Projekt Włoski 365. Słówka 1-10

To był dla mnie pracowity tydzień. Rozpoczęłam 2 nowe projekty: Włoski 365 oraz Niemiecki 365. Oba wymagają ode mnie dobrej organizacji, szczegółowego planu i utrzymania samodyscypliny. 

Włoski 365 to projekt, którego celem jest nauczenie się w tym roku 365 słówek i jest to dla mnie prawdziwa przyjemność i urocza odskocznia od … nauki niemieckiego. Od poniedziałku do piątku publikuję włoskie słówka na Facebooku, podsumowuję na blogu. 

Źródło Włoski gestykulacyjny:)


Przy tej okazji chciałabym Wam przedstawić system powtórek, które należy stosować, aby zapamiętać to słownictwo TRWALE. Wystarczy 5 kroków, aby każde słówko zapamiętać trwale. I pamiętajcie – uruchomcie Waszą wyobraźnię, skojarzcie słówko w Waszej głowie z tym, co wpadnie Wam do głowy. 

Projekt Niemiecki 365 to taki bat na mnie samą, czeka mnie za kilka miesięcy ważny egzamin, więc dla lepszej motywacji … założyłam blog o nauce niemieckiego. Celem tego projektu jest obcowanie z niemieckim 365 dni w roku. Tu pracy jest trochę więcej. Uczymy się 10 słówek dziennie i do tego opracowuję tipy dnia – pigułki gramatyki. Jeśli ktoś z Was miałby się ochotę przyłączyć zapraszam na bloga i fanpage

Chciałabym w tym roku spędzić jak najwięcej czasu we Włoszech, ale aby móc to zrealizować potrzebne są fundusze, więc wdrożyłam projekt Włochy 2014, gdzie grzecznie staram się odłożyć każde „luźne” euro. Coś na kształt słoika z przyklejoną karteczką, na co to ja zbieram:). A jak Wasze plany wyjazdowe? Mam nadzieję, że są świetne i zrealizujecie je w 100%. 

Projekt Włoski 365, słówka 1-10

Czas na podsumowanie pierwszych słówek, które oficjalnie znajdują się w puli projektu. Ponieważ część z Was napisała, że lubi „fałszywych przyjaciół”, czyli falsi amici – pojawiają się słówka, które oznaczają co innego niż możemy przypuszczać z uwagi na ich zgubne podobieństwo do wyrazów polskojęzycznych. Ale nie tylko na tym się skupimy. Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, sugestie, propozycje do projektu Włoski 365 piszcie koniecznie. To projekt dla Was i musi być taki, abyście go lubili:). 

Projekt Włoski 365 rozpoczęliśmy od torby:)

#falsiamici

1. włoska #TORBA to po polsku bardzo przyziemny … TORF
2. a TORBA, torebka, torebusia to #BORSA


Po Befanie, czyli po 6 stycznia zaczynają się we Włoszech #SALDI, czyli wyprzedaże. Musicie więc koniecznie przyswoić sobie kilka haseł, które znajdziecie na witrynach sklepowych:)


2. è tempo di saldi! – czas wyprzedaży
3. i saldi invernali – zimowa wyprzedaż
4. prezzi bassi  – niskie ceny
5. prezzi scontati – zniżki


#falsiamici

6. #DIVANO to nic innego, jak KANAPA, tapczan:)
7. A DYWAN to … #TAPPETO
8. No, a TAPETA to #CARTA DA PARATI

Można się zakręcić?


#falsiamici
A potem zajęliśmy się kurami:)

9. #CURA[czyt. kura] oznacza: OPIEKA, kuracja, pielęgnacja
10. Tymczasem #GALLINA to KURA, co gdacze i znosi jaja


To życzę nam wszystkim wytrwałości:)
Magda
Najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Pitigliano
Previous post
Pitigliano, Toskania. Miasto na tufie, które się sypie
Next post
Włoski 365. II tydzień wyzwania, słówka 11-30

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back
SHARE

Projekt Włoski 365. Słówka 1-10