Ucieczka z Rzymu, Genazzano. Robimy sery w Fattoria La Sonnina

Genazzano to śliczne miasteczko położone około godziny drogi z Rzymu, jednak mój plan weekendowego pobytu w okolicach Wiecznego Miasta był tak napięty, że samego miasteczka nie  udało mi się zobaczyć, chociaż nocowałam na jego peryferiach. Bardzo żałuję, ale to, czego się dowiedziałam o Genazzono, zachęciło mnie do zaplanowania powrotu i to najlepiej w pierwszą niedzielę lipca, ponieważ wówczas odbywa się tu najważniejsze święto w roku, Infiorata Genazzano!

Infiorata Genazzano

Niezmiennie od 1883 roku w pierwszą sobotę i niedzielę lipca cała tutejsza społeczność jest zaangażowana w układanie wzorzystego dywanu z płatków kwiatów, ciągnącego sie przez całe miasteczko. W 2012 roku został pobity Rekord Guinessa, ułożono łącznie 1642,57 m.kw płatkowego, wzorzystego dywanu.

To bardzo kruche dzieło i zarazem niezwykle wymagające. Kwiaty są zbierane wcześniej skąd się da, a następnie ich płatki segregowane kolorystycznie i przechowywane w tutejszych jaskiniach, gdzie niska temperatura pozwala zachować ich świeżość. Następnie mieszkańcy, jak i turyści, którzy chcą wziąć w tym udział, układają na ulicach konkretne, zaplanowane wcześniej wzory. Pracują cały dzień i noc, aby w niedzielę wszystko było gotowe. I nie ważne czy po drodze są schody, zakręty, nierówności, wzór musi mieć ciągłość.

W niedziele cała misterna praca zostaje … zdeptana. Odbywa się bowiem sąd Piłata nad Jezusem Chrystysem, a następnie dźwigając krzyż, Jezus idzie wraz z całą procesją (około 400 przebranych w stroje z epoki mieszkańców) drogą usypaną z kwiatowych płatków. Stefania, u której nocowałam, rok rocznie bierze udział w przygotowaniach do Infioraty i bardzo zachęca do przyjazdu do Genazzano, aby zobaczyć to na własne oczy. I dzieci i dorośli świetnie się przy tym bawią, więc Ty też możesz! Na stronie Rome Countryside możecie zobaczyć wiele zdjęć z prac przygotowawczych do tego święta i efekt końcowy. Prawdę mówiąc bardzo chciałabym wziąć w tym udział.

O samym Genazzano możecie przeczytać na zaprzyjaźnionym blogu, artykuł Lacjum na weekend – Genazzano, gdzie Tati i Michał pokazali miasteczko na niesamowitych zdjęciach.

Ale miało być o serach, prawda? Jedziemy zatem do pewnej spółdzielni, gdzie na totalnej włoskiej wsi, pasjonaci tutejszych tradycji zawiązali kilka lat temu kooreratywę i prowadzą działalność edukacyjną.

Fattoria La Sonnina – BIO farma edukacyjna

Fattoria educativa sociale La Sonnina nie jest zwyczajnym miejscem, choć jeszcze kilka lat temu, był to zaniedbany teren należący do diecezji w Palestrinie. Dziś to Towarzystwo Spółdzielczości Rolniczej, które ma obecnie 12 członków, wspólnie zarządzają tym miejscem i nadają mu kierunek działania. Odbywa się tu wiele zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.

Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano
Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano

Cacio di Genazzano i ricotta

Może nie każdego fascynuje robienie serów, ale na pewno nie zaszkodzi mała pigułka wiedzy. Nie po raz pierwszy miałam okazję obserwować proces tworzenia sera we Włoszech i jedno mnie zawsze szczególnie uderza. „Maestro” najpierw żartuje, jest wyluzowany, zagaduje, ale gdy przychodzi do samego procesu produkcji sera, jest całkowicie skupiony na pracy, która wymaga niesłychanej cierpliwości. A przecież on to robi codziennie!

Tutejsze sery robi się metodą tradycyjną z użyciem naturalnej podpuszczki co oznacza w praktyce, że ów enznym trawienny odpowiedzialny za ścinanie się mleka pochodzi z żołądka jagnięcia. Taka podpuszczka ma formę płynną. Dzięki niej odbywa się proces koagulacji mleka, w wyniku czego mleko rodziela się na skrzep i serwatkę.

Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano

Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano
Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano

Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano

Mieliśmy brać czynny udział w robieniu serów, niestety prąd zaczął płatać figle i zrobiło się ciemno. W tej sytuacji nasz mistrz serowar Fabrizio zadecydował, że całą pracą wykona samodzielnie, a my będziemy się po prostu przyglądać i słuchać. Oświetlony światłem smartfonowych latarek kontynuował dzieło.

Pierwszym uzyskanym serem był cacio di Genazzano, który dojrzewa około 2 miesięcy, więc odpowiednio uformowany czeka na swoją gotowość, położony w miejscu o odpowiednich parametrach temperatury, wilgotności, itp.

Po drugim zagotowaniu mleka otrzymaliśmy ricottę. Ricotta powstaje z serwatki, która pozostała po produkcji poprzedniego sera, więc jest to doskonały sposób na całkowite zagospodarowanie mlekaFabrizio od razu po ułożeniu w formie dał nam jej spóbować. Jeszcze gorąca, parująca, dostajemy łyżeczki i do dzieła! Jest przepyszna! Prawdę mówiąc pierwsza się zgłosiłam do próbowania.

W poniższym filmie występuje Fabrizio, pasterz i serowar, który robi ser cacio di Genazzano, dopiero na końcu powstaje ricotta, którą nakłada łyżką cedzakową do foremek.

Organizacja pobytu w La Sonnina

Samodzielnie

Fattoria to miejsce, w którym możecie poczuć się jak na wakacjach u babci i dziadka na wsi. Rozległy teren tuż przy szlaku św. Franciszka, są zwierzęta gospodarcze, biegające dzieci, koty i psy. Jest także agroturystyka, więc możecie zostać tu tak długo, jak chcecie.

Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano

Jeśli interesuje Cię nauka robienia serów, lekcje gotowania, edukacja na temat bio upraw, pasterstwo, wiejski klimat, miejsce to jest idealne.

Z biurem podróży – łap zniżkę!

Wszystkich informacji na ten temat udzieli Wam fantastyczna załoga Italy where else. Podpowiem Wam tylko, że takich miejsc w samym Lacjum jest więcej. Ta drużyna uszykuje dla Ciebie plan pobytu, transport, nocleg i w razie potrzeby tłumacza. Umówią wszelkie inne wizyty i będą Twoim Aniołami Stróżami jeśli tylko takie będziesz mieć życzenie.

A jeśli chcesz 5% zniżki, użyt tego kodu, gdy będziesz się z nimi kontaktować: E124.

Gdzie nocować

B&B La Teverna

Nocowałam w pobliskim Genazzano, u Stefanii i bardzo polecam jej B&B. Mieszkanie z trzema pokojami, każde ma niezależną łazienkę. Wspólna jest kuchnia i jadalnia, całkowicie wyposażona. Są wszelkie udogodnienia, jak klimatyzacja, ogrzewanie, WiFi i wspaniałe śniadania, nie tylko typowo włoskie. Spałam jak małe dziecko, niech to będzie najlepszą rekomendacją. Poza tym świetne miejsce wypadowe do zwiedzania uroczych miasteczek Lacjum, a także największy w środkowych Włoszech park rozrywki Rainbow Magicland w Valmontone. Dla żądnych adrenaliny miejsce to jest idealne! Lunapark w Valmontone jest otwarty codziennie od maja do końca września oraz w niektóre wybrane dni świąteczne.

B&B La Taverna, Genazzano
B&B La Taverna, Genazzano

Jeśli szukasz sposobu na spędzenie czasu w okolicach Rzymu, szukaj artykułów z cyklu „ucieczka z Rzymu”. Do tej pory ukazały się:

Palestrina – miasto z epoki brązu

Zagarolo – 20 metrów pod ziemią. Witajcie w Cantina del Tufaio

Ciao,

Magda

Corniglia, Liguria
Previous post
23 niesamowite miejsca w Ligurii. Przewodnik
Noclegi w Toskanii
Next post
30 sprawdzonych miejsc noclegowych w Toskanii

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE

SHARE

Ucieczka z Rzymu, Genazzano. Robimy sery w Fattoria La Sonnina