Vigne Surrau, zjawiskowa winnica Sardynii

To jedno z tych miejsc, na których widok mówisz wow! Byłam wcześniej w kilku winnicach i wielu winiarniach, ale nie widziałam jeszcze takiej! Sama nie wiem, czy to bardziej winiarnia, czy galeria sztuki współczesnej. Ta wspaniała przestrzeń została otwarta w lipcu 2009 roku. Witam Was na Sardynii, w regionie Gallura, gdzie gdybym tylko mogła, kupiłabym dom i całymi dniami delektowała się widokiem Szmaragdowego Wybrzeża, cannonau i owocami morza. Niestety nie jestem milionerką. Ale i tak perspektywa podróży na Sardynię zawsze będzie powodować u mnie szybsze bicia serca.

 

To był rok 2011 i jak zwykle bujaliśmy się od portu do portu. Po zacumowaniu w Santa Teresa Gallure przesiedliśmy się do autokaru, który zawiózł nas do niezwykłego Vigne Surrau w Arzachena, prowincja Olbia-Tempio. To zaledwie 17 km od słynnego (z piękna i drożyzny) Porto Cevro i 27 km od Olbi. Chodźcie, zapraszam Was do środka.  Tak to wyglądało.

Prawdę mówiąc, nie mogłam wyjść z podziwu, jak bardzo każdy szczegół jest tu dopracowany. To winiarnia i galeria sztuki zarazem, to doskonałe miejsce spotkań i wymiany myśli. Odwiedzający są oprowadzani po winnicy przez pracowników, którzy opowiadają o historii tego miejsca, jego przeznaczeniu i najważniejsze – o winach, które można, a raczej trzeba degustować:). Jeśli tu kiedyś przyjedziecie, z pewnością nie będziecie żałować. Winnica ma się czym pochwalić. Skupiłam się na wnętrzach, tymczasem nie o nie tu chodzi.
Największym skarben regionu Gallury i tym samym Surrau jest szczep vermentino di Gallura oraz znane na całej Sardynii cannonau di Sardegna:).

Vermentino di Gallura DOCG  

 

Ze wspaniałych granitowych pagórków Gallury rozpościera się widok na turkusowe morze i archipelag La Maddalena. W dobrą pogodę, gdy się wytęży wzrok widać przepiękne, białe klify kredowe Korsyki, wyłaniające się wprost z morza.

To właśnie z Korsyki w XVIII wieku przeniesiono sadzonki odmiany vermentino, która szybko rozprzestrzeniła się w całej północnej Sardynii. Sprzyjały jej tutejsze grunty i klimat – temperatura rzadko spada tu poniżej 7 – 8°C, a lato jest długie i suche. Vermentino ma tu najlepsze warunki do rozwoju w całych Włoszech – mocne słońce i górskie, lekkie powietrze.

Ten krajobraz naprawdę zachwyca gajami oliwnymi, lasami korkowymi, dolinami, górami, niesamowitym wybrzeżem i winnicami:). Kiedyś przeczytałam, że to jedna z najbardziej szczodrych odmian winogron, jakie Sardyńczykom i nam wszystkim podarowała natura. Ładnie, prawda?

Ponieważ żaden ze mnie spec od win pozwolę sobie przytoczyć opis pana Mario Crosta, który przez wiele lat degustował sardyńskie wina. Tak opisał podejście enologów do eksperymentowania z vermentino di Gallura.

 

Jakie wina znajdziemy w Vigne surrau

„Istota dobrego wina zawsze leży w duchu ziemi i pasji ludzi, którzy pracują, aby uzyskać wszystko, co w niej najlepsze”
Ten duch ziemi i prawdziwe poświęcenie człowieka to:
  • Vermentino di Gallura DOCG – które jest jedynym DOCG na Sardynii! To wina białe ze szczepu vermentino w wersji podstawowej lub superiore, a także musujące w obu odmianach: frizzante i spumante, słodkie lub słodkawe. Podstawowe cechy szczepu to jasny kolor z zielonkawymi refleksami, kwiatowo-zielny aromat i miękkość na języku.
  • Cannonau di Sardegna DOC – absolutny sardyński klasyk. Ze szczepu cannonau robi sie wina czerwone, a także różowe.
  • Cabernet Sauvignon
  • Carignano
  • Muristellu (BovaleSardo)
Na co ma się ochotę – można degustować, można kupować w sklepiku na miejscu, a także w sieci. Sklepik oferuje również miejscowe specjały. Co produkuje Vigne Surrau. Dla zainteresowanych – wszystkie wina są szczegółowo opisane TUTAJ.

 

Jak dojechać do winnicy Surrau

Na poniższej mapie możecie sprawdzić, jak dojechać na miejsce z dowolnego punktu startu.

 

Get Directions

  show options
 

 

A na koniec Italia poza szlakiem „w pracy”. Jest i degustacja i wpis do księgi gości:).
Pozdrawiam,
Magda
 
ps. Ponieważ większość moich zdjęć z Sardynii została na komputerze domowym w Gdańsku, zdjęcia pochodzią w znakomitej większości bezpośrednio od Vigne Surrau, którzy udzielili mi zgody na ich publikację, za co serdecznie dziękuję. 
Moja włoska historia
Previous post
Od Spitsbergenu do Rzymu. Moja włoska historia
Next post
Poza Italią. Autostopem przez życie

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE

SHARE

Vigne Surrau, zjawiskowa winnica Sardynii