110 książek, które zabiorą Cię do Włoch

Oto zestaw 110 książek, których akcja toczy się – bardziej lub mniej – we Włoszech. Autorzy, jako tło swoich dzieł szczególnie upodobali sobie Wenecję, Rzym i Toskanię, ale znajdziemy tu dużo więcej wspaniałych miejsc. Mamy tu przekrój gatunków literackich, włoskich regionów, a opowieść dzieje się na przestrzeni wielu wieków. Oto książki o Włoszech, o które tak często pytacie.

Zestawienie – mam nadzieję, że dopiero pierwsze z  serii – powstało dzięki aktywności i zapałowi członków grupy, którą założyłam na facebooku, Moje wielkie włoskie podróże – grupa nie tylko dla italomaniaków. Składam wszystkim serdeczne podziękowania! Pozwoliłam sobie – za zgodą grupy – ową listę uzupełnić o opisy i niezbędne linki, aby maksymalnie Wam ułatwić dotarcie do wybranych pozycji. Przy okazji – serdecznie Cię zapraszam do GRUPY!

Będę niezmiernie zobowiązana na każde uzupełnienie listy w komentarzach.

 

Książki o Włoszech

 

John Berendt

Miasto spadających aniołów
Wenecja – miasto masek i zagadek, gdzie wąskie uliczki i przejścia tworzą gigantyczny labirynt, który dezorientuje i pogłębia wrażenie tajemnicy.

Julia Blackburn

Życie zaczyna się we Włoszech
Rozsypujący się dom. W pustych pokojach piec chlebowy, złamana łopata, gliniane dzbany, które wciąż cierpko pachną oliwą. W szafach zostały ubrania, na kredensie stoi milczący budzik, na ścianie wisi obrazek wycięty z gazety.

Marlena de Blasi

Tysiąc dni w Wenecji
Wpadają na siebie przypadkiem na Piazza San Marco – amerykańska dziennikarka i włoski bankowiec.

Tysiąc dni w Orvieto
Orvieto – malownicze średniowieczne miasteczko w Umbrii, nazywanej „zielonym sercem Italii”. To właśnie tam postanawiają przeprowadzić się Marlena i Fernando, by znaleźć dla siebie nowy dom.

Tysiąc dni w Toskanii
I znowu miłość od pierwszego wejrzenia! Do przepięknej starej willi San Casciano dei Bagni, wspaniałego toskańskiego pejzażu i lokalnej winnicy, miejscowych kulinariów i starego poczciwego sąsiada Barlozzo.

Josif Brodski

Znak wodny
Rosyjski poeta, od kiedy w 1972 roku znalazł się na wygnaniu, spędzał w Wenecji każde Boże Narodzenie i część mglistego, chłodnego stycznia.

Don Brown

Anioły i demony
Robert Langdon zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych CERN. Jego zadanie – zidentyfikować zagadkowy wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka.

Maciej A. Brzozowski

Włosi. Życie to teatr
Republika Włoska, Italia, Włochy – Bel Paese, Piękny Kraj, jak mówią sami Włosi. Jacy są ci, którzy tak poetycko nazywają swój kraj?

Tessa Capponi-Borawska

Dziennik toskański
Autorka przyjeżdża co roku na wakacje do Toskanii z mężem Polakiem i czwórką dzieci. Miejscem spotkań całej rodziny jest Villa Calcinaia, letnia siedziba rodu Capponich, malowniczo położona wśród winnic i pól uprawnych.

Laurel Corona

Wenecja Vivaldiego
„Wenecja Vivaldiego” to niezwykle barwny obraz słynnego miasta miłości, ukazujący życie i sercowe rozterki dwóch wyjątkowych kobiet. Chiaretta i Maddalena zostały porzucone na schodach sierocińca Ospedale della Pietà prowadzącego słynną szkołę muzyczną.

Alexis Curvers

Tempo di Roma

— Nie sądzę, by od czasów Stendhala tak pięknie pisano o Rzymie, jak robi to Curvers w Tempo di Roma.
Hubert Juin

 

Dariusz Czaja

Gdzieś dalej, gdzie indziej
Książka jest zbiorem esejów podróżnych opowiadających o włoskim Południu. O Apulii głównie, z niewielkim wypadem do sąsiedniej Basilicaty.

Arnaud Delalande

Pułapka Dantego
Wenecja, rok 1756. Wieczorem, w opustoszałym teatrze San Luca, ma miejsce makabryczna zbrodnia…

Anna Dudek

Dolce vita po polsku
Grażyna Torbicka, Zbigniew Boniek, Ania Kuczyńska, Jan Rokita, Jacek Pałasiński, Janusz Kaniewski czy Sergiusz Stochmiałek opowiadają, jak można w Polsce żyć po włosku.

Sarah Dunant

Kurtyzana z Wenecji
Pełen rozmachu romans historyczny, a zarazem wspaniała powieść o pożą­daniu, podstępie i przyjaźni, rozgrywająca się w renesansowej Wenecji.

Dario Fo

Córka papieża
Lukrecja była dzieckiem kardynała Rodrigo de Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, i jednej z jego luksusowych kurtyzan.

Cornelia Funke

Król złodziei
Estera chciałaby zatrzymać tylko młodszego Bo, a starszego, Prospera, odesłać do szkoły z internatem. Chłopcy postanawiają zostać razem i wyruszają z Hamburga do odległej Wenecji miasta, które w opowieściach mamy jawiło się jako baśniowa kraina, pełna skrzydlatych lwów i rżących koni.

Diego Galdino

Pierwsza kawa o poranku
Pierwsza poranna kawa jest dla baristy. Zawsze. Massimo jest trzydziestoletnim właścicielem baru i jeszcze nigdy się nie zakochał.

Catherine George, Lee Wilkinson, Jacqueline Baird

Co się zdarzyło w Wenecji?
Trzy kobiety, które los zaprowadził do Wenecji. Każda z nich przekona się, jakie tajemnice skrywa to miasto zakochanych.

Elizabeth Gilbert

Jedz, módl się, kochaj
Elizabeth Gilbert przed trzydziestką miała wszystko, o czym powinna marzyć nowoczesna kobieta: męża, dom za miastem, dobrą pracę. Mimo to nie była ani szczęśliwa, ani spełniona.

Kristin Harmel

Moje rzymskie wakacje
Aromat prawdziwego cappuccino, smak lekkiego wina, dotyk słońca na twarzy… To wszystko czuje rozsądna Cat, kiedy w porywie serca wraca do Włoch, by odnaleźć młodzieńczą miłość. Jednak sprawy przybierają niespodziewany obrót.

Mary Hoffman

Pętla Sokolnika
Powieść reklamowana jako Imię róży dla nastolatków jest mieszanką wątków kryminalnego i romansowego, żywej akcji i świetnie oddanego kolorytu średniowiecznych Włoch.

Philip Kazan

Apetyt
Nino jest geniuszem smaku. Jego dar dla jednych jest błogosławieństwem, inni uznają go za przekleństwo. Gdy Leonardo da Vinci uczy się mieszania pigmentów, Nino łączy cynamon, pieprz, gałkę muszkatołową i wanilię….

Wally Lamb

To wiem na pewno
Wielowątkowa saga rodzinna – wielki światowy bestseller pełna prawdy o ludzkiej naturze opowieść o miłości i nienawiści, buncie i przeznaczeniu bogata panorama życia prowincjonalnej Ameryki na przestrzeni wielu dziesięcioleci.

Maria Malina Malina

Ponte Vecchio. Stary Most
Opowieść o pięknej i głębokiej, lecz niezmiernie trudnej miłości dwojga młodych ludzi. Ona – Polka, pełna wdzięku, delikatności i naiwnego uroku, niedoświadczona w miłości studentka romanistyki. On – Włoch z głębokiego Południa, niebywale przystojny, pełen temperamentu, otwarty i czuły, lewicujący student.

Donna Leon

22 kryminały z serii Komisarz Brunetti

Norman Lewis

Neapol `44
Kiedy Lewis przybył do Neapolu, sytuacja – podobnie jak w reszcie kraju – poważnie się komplikowała. Kampania włoska trwała, Mussolini…

Stefano Liberti

Na południe od Lampedusy. Podróże rozpaczy
Stefano Liberti poświęcił wiele lat na rozmowy z tymi, których największym pragnieniem jest ucieczka. Na południe od Lampedusy opowiada o przyczynach i motywacji popychających afrykańskich emigrantów do ruszenia w niebezpieczną podróży przez cały kontynent aż do niepewnego europejskiego celu.

Marcin Nowak Lubecki

Łza i morze
W przewrotnym debiucie Marcina Nowaka Lubeckiego odnajdujemy go w rzeczywistości PRL-owskiej jako zaangażowanego politycznie literata, uznanego pisarza, prezesa Związku Literatów Polskich, sygnatariusza antydemokratycznych uchwał.

Erri De Luca

Montedidio
Montedidio, w wolnym przekładzie: Góra Pana, uboga dzielnica Neapolu. Trzynastoletni chłopiec uczy się zawodu stolarza, miłości przez podwójne m (ammore), sztuki rzucania bumerangiem i dorosłego życia.

Tomasz Mann

Śmierć w Wenecji
Książka zawiera dwa opowiadania, tytułową Śmierć w Wenecji oraz Mario i czarodzieja.

Ferenc Mate

Winnica w Toskanii
Autentyczna historia małżeństwa Máté pełna jest niepowtarzalnego smaku idyllicznej Toskanii, szlachetnych trunków i rozpływających się w ustach potraw.

Wzgórza Toskanii
Pod koniec lat osiemdziesiątych Candace i Ferenc Máté opuścili Nowy Jork, aby osiedlić się w starym gospodarstwie na wzgórzach Toskanii.

Mądrość Toskanii
Máté przeciwstawia toskańską mądrość konsumpcyjnemu modelowi życia, z bezosobową kulturą wielkomiejską i spadkiem poczucia bezpieczeństwa.

Predrag Matvejević

Inna Wenecja
Autor snuje opowieść nie tylko o wspaniałych obrazach i kościołach, ale na przykład o różnych rodzajach drewna, kamienia czy cegły użytych do wzniesienia pięknych budowli. Albo o anonimowych, starożytnych mapach miasta.

Frances Mayes

Pod słońcem Toskanii
„Pod słońcem Toskanii” to opowieść życia autorki, która po przykrych osobistych przejściach zaczyna wszystko od nowa: kupuje stary dom na toskańskiej wsi, z wielką miłością i pietyzmem go odnawia, rozkoszuje się leniwie płynącym życiem włoskiej prowincji, urodą zabytków, smakiem wymyślonych przez siebie potraw – bo jest ona wielkim smakoszem i doskonałą kucharką; dwa rozdziały książki to po prostu zestaw niezwykle oryginalnych przepisów kulinarnych.

Bella Toskania
Bella Toskania to kontynuacja Pod słońcem Toskanii, czyli kolejny notatnik z zapiskami z życia powszedniego Amerykanki osiadłej na włoskiej prowincji.

Codzienność w Toskanii
Słoneczna opowieść z wątkami autobiograficznymi, pełna przepisów kulinarnych, włoskiej architektury i sennego klimatu prowincjonalnych miasteczek.

Ian McEwan

Ukojenie
Doskonałe połączenie thrillera ze studium ciemnych stron ludzkiej psychiki. Colin i Mary, para z siedmioletnim stażem, spędzają wakacje w Wenecji.

Eduardo Mendoza

Wyspa niesłychana
Grzechem jest nie mieć marzeń. Fábregas rzuca wszystko – rodzinę, firmę, kochankę. Przeznaczenie lub przypadek prowadzi go do Wenecji.

Iwona Menzel

Z widokiem na Castello
W zawieszonej wysoko nad urwiskiem willi, z której okien rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Capri i wyrastający nieoczekiwanie pośrodku morza Castello Aragonese, co roku spotyka się gromadka stałych gości.

Jarosław Mikołajewski

Dolce vita
Czytając te opowiadania Wisława Szymborska śmiała się i wzruszała. Pewnie odnajdywała w nich tę samą piękną dziwność świata, nad którą zachwyt i którą zadziwienie uczyniły z niej Poetkę. Bo proza Mikołajewskiego jest na swój niezwykły sposób „szymborska” – erudycyjna i przewrotna, głodna wysmakowanych doznań i pełna pasji ukrytej za lekko ironicznym dystansem.

Alberto Moravia

Kobieta Leopard
Rękopis Kobiety leoparda starannie złożony w twardej granatowej teczce znaleziono na biurku Alberto Moravii w dniu jego śmierci.

Konfomista
Marcello za wszelką cenę pragnie normalności. Rozpamiętując wydarzenia z dzieciństwa, które ukształtowały jego życie, angażuje się w działalność rosnącego w siłę ruchu faszystowskiego. Gdy otrzymuje zlecenie zabicia dawnego profesora, nie waha się nawet przez moment.

Mario
Utwory Moravii ukazują życie wyższych sfer włoskich, rzymskiego mieszczaństwa, a także sklepikarzy, nędzarzy, „małych” oszustów i cwaniaków.

Matka i córka
„Matka i córka” to pełna napięcia i wzruszająca historia dwóch kobiet, które wojna światowa wyrwała z cichego domu na Zatybrzu i rzuciła w wir dramatycznych zdarzeń. Powieść tłumaczona na wiele języków, a oparty na niej film, który wyświetlano również na polskich ekranach, przyczynił się do tym większego jej rozgłosu.

Nuda
Czym jest nuda? Szczególnym stanem ducha i umysłu. Niezdolnością wyjścia poza samego siebie, mgłą, w której gubi się myśl…

Obojętni
„Życie jest taki, jaki jest. Nie da się go zmienić”-powtarzają starsi bohaterowie tej powieści. I żyją-Leo, Liza, Maria Gracja-spleceni łóżkowymi intrygami, próżni, zawistni, zakłamani.

Opowiadania rzymskie
Zbiór opowiadań. Cudownie niedzisiejsze, ascetyczne w wyrazie, dowcipne, prześmiewcze, zmuszające do myślenia i formułowania własnych wniosków, pokazujące prawdziwe życie na przykładzie zwyczajnych do bólu historii.

Podróż do Rzymu
Podróż 20-latka, która ma być spotkaniem z kilkanaście lat nie widzianym ojcem, a staje się obsesyjną, choć świadomą próbą przepracowania traumy z okresu dzieciństwa, związanej z matką.

Pogarda
Młody krytyk teatralny Riccardo Molteni marzy o karierze dramaturga.

Raj
34 nowelki „raju” to 34 małe studia psychiki kobiecej. Moravia prezentuje kobiety oryginalnie – często ironicznie czy wręcz złośliwie, co przydaje „rajowi” atrakcyjności.

Rzecz jest tylko rzeczą
44 opowiadania objęte tytułem „Rzecz jest tylko rzeczą”.

Rzymianka
Adriana jest młoda i olśniewająco piękna. Wychowana została przez matkę, która przeżyła całe swoje dorosłe życie w przekonaniu, że nawet jeżeli miała kiedyś szansę na szczęśliwe i dostatnie życie.

Uwaga
Kobieta, która prowadzi dom publiczny i zmusiła swoją 14-letnią córkę do uprawiania nierządu.

Kazimierz Mrówka

Wenecja
Opowieść składa się z dwóch części. Pierwszą („Do Wenecji”) stanowi literacki opis podróży do Wenecji, natomiast druga („Wenecja – Inna utopia”) zawiera pięć esejów filozoficznych poświęconych temu miastu na wodzie: „Utopia budowania na wodzie”, „Linia labiryntu”, „Wenecja w zwierciadle odbita”, „Śmierć (w) Wenecji”, „Maska”.

Susan Parisi

Krew marzeń
Thriller historyczny: ekscytująca i lubieżna powieść w klimacie słynnego Pachnidła, rozgrywająca się w XVIII-wiecznej Wenecji podczas karnawału.

Nicky Pellegrino

Sycylijska opowieść
Na słonecznych sycylijskich wzgórzach cztery kobiety uczestniczą w kursie gotowania i jednocześnie pobierają lekcję życia.

Przepis na życie
Przepis na życie wydaje się z pozoru czymś błahym: miłość, szczęście, rodzina, przyjaciele i trochę jedzenia. Czy to aż tak proste?

Rzymska przygoda
Porywająca historia o miłości i muzyce, o jedzeniu i o pasji. Nie ma drugiego takiego miasta jak Rzym lat 50. Brukowane ulice, fontanny i klimatyczne place pełne życia podczas upalnych dni, kafejki i bary, z których nocą dobiega muzyka.

Wakacje w Italii
Ciepła i wzruszająca opowieść o czterech kobietach, które podczas wakacji na Majorce postanawiają, że bez względu na to, co się wydarzy, za cztery lata ponownie spotkają się w jakimś pięknym, słonecznym miejscu.

Włoskie wesele
Dwie zwaśnione rodziny, dwie historie miłosne, mnóstwo pysznego włoskiego jedzenia! Siostra Piety Martinelli wkrótce wyjdzie za mąż, a Pieta, która jest znaną stylistką ślubnych sukien, otrzymała zadanie przygotowania stroju dla panny młodej.

Peter Pezzelli

Lekcje włoskiego
Carter Quinn, po powrocie z college’u do rodzinnego Rhode Island, postanawia nauczyć się włoskiego. Nauka obcego języka nie jest jednak prosta, a to za sprawą nauczyciela, Giancarlo. Ekscentryczny staruszek, profesora muzyki, który od lat jej nie tworzy, mieszka sam.

Mario Puzo

Rodzina Borgiów
Ostatnia, pośmiertnie wydana powieść wybitnego amerykańskiego pisarza. Barwny fresk historyczny osadzony w realiach Włoch przełomu XV i XVI wieku, ukazuje rodzinę Borgiów, władającą wówczas Rzymem, jako pierwszą włoską mafię, duchowych przodków klanu Corleonów, unieśmiertelnionego w Ojcu Chrzestnym.

Ojciec chrzestny
Don Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Tyran i szantażysta (słynne powiedzenie „mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia”), a zarazem człowiek honoru, sprawuje rządy żelazną ręką.

Barbara Quick

Dziewice Vivaldiego

Historia dziewczyny tak uzdolnionej muzycznie, że Vivaldi zadedykował jej wiele koncertów. Opowieść o dojrzewaniu, miłości, sztuce pełna malowniczych szczegółów z życia XVIII-wiecznej Wenecji i twórcy „Czterech pór roku”.

Peter Robb

Sycylijski mrok
W ciągu kilku tysiącleci swojej historii Sycylia wielokrotnie była sceną okrutnych wojen, cierpienia i przemocy. Ta słoneczna wyspa wraz ze swymi plażami, gajami oliwnymi i zabytkami architektury antycznej nieraz pogrążała się w głębokim mroku.

Cathy Rogers, Jason Gibb

Dolce vita. Opowieść o oliwnym gaju we Włoszech
Nie wiedzieli nic o Włoszech i nikogo tam nie znali, ale uwielbiali oliwę i przygody. Cathy i Jason rezygnują z dobrze płatnej pracy producentów telewizyjnych w Los Angeles. Wraz z roczną córeczką wyruszają w podróż ku nowemu życiu we Włoszech.

Blanka Rolando

Rozmówki włoskie
To  zbiór opowiadań powstałych pod wpływem arcydzieł malarstwa włoskiego, obrazów Mantegni, Caravaggia, Tycjana czy Leonarda Da Vinci.

Karol Schulz

Kamień i cierpienie
Książka poświęcona życiu i twórczości genialnego mistrza Odrodzenia włoskiego – Michała Anioła. Niezwykłe dzieje wielkiego artysty, jego tragiczne zmagania, miłość, triumfy i klęski – ukazał autor na szerokim tle historycznym renesansowych Włoch, dworskich intryg i watykańskich spisków.

Marcus Sedgwick

Pocałunek śmierci
Śmierć się zjawia pod wieloma postaciami, lecz w Wenecji przybywa wodą. Marko i Sorrel muszą odnaleźć zaginionych ojców. Krok w krok podąża za nimi dziwny mężczyzna z szablą. Tylko on wie, że we mgle nad laguną czai się nieśmiertelne zło.

Luca Spaghetti

Masz przyjaciela. Jedz, módl się, kochaj w Rzymie
Luca Spaghetti urodził się w Rzymie w roku 1970 i naprawdę tak się nazywa. We wrześniu 2003 roku poznał Elizabeth Gilbert i to spotkanie zmieniło jego życie. Był jej cicerone po Wiecznym Mieście i stał się jednym z najbardziej popularnych bohaterów światowego bestsellera Jedz, módl się, kochaj.

Kerrelyn Sparks

Sekretne życie wampira

Typowy wieczór kawalerski to piwo i piękne kobiety. Wampiryczny wieczór kawalerski jest taki sam, tyle że pije się blissky (syntetyczną krew o smaku whiskey). A nikt nie potrafi zorganizować lepszej imprezy niż Jack, nieśmiertelny potomek Casanovy.

Maja Stoop

Perfumeria kardynała
Włochy to nie tylko Rzym, Wenecja i popularna pizza. Zamiast zwiedzać Koloseum czy Forum Romanum, warto wybrać się do niewielkiej miejscowej winnicy albo wziąć udział w zbiorach oliwek.

Antonio Tabucchi

Podróże i inne podróże
Dawno nieżyjący wujek z Lukki w dalekim Singapurze szepcze autorowi do ucha coś ważnego, czego nie zdołał powiedzieć mu za życia.

Plac włoski
Debiutancka powieść włoskiego pisarza zafascynowanego Portugalią.

Jon Trace

Spisek wenecki
Były ksiądz Tom Shaman, rozczarowany latami służby w najniebezpieczniejszych dzielnicach Los Angeles, decyduje się na spontaniczną podróż do Wenecji.

Adriana Trigiani

W stylu Valentine
Ta barwna współczesna saga rodzinna opowiada o Angelini Shoe Company, warsztacie robiącym eleganckie ślubne pantofelki od 1903 roku, a teraz znajdującym się na krawędzi bankructwa.

Brawo Valentine
Ciepła opowieść z atrakcyjnymi plenerami, odważną i kochliwą bohaterką oraz fascynującą rodzinną tajemnicą… Valentine przejmuje wraz z bratem rodzinną firmę obuwniczą.

Ciao Valentine
Ostatnia część trylogii o losach Valentine skupia się na planach ślubnych i małżeństwie z Gianlucą Vechiarellim, przystojnym Włochem starszym od niej o dwadzieścia lat.

Pula marzeń
Pełna życiowej mądrości opowieść o dwojgu zagubionych ludzi, którym udało się ocalić swoją miłość.

Rokoko
Czterdziestoletni dekorator wnętrz Bartolomeo di Crespi, wyrafinowany esteta, fanatyk swojej pracy i zaprzysięgły kawaler, nie ma już czasu i ochoty na własne życie.

Nie śpiewaj przy stole
Skarbnica złotych rad dwóch niezwykłych kobiet. Lucia Spada Bonicelli (Lucy) oraz Yolanda Perin Trigiani (Viola) przeżyły niemal cały dwudziesty wiek jako kobiety pracujące, łącząc karierę zawodową z prowadzeniem domu.

Salley Vickers

Anioł panny Garnet
Po śmierci przyjaciółki, Julia Garnet, szacowna Angielka w średnim wieku, postanawia zamieszkać w Wenecji, która stawia wyzwanie jej ostrożnemu życiu.

Ellio Vittorini

Sycylijska rozmowa
Powieść, osnuta na wątku podróży narratora-protagonisty na Sycylię, jest rodzajem obrachunku z życiem i powrotu do jego symbolicznych korzeni: do rodzinnego domu w górach, do ziemi, do matki, do ludzi, którzy czują podobnie jak on sam.

Eva Völler

Magiczna gondola
Siedemnastoletnia Anna spędza wakacje w Wenecji. Podczas jednego ze spacerów jej uwagę przykuwa czerwona gondola. Dziwne. Czyż w Wenecji wszystkie gondole nie są czarne?

Michael White

Tajemnica Medyceuszy
W krypcie kaplicy Medyceuszy we Florencji dwoje naukowców: Edie Granger i jej wuj, Carlin Mackenzie, bada zmumifikowane szczątki jednego z najpotężniejszych rodów włoskiego renesansu.

Marek Zagańczyk

Droga do Sieny
Zastanawiam się, jak wyglądałaby moja podróż do Sieny. Kogo wziąłbym do plecaka, obok ubrań, szczoteczki do zębów, kart bankomatowych. Herberta? Miłosza? Larkina?

 

Zdaję sobie sprawę, że na tej liście brakuje jeszcze wielu wspaniałych autorów, jednak doszłam do wniosku, że trzeba zacząć. Mam jednak nadzieję, że razem stworzymy drugą część zestawienia dzieł literackich, których akcja dzieje się we Włoszech.

A jeśli interesują Cię filmy z Italią w tle, tu znajdziesz linki do trzech zestawień:

10 filmów, które zabiorą Cię do Włoch. Część 1
10 filmów, które zabiorą Cię do Włoch. Część 2
10 filmów, które zabiorą Cię do Włoch. Część 3

Tymczasem pozdrawiam,
Magda

Agriturismo Il Gorgo, Toskania
Previous post
Agriturismo Il Gorgo. Przepis na toskańskie szczęście
Najlepszy lodziarnie w Rzymie
Next post
RZYM - najlepsze lody w mieście. 23 boskie gelaterie

38 komentarzy

 1. 19 czerwca, 2016 at 5:32 pm — Odpowiedz

  Na tej liście stanowczo brakuje książek Tima Parksa. 🙂

 2. ~centoangeli
  19 czerwca, 2016 at 9:02 pm — Odpowiedz

  Jeszcze „Inferno” Dana Browna, „Wieczory w Umbrii” Marleny de Blasi i trylogia Penelope Green! 🙂

 3. ~aga
  20 czerwca, 2016 at 2:42 am — Odpowiedz

  „Inferno” Dona Browna z Florencją w tle – film w kinach w październiku 🙂

 4. ~Anna
  20 czerwca, 2016 at 1:40 pm — Odpowiedz

  Tu mi jeszcze bardzo brakuje książek Dario Castagno „Za dużo słońca Toskanii”, „Za dużo wina Toskanii”, „Dzień w Toskanii”, „Osteria w Chanti”. Pozdrawiam miłośników Włoch 😉

 5. 20 czerwca, 2016 at 7:06 pm — Odpowiedz

  Dużo pozycji już „pochłonełam”. Z Mayes miałam chyba największy problem, tyle o ile film „pod słońcem…” należy do moich ulubionych, taki przyjemny na leniwe popołudnia, to książkę „zmogłam” ale było ciężko. Polecam „tamtego lata na Sycylii” de Blaisi 😉

  Pozdrawiam!

 6. 21 czerwca, 2016 at 1:21 pm — Odpowiedz

  Koniecznie trzeba dorzucić książkę Melanii Mazzucco „Taki piękny dzień”, na podstawie której Ferzan Ozpetek nakręcił przecudowny film „Un giorno perfetto”…

 7. ~Ania
  22 czerwca, 2016 at 10:20 am — Odpowiedz

  Świetny pomysł z tym zestawieniem. W sam raz na wakacje. Dziękuję. 🙂

 8. ~Scarafaggio
  22 czerwca, 2016 at 3:35 pm — Odpowiedz

  Dodałabym jeszcze:
  => Margaret Mazzantini
  => Elena Ferrante
  => Donato Carrisi
  => Roberto Saviano
  => Peter Moore
  => Paweł Muratow
  oraz Ewa Cichocka „Sycylia”, John Hooper „Włosi”, Rafael Nadal „Klątwa rodziny Palmisano”

 9. ~Iwona
  13 lipca, 2016 at 2:33 pm — Odpowiedz

  Dorzucam do II części listy:
  Diego Galdino, Nie pozwolę Ci odejść
  Santa Montefiore, Włoskie zaręczyny
  i obowiązkowo piękne cudowne:
  Zbigniew Herbert, Barbarzyńca w ogrodzie

 10. ~girasole
  21 października, 2016 at 8:52 pm — Odpowiedz

  Dodałabym jeszcze książki z cyklu – trylogia włoska Ewy Bieńkowskiej 1. Co mówią kamienie Wenecji; 2. Spacery po Rzymie; 3. Historie florenckie. Szczerze polecam:-)

  • 24 października, 2016 at 9:42 pm — Odpowiedz

   Bardzo, bardzo dziękuję za kolejne, fantastyczne pozycje! To powinno być 1000 książek o Italii, a nie tylko 100.

 11. 5 czerwca, 2017 at 12:10 pm — Odpowiedz

  Dodałbym Annie Hawkins i Penelope Green ich kolekne czesci ksiazek o zyciu w różnych częściach Włoch…

 12. Marta Majewska
  14 czerwca, 2017 at 11:53 am — Odpowiedz

  John Hooper – Włosi

 13. A może ciepła jeszcze książka o Sycylii, mojej drogiej znajomej Ewy Cichockiej „Sycylia między niebem a morzem”. Barwne, pełne anegdot teksty o tej gorącej i tajemniczej wyspie. Piękne zdjęcia!

 14. 2 lipca, 2017 at 12:52 pm — Odpowiedz

  A czy coś z tej listy ukazało się też jako audiobook? Szukam już dłuższy czas i tylko ebooki…

  • 9 lipca, 2017 at 11:18 am — Odpowiedz

   Zupełnie nie sprawdzałam pod tym kątem.

 15. Inga Wieczór
  2 grudnia, 2017 at 9:06 pm — Odpowiedz

  Bardzo proszę jeszcze o wielkiej urody „Rzym” Roberta Hughes’a. Pozdrawiam bardzo serdecznie, piękne zestawienie! Czy zechciałaby Pani przygotować podobne zestawienie ale filmowe? Z góry pięknie dziękuję! Z poważaniem,
  Inga Wieczór

 16. Barbara
  1 września, 2019 at 11:40 pm — Odpowiedz

  Dorzucę do zestawienia Małgorzatę Matyjaszczyk – Mój pierwszy rok w Toskanii i Toskania dzień po dniu.
  Małgosia prowadzi również bloga Toskańskie zapiski spełnionych marzeń, które są m.in. kopalnią informacji o architekturze i sztuce romańskiej i gotyckiej.
  Pozdrawiam serdecznie
  Barbara

  • 2 września, 2019 at 10:42 am — Odpowiedz

   Dziękuję Basiu za to uzupełnienie! Książkę Małgosi znam oczywiście.

 17. Anna
  19 stycznia, 2020 at 1:31 pm — Odpowiedz

  Annie Hawes Extra Virgin i W krainie oliwek. Bardzo sugestywne obrazy Ligurii. Kiedy pojechałam do Ligurii pierwszy raz okazało się, że tak właśnie wygląda jak namalowała ją w swoich książkach autorka. Plus opisy zwyczajów, zachowań, mentalnosci. Rewelacja 🙂

  • 19 stycznia, 2020 at 1:37 pm — Odpowiedz

   Swego czasu to był bestseller. Dziękuję za dopisanie tej książki! Przy okazji, autorka już nie mieszka w Ligurii.

 18. Iza
  20 stycznia, 2020 at 12:10 am — Odpowiedz

  Dodałabym jeszcze książkę „Włosi” brytyjskiego dziennikarza, pracującego wiele kat we Włoszech Johna Hoopera.

  • 20 stycznia, 2020 at 10:36 am — Odpowiedz

   Świetnie, bardzo dziękuje!

 19. Joanna
  20 kwietnia, 2020 at 11:04 am — Odpowiedz

  Dodałbym jeszcze:
  Mgły Toskanii (Natasza Socha)
  Amore i amaretti (Victoria Cosford)
  Narzeczeni (Alessandro Mazzoni)

 20. Iga G
  20 kwietnia, 2020 at 4:16 pm — Odpowiedz

  książka, która zapoczątkowała moje zainteresowania Toskanią, to „Dom w Toskanii” aut. Anita Stojałowska

 21. Dorota
  21 kwietnia, 2020 at 10:45 pm — Odpowiedz

  Mi brakuje w zestawieniu Umberto Eco „Tajemniczy płomień królowej Liany” a także „Słońce Scortów” (Laurent Gaudé).

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

Ciao!

PRZEWODNIKI MOJEGO AUTORSTWA

Przewodniki Italia poza szlakiem

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

ZAREJESTRUJ SIĘ I SZUKAJ NOCLEGÓW NA AIRBNB

SPRAWDZONE NOCLEGI NA BOOKING.COM

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

110 książek, które zabiorą Cię do Włoch