Buona Pasqua! Wielkanoc we Włoszech

Buona Pasqua! Wielkanoc we Włoszech

Wielkanoc to jedno z najradośniejszych świąt, pojawia się wraz z wiosną, pierwszymi zielonymi listkami na drzewach i wesołym śpiewem ptaków. A jak Wielkanoc wygląda we Włoszech?

Symbolem świąt nie są jajka, lecz baranek. Włosi nie chodzą święcić pokarmów w wielką sobotę – nie ma tam takiej tradycji. Tego dnia masowo wyjeżdżają poza miasto, na pikniki, nad morze. Święta Bożego Narodzenia spędza się z rodziną, natomiast Święta Wielkanocne w gronie przyjaciół.

Procesje zwane są Passos. Ubrani na czarno wierni maszerują od kościoła do kościoła. Droga Passos udekorowana jest czerwonymi kobiercami ozdobionymi liśćmi palmy i kompozycjami kwiatowymi. Uczestnicy procesji zakładają na głowę kaptury a kobiety czarne chusty lub kapelusze z woalkami. We Włoszech istnieje zwyczaj głębokiego przeżywania śmierci Chrystusa, dlatego też nie składa się tam życzeń świątecznych.

Na włoskim stole jako przystawka pojawiają się plasterki salami i jajka na twardo, na pierwsze danie podaje się barani rosół z pierożkami cappelletti, a na drugie: pieczone jagnię. Jednym z najbardziej oryginalnych włoskich dań świątecznych jest tak zwany „wielkanocny tort”, sięgający tradycją średniowiecza – to zapiekanka z buraków, cebuli, grzybów, jajek, chleba i parmezanu.
Włosi mają też swój tradycyjny placek: colomba, czyli gołębica.

Jak obliczono mieszkańcy Włoch zjadają podczas Świąt ok. 300 milionów prawdziwych jajek i dziesiątki milionów tych z czekolady, którymi obdarowywane są dzieci. W każdym ukryte są zabawki, od lalek po przytulanki i samochodziki. We Florencji np. świąteczną atrakcją jest sięgająca jeszcze czasów wypraw krzyżowych tradycja, zwana „scoppio del carro”, czyli strzelanie fajerwerków ze specjalnego rydwanu ciągniętego przez białe woły.

Prova opisała wielkanocne stoły w całych Włoszech. Dowiecie się u nich, co się jada na Sycylii, w Molise, w Toskanii, w Marche czy Lazio! Wspaniały artykuł dla każdego spragnionego kulinarnej wiedzy! Dowiecie się, gdzie się jada jagniątka, gdzie słodką pizzę, a gdzie risotto.

Kalejdoskop Renaty jak zwykle obfituje w liczne przepisy kulinarne i fantastyczne zdjęcia. Znajdziecie u niej m.in. marynowane żeberka z baraniny, ponieważ baranina jest jednym z mięs używanych w kuchni włoskiej na Wielkanoc. Ale Renata poszła o krok dalej i przygotowała bardzo bogatą propozycję wielkanocnego menu, nie wiem, czy to zniesiemy, bo zdjęcia są obłędne.

O Wielkanocy w Rzymie pięknie napisała Jagoda z Obserwatore.eu.

Dowiecie się, jak wyglądają obchody w:

Wielki Piątek / Il Venerdì Santo

Wielką Sobotę / Il Sabato Santo

Wielką Niedzielę / Pasqua

Poniedziałek Wielkanocny / Pasquetta zwana również Lunedì dell’Angelo

Przeczytajcie koniecznie, może w przyszłym roku zechcecie sami być świadkami tych wydarzeń w Rzymie?

7 miejsc UNESCO w Toskanii
Previous post
Toskania - 7 miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Calcio-Storico-Florencja
Next post
Calcio Storico Fiorentino. Florencja jakiej się nie spodziewałeś

2 komentarze

  1. 12 kwietnia, 2015 at 3:25 pm — Odpowiedz

    Wow, zebrałaś garść naprawdę fajnych informacji o Wielkanocy we Włoszech. Bardzo lubię takie wpisy, z których można dowiedzieć się o kulturze i świętach w innych krajach. Ludziom wydaje się, że Weilkanoc to Wielkanoc, a tymczasem w każdym kraju znajdzie sie coś, co nas potrafi zaskoczyć. Potrawy, zwyczaje. A fajnie jest znać to wszystko i wiedzieć, jak pięknie nasza planeta jest różnorodna 🙂

    Ślę wiosenne pozdrowienia! 🙂

    • 14 kwietnia, 2015 at 8:53 am — Odpowiedz

      Wielkanoc ma bardzo różne oblicza:). Ta sama religia, a jak różnie się z tradycją obchodzimy.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back
SHARE

Buona Pasqua! Wielkanoc we Włoszech