TOSKANIA – 44 najpiękniejsze miasteczka. Mój subiektywny przewodnik

TOSKANIA – 44 najpiękniejsze miasteczka. Mój subiektywny przewodnik

Przewodnik – 44 najpiękniejsze miasteczka Toskanii – powstał w odpowiedzi na liczne pytania moich czytelników o Toskanię. Jest to mój subiektywny wybór, w którym prócz doskonale znanych miasteczek, są również także ukryte perełki, którymi warto się zachwycić. I choć to dość długa lista miasteczek, to nie jest ona kompletna. Dlatego proszę cię, zostaw w komentarzu, swoich toskańskich faworytów. Będzie mi bardzo miło ich poznać.

W tym totalnie praktycznym przewodniku opisałam: jak planować podróż po Toskanii, jakimi środkami transportu poruszać się po regionie, gdzie szukać pomocy przy planowaniu wakacji, gdzie szukać podróżniczych inspiracji i noclegów. W drugiej części artykułu opisuję 44 najpiękniejsze toskańskie miasteczka w podziale na Toskanię północną: okolice Florencji i Lukki, część środkowo-wschodnią: okolice Sieny i Arezzo oraz południowo-zachodnią.

44 najpiękniejsze miasteczka Toskanii, Buonconvento
Okolice Buonconvento

Jak podróżować po Toskanii

Zacznijmy od uświadomienia sobie dość brutalnej prawdy – ten wyjątkowo piękny region Włoch najlepiej zwiedzać samochodem. Poza autostradami poruszamy się drogami lokalnymi, które są kręte, wąskie, pod górę i w dół, ale samochód daje nam niesamowitą swobodę w poruszaniu się, gdzie chcemy i kiedy chcemy. Transport publiczny oczywiście istnieje, ale nie dojedziemy nim wszędzie, a ponadto uzależniamy czas zwiedzania od godziny przyjazdu, no i musimy pilnować, by nie uciekł nam ostatni autobus czy pociąg.

Cały urok regionu kryje się na prowincji, tam są najpiękniejsze miasteczka Toskanii, zagubione na wzgórzach wille, cyprysowe aleje, zamczyska czy krajobrazy pełne winnic i gajów oliwnych. Powiem szczerze, że podziwiam tych, którzy podejmują ten trud i zwiedzają Toskanię lokalną komunikacją.

Ja rekomenduję jednak te dwa sposoby podróżowania po Toskanii:

 1. dla niezależnych – samochód,
 2. dla tych, którzy nie lubią lub nie mogą podróżować samodzielnie, nie obawiajcie się korzystać z ofert biur podróży. I mówię zupełnie poważnie. Jeśli nie chcesz się stresować jazdą samochodem po toskańskich drogach, nie masz czasu, by samemu zorganizować sobie podróż, chcesz mieć podane wszystko na tacy: być przywiezionym, odwiezionym, nakarmionym i jeszcze mieć przewodnika pod ręką, to może być dla ciebie naprawdę dobre wyjście. To także świetna opcja dla tych, którzy nie mają z kim jechać.

Wynajmij samochód

Ja osobiście bardzo często wynajmuję samochód w Toskanii, aby odkrywać to, co jest ukryte wśród białych dróg. Na uboczach odkryjesz zamki, winnice, piękne posiadłości, pasące się spokojnie owce, cyprysowe aleje, zachwycające doliny i wzgórza. Zawsze zobaczę coś nowego. Pamiętaj, Toskania to naprawdę duży region, nie da się wszystkiego zobaczyć w tydzień ani nawet w dwa. Ale czyż to nie jest doskonały powód, by tu wracać?

Droga Gladiatora w Toskanii
Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie jest to miejsce ze zdjęcia, kliknij TUTAJ.

Jak planować podróż po Toskanii

Polecenia znajomych, przewodniki turystyczne, blogi, grupy, biura podróży…

Każdy ma swoją metodologię, można zobaczyć jedno zdjęcie i po zawodach; można mieć już swoje ulubione miejsca i tam wracać, a może zwyczajnie ktoś ci podpowiedział: „Stary, tu jest naprawdę zarąbiście!” i już wiesz, że tobie też się tam spodoba! Wszystkie te sposoby są dobre!

Niektórzy zainwestują parę złotych i kupią przyzwoity przewodnik turystyczny albo poświęcą swój czas na szukanie informacji w Internecie. Obie metody prowadzą do zdobywania coraz większej wiedzy i tym samym pomagają podjąć decyzję.

Ale jeśli jesteś wytrwały i chcesz samodzielnie zorganizować swoją podróż, oto mój sposób:

 • najpierw ustalam termin urlopu i sprawdzam połączenia lotnicze,
 • wybieram docelowe lotnisko,
 • rezerwuję noclegi,
 • planuje trasę.

Dwa ostatnie punkty nie muszą być w tej kolejności.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu wakacji w Toskanii, chciałbyś się skonsultować lub potrzebujesz planu podróży, kliknij TU. Możesz także dołączyć do mojej grupy na Facebooku: Moje wielkie włoskie podróże.

WskazówkaKup mój przewodnik Toskania i Umbria. Inspirator Podróżniczy

Toskania i umbria inspirator podróżniczy

Gdzie szukam podróżniczych inspiracji

Oczywistym jest, że szukam inspiracji. W końcu chodzi o najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Dlatego:

 1. oglądam filmiki na YouTube o Toskanii,
 2. oglądam tysiące zdjęć w internecie,
 3. czytam przewodniki turystyczne,
 4. czytam książki i oglądam filmy, których akcja toczy się w Toskanii,
 5. szukam informacji na blogach, obecnie to jedno z najlepszych źródeł informacji,
 6. sprawdzam włosko i anglojęzyczne strony w Internecie typu Discover Tuscany, wpisuję w Google: visit + nazwa miasteczka lub turismo + nazwa regionu, miasteczka,
 7. sprawdzam, jakie święta bądź wydarzenia odbywają się w okolicy w czasie mojej podróży, żeby wziąć w nich udział albo ich unikać,
 8. jeśli planuję podróż transportem publicznym, to szukam połączeń lub kontaktuję się z moim miejscem noclegowym z zapytaniem o transfer lub sposób dojazdu. Oni to wiedzą najlepiej,
 9. ogromną inspiracją są grupy na Facebooku, zarówno te dedykowane podróżom po Włoszech, jak ogólnie podróżnicze,
 10. wszelkie inne, które wpadną mi akurat w oko.
Najpiękniejsze miasteczka Toskanii
Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie to jest, kliknij TUTAJ.

Gdzie szukam noclegu

Zwykle zaczynam od przejrzenia ofert na Booking.com, Airbnb i inne tego typu kombajny, czytam relacje innych blogerów oraz pytam innych w mojej grupie na Facebooku: Moje wielkie włoskie podróże. Gdy po przejrzeniu tysiąca ofert, w końcu coś mi się spodoba – rezerwuję.

Przygotowałam na blogu specjalny poradnik oraz opracowałam polecenia noclegów moich czytelników. Polecam:

Gdzie szukać noclegów we Włoszech I Praktyczny poradnik

32 sprawdzone i polecane noclegi w Toskanii I Tylko sprawdzone miejsca

Noclegi we Włoszech I Lista polecanych miejsc przez czytelników Italia poza szlakiem

Korzystając z TEGO LINKA (możesz też kliknąć w logo) zapewniasz sobie około 145 zł zniżki na swoją pierwszą podróż z Airbnb. Dokładna kwota zależy od kursu dolara. Ten portal powstał jako wyszukiwarka miejsc, gdzie możemy tanio nocować wśród lokalnej społeczności.

Gdzie szukać noclegów we Włoszech. Airbnb

44 najpiękniejsze miasteczka Toskanii

Toskania to duży region, dlatego podzielmy sobie tę opowieść na trzy części: okolice Florencji i Lukki, Arezzo i Sieny, w końcu – samo południe regionu. Pozwoliłam sobie w każdej z część oznaczyć trzy z nich jako moje prywatne TOP. Ponadto przy niektórych miasteczkach odnajdziesz dodatkowe ikony. Oto, co one oznaczają.

I Borghi piu belli d'taliaI Borghi più belli d’Italia, czyli najpiękniejsze wioski Włoch. Są to niewielkie miasteczka do 15 000 mieszkańców, wyróżnione przez stowarzyszenie, które co roku nagradza nim jedną wioskę w każdym włoskim regionie. Na stronie stowarzyszenia można łatwo sprawdzić wszystkie miasteczka, wystarczy wybrać region. Przewodnik jest wydawany także w formie papierowej.

Bandiera ArancioneBandiera Arancioni, czyli pomarańczowa flaga to odznaczenie, które otrzymują najbardziej autentyczne wioski Włoch. Przyznaje je Touring Club Italiano. To jedyny tego rodzaju włoski projekt, wymieniony przez Światową Organizację Turystyczną, wśród udanych programów zrównoważonego rozwoju turystyki na świecie. Pomarańczową flagę otrzymują tylko niewielkie miasteczka, do 15 000 mieszkańców, gdzie występuje równowaga między wykorzystaniem lokalnych zasobów, wspieraniem sztuki rzemiosła i przedsiębiorczości, przy zachowaniu regionalnej tożsamości.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii w okolicy Florencji i Lukki

MOJE TOP 3:

Florencja

I pomyśleć, że miasto zostało założone jako kolonia dla byłych żołnierzy. Nazwano ją Florentia, czyli „kwitnąca”. Została zbudowana na wzór obozu wojskowego, z dwoma głównymi ulicami krzyżującymi się w miejscu obecnego Piazza della Repubblica. Dzięki jej dobremu położeniu szybko się bogaciła i rozwijała, ale też stała się obiektem wielu najazdów i wojen. Kochamy ją jednak przede wszystkim jako miejsce narodzin renesansu, wspaniałych obiektów sakralnych i niesamowitych ogrodów.

Noclegi we Florencji I Przejrzyj całą ofertę

Florencja w 24 godziny I Przewodnik + noclegi

5 miejsc widokowych we Florencji I Dostępne w mieście zupełnie za darmo

Calcio Storico Fiorentino I odmiana futbolu, której korzenie sięgają rzymskich legionów

Florencja, przewodnik

 

FLORENCJA – jak wspaniale spędzić czas w mieście mając zaledwie 24 h

Lukka

Niektórzy mówią, że to najpiękniejsze miasto Toskanii. Nie wiem czy tak jest w istocie, jednak z pewnością jest piękna i wspaniała, a Giacomo Puccini zapewne by się ze mną zgodził. W końcu to jego miasto. Lukka bywa nazywana także „miastem stu kościołów” dzięki licznym, dobrze zachowanym budowlom sakralnym.

Znajdź najlepszy nocleg w Lukce I Przejrzyj całą ofertę

Poznaj Villa Costa I Miejsce noclegowe koło Lukki, której właścicielką jest Polka i zarazem przewodnik po tej części Toskanii

Lukka, Torre Guinigi
Torre Guinigi – symbol Lukki

VILLA COSTA, LUKKA – nocleg u Polki i 10 pomysłów na wycieczki po Toskanii

Bandiera ArancioneCollodi

Nie można pominąć miasteczka Pinokia. Jego panorama to terakotowe dachy kaskadowo opadające po zboczu wzgórza od kościoła św. Bartłomieja, po niezwykłą Villę Garzoni. Okazały pałac słynie ze wspaniałej klatki schodowej, sztukaterii, fresków i malowideł. Większą część swojego dzieciństwa spędził w owej willi Carlo Lorenzini, który tworzył pod pseudonimem Carlo Collodi, autor opowieści o Pinokio. W Parco di Pinocchio znajdziemy nie tylko postać z długim nosem, ale także inne postacie z opowiadań Lorenziniego. Miasteczko jest przepiękne, pełne schodkowych uliczek i z niesamowitym parkiem pałacowym. Czas na kolejne najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Noclegi w Collodi I Sprawdź ofertę

Collodi, Toskania

POZOSTAŁE FASCYNUJĄCE MIASTECZKA

I Borghi piu belli d'taliaCastiglione di Garfagnana

Nad miasteczkiem góruje bardzo dobrze zachowana Rocca – twierdza zbudowana przez władców lukkańskich w 1371 roku. Wspaniała panorama otaczających gór robi oszałamiające wrażenie szczególnie latem, gdy kwitną feerią barw liczne rosnące tu naturalnie kwiaty i krzewy. Najpiękniejsze widoki rozciągają się po zachodniej stronie miasteczka. Dumą mieszkańców są dwa kościoły, św. Piotra z XIII wieku i św. Franciszka. W okolicy znajduje się wiele, dobrze oznaczonych szlaków pieszych.

Noclegi w Castiglione di Garfagnana I Zobacz wszystkie

Castiglione di Garfagnana, najpiękniejsze miasteczka Toskanii
Castiglione di Garfagnana

Castelnuovo di Garfagnana

Cóż za malownicze, górskie miasteczko. Nad całością góruje XII-wieczna twierdza, Rocca Ariostesca, której obecność wskazuje na burzliwą, wojenną przeszłość. Tutejszą dumą jest jednak XVI-wieczna katedra i jej skarby w postaci choćby „Czarnego Chrystusa”. Wspaniałe domy, bramy, uliczki tętniące życiem, nie chce się stąd wyjeżdżać.

Noclegi w Castelnuovo di Garfagnana I Sprawdź je

Castelnuovo di Garfagnana, Toskania

Bagni di Lucca

Bagni di Lucca od setek lat było znane jako uzdrowisko, ale dopiero w XIX wieku dzięki budowie drogi na zlecenie siostry Napoleona (mieszkała w Villa Reale w Marlii koło Lukki) – dokładnie w 1805 roku – stało się autentycznie modne. Do dziś miasteczko zachowało elegancję, górskie krajobrazy oraz linię wspaniałych domów stojących wzdłuż rzeki Limy. W okresie największej popularności był tu nie tylko duży wybór kąpielisk, ale także działał neoklasyczny teatr i kasyno. Dziś nieco przygasłe, jednak wciąż fascynujące. Będąc tu, nie zapomnij o niezwykłym diabelskim moście w Borgo a Mozzano. Okolice są świetne do górskich wędrówek.

Diabelski most I Przeczytaj o niezwykłej legendzie związanej z budową mostu

Villa Reale i nocleg w  Villa Costa I Dowiedz się więcej o Villi Reale oraz blisko położonej Villa Costa (nocleg)

Noclegi w Bagni di Lucca I Zobacz także inne miejsca noclegowe

Bagni di Lucca, Toskania
Bagni di Lucca

Bandiera ArancioneCutigliano

Położone na wysokości 678 m n.p.m. miasteczko jest idealne tak latem, jak zimą. Okolice są dobrze przygotowane dla miłośników narciarstwa. Najstarsza część Cutigliano to fascynujące średniowieczne miasteczko z imponującym Palazzo Pretorio z fasadą pełną rzeźbionych herbów siedmiu rodów, wspólnie budujących to miejsce siłami swoich społeczności. Prowincja Pistoia.

Nocleg w Cutigliano I Zobacz, gdzie możesz nocować

Średniowieczne miasteczko Cutigliano, Palazzo di Giustizia
Cutigliano i piękne Palazzo di Giustizia

Vicopisano

Osobliwością miasteczka są wspaniałe wieże, które wybudowano kiedyś w celach obronnych. Pierwotnie wioska została założona w dolinie rzeki Arno, ale Wielcy Książęta rodu Medyceuszy wybudowali tu kanał, co poskutkowało zmianą biegu rzeki. Dzięki temu miasteczko zostało zaopatrzone w wody jeziora Bientina i stało się krainą rolniczą wyspecjalizowaną w uprawie ryżu. Cytadela Vicopisano została zbudowana w 1434 roku i zaprojektowana przez wielkiego architekta, Filippo Brunelleschi.

Noclegi w Vicopisano I Znajdź wymarzony nocleg dla siebie

Vicopisano, Toskania

Piza

Każdy wie, że Piza to Krzywa Wieża. Campo dei Miracoli (tzw. Pole Cudów) jest oczywiście głównym miejscem turystycznym, jednak niech to nie będzie twój jedyny punkt na mapie miasta. Piza zasługuje na dużo więcej, a urody jej wcale, ale to wcale nie brakuje. Schowaj mapę do kieszeni i udaj się spacerem wzdłuż rzeki Arno, podziwiaj kolorowe kamienice, pałace, codzienne życie w mieście. Dopiero wówczas zobaczysz, jak wspaniałe i wciągające jest to miasto. Po prostu daj mu się porwać.

Noclegi w Pizie I zerknij, na pewno znajdziesz coś dla siebie

Jak zostałam okradziona w Pizie I Oby nigdy ci się to nie przytrafiło, dlatego opisałam swoją historię

Piza, widok z Krzywej Wieży, Toskania
Piza, Plac Cudów

Artimino

Zwarta zabudowa domów w tej warownej wiosce z kościelną wieżą pośrodku, jest otoczona gajami oliwnymi. To miejsce było już zamieszkane przez Etrusków. Niektóre kamienie użyte do budowy kościoła pochodzą z etruskiego cmentarza, Necropoli etrusca di Prato Rosello, który ponownie odkryto w 1970 roku. Widoki z miasteczka są wspaniałe, a rodzące się wina w tej okolicy są doskonałej jakości.

Nocleg w Artimino I Nawet w tak maleńkim miasteczku  znajdziesz coś dla siebie

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

I Borghi piu belli d'taliaScarperia

Cóż to za miejsce. Scarperia została wzniesiona w 1306 roku dla obrony przed najeźdźcami z północy. Via Roma, główna ulica miasteczka, była niegdyś odcinkiem drogi prowadzącej z Florencji do Bolonii. Znaczenie miasteczka w tamtym okresie było strategiczne. Wkrótce powstał tu niesamowity Palazzo dei Vicari z niezwykle wysoką wieżą. Wieki później Scarperia zasłynęła z produkcji sztućców i wyrobów płatnerskich. Nadal praktykuje się tu tradycyjne rzemiosło w niewielkich warsztatach w miasteczku.

Baza noclegowa w Scarperia I Przejrzyj z uwagą

Scarperia, Toskania
Scarperia

Vicchio

To tu urodził się genialny Giotto (w Vespignano, tuż obok Vicchio), a jego posąg z brązu, odlany w 1901 roku, stoi w centralnym punkcie miasteczka, a jakże – na Piazza Giotto. Ale nie był jedyną sławną osobą pochodzącą stąd. Przyszedł tu na świat także Giovanni da Fiesole, znany jako Fra Angelico oraz jego brat Benedetto. Wierzcie lub nie, ale w miasteczku znajduje się kilka budynków właściwie nietkniętych od XIV wieku. Miasto jest piękne, domy eleganckie, można odpocząć nad pobliskim jeziorem. Jeśli chcesz się zatrzymać na nocleg, to jest spory wybór miejsc.

Nocleg w Vicchio I Jeśli chcesz się tu zatrzymać na nocleg, nie czekaj do ostatniej chwili

Vichio, Toskania

Stia

Miasteczko położone jest u stóp Monte Falterona, u ujścia rzeki Staggi (fiume Staggia) do Arno. Słynie z wyrobów wełnianych i artystycznego kowalstwa. Świetną pamiątką ze Stia są przepiękne patchworki. To z pozoru spokojne miasteczko ma swój rytm, wystarczy się w nim zanurzyć, skręcając w kolejne uliczki.

Noclegi w Stia I Znajdziesz fajne miejsca noclegowe, miasto ma świetną atmosferę

Stia, Toskania

I Borghi piu belli d'taliaPoppi

Nad miasteczkiem góruje Zamek Guidich. Otoczony fosą i murami obronnymi, imponuje potężna wieżą bez okien. Wieża wznosi się na szczycie wzgórza ponad bryłą zamku. Znawcy zauważą znaczące podobieństwo do florenckiego Palazzo della Signora. Ale może to tylko przypadek? Zapewniam jednak, że wnętrza zamku są znacznie ciekawsze niż jego zewnętrzna elewacja. W Poppi cieniste portyki i wąskie uliczki sąsiadują ze słonecznymi placami. Idealne połączenie. Nie zapomnijcie wpaść do kościoła San Fedele, a tu znajdziecie propozycje noclegów. Prowincja Arezzo.

Poppi, najpiękniejsze miasteczka Toskanii
Panorama na Poppi

Camaldoli

Zakonne miasteczko Camaldoli położone na wysokości 1104 m n.p.m. w górnym reglu apenińskim, dzięki czemu jego otoczenie jest nieco surowe i dzikie. Już sama droga dojazdowa robi wrażenie, wije się w gęstym, dziewiczym lesie. To właśnie tutaj w 1012 roku św. Romuald założył swój klasztor. Nazwa Camaldoli jest skrótem od słów Campo Maldoli, bo powstała na ziemi nadaną Romualdowi przez księcia Maldolo d’Arezzo. Klasztor św. Romualda funkcjonuje do dziś, znacznie się jednak rozbudował od jego czasów, wnętrza są pełne wspaniałych rzeźb i fresków. Cała wioska klasztorna składa się z dwudziestu małych domków z ogródkami. Miejsce absolutnie wyjątkowe.

Znajdź tu nocleg w Camaldoli I Nie będziesz chciał tak szybko opuścić tego miejsca. Baza noclegowa nie jest zbyt duża.

Eremy w Camaldoli, Toskania

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii w okolicy Sieny i Arezzo

MOJE TOP 3

Siena

Siena jest jednym z najpiękniejszych średniowiecznych miast Toskanii. Zabytkowe centrum zostało w 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Historycznie Siena była etruskim osiedlem i małym miasteczkiem w okresie antycznym. Dwa razy do roku w Sienie odbywa się wyścig konny Palio di Siena, który jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta: 2 lipca Palio di Provenzano, na cześć Matki Boskiej z Provenzano oraz 16 sierpnia Palio dell’Assunta, na cześć Matki Boskiej Wniebowziętej i jest kulminacyjnym momentem święta Dzielnic – contrade, których jest 17. Historia Palio sięga średniowiecza, dlatego jeźdźcy noszą stroje z XV wieku.

Siena, Toskania

Bandiera ArancionePienza

Niewielkie miasteczko, z którego rozpościerają się widoki, jak marzenie. Historyczne centrum Pienzy wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasteczko jest odzwierciedleniem utopijnych marzeń swego twórcy Enea Silvio Piccolomini – Papieża Pio II. Prowincja Siena.

Pienza, Toskania

W Pienzy mieszka i pracuje polski fotograf, Jarek Pawlak.

Jarosław Pawlak – polski fotograf w Toskanii

W Pienzy jest także słynna droga gladiatora.

DROGA GLADIATORA W TOSKANII – gdzie się znajduje i jak do niej dojechać

Monticchiello

Maleńkie miasteczko znajdujące się na wzgórzu, gdzie prowadzą malownicze, kręte drogi obsadzone szpalerami cyprysów. Widoki dróg z tej okolicy, są motywem wielu toskańskich widokówek. Najlepsze widoki na sprężynową drogę obsadzoną cyprysami uzyskamy wchodząc na pobliskie pole, nie skupiaj się jednak tylko na niej, miasteczko jest przeurocze.

In Toscana Camere, Monticchiello, Toskania, noclegi u Polaków we Włoszech

Więcej o Monticchiello i pięknych noclegach przeczytasz w moich artykułach.

TOSKANIA, IN TOSCANA CAMERE – uroczy dom wakacyjny w Monticchiello

Il Giardino del Cardinale – fenomenalny nocleg w Monticchiello, Toskania

POZOSTAŁE FASCYNUJĄCE MIASTECZKA

Arezzo

Znane z filmu “Życie jest piękne” Roberta Benigniego, Arezzo było kiedyś jednym z najważniejszych etruskich miast wielkiej dwunastki. Dwa razy do roku odbywa się tu “Giostra del Saracino” (Turniej w Saracino). To rodzaj średniowiecznego turnieju rycerskiego, polega na rywalizacji czterech dzielnic miasta. Po porannej procesji w średniowiecznych kostiumach, odbywa się rywalizacja jeźdźców o Złotą Lancę na Wielkim Placu (Piazza Grande). Przedstawiciele dzielnic mają za zadanie trafić w herb figury Saracena (Araba), który w średniowieczu reprezentował największego wroga krzyżowców. Sam Dante w swojej “Boskiej Komedii” nawiązywał do turniejów w Saracino.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Cortona

Cortona kusi turystów swym średniowiecznym charakterem i jednymi z najstarszych we Włoszech, średniowiecznymi domami. Rozsławiona przez amerykańską pisarkę Frances Mayes poprzez biograficzno-wspomnieniową książkę „Pod słońcem Toskanii” wydaną w 1996 r. Książka stała się bestsellerem i została przetłumaczona na 14 języków. W czerwcu obchodzone jest święto “Giostra dell’Archidado”. Korzenie święta sięgają średniowiecza i zostało oficjalnie ustanowione z okazji ślubu władcy Cortony ze sieneńską szlachcianką. Do dziś przypominają nam o tym historycznym wydarzeniu damy, rycerze, paź, łucznicy, których można wtedy spotkać na tchnących życiem świątecznie udekorowanych ulicach. Prowincja Arezzo.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Bandiera ArancioneMontepulciano

Na szczycie jednego z wzgórz Toskanii leży perełka renesansu, którą od wieków toczyły boje dwie toskańskie potęgi: Florencja i Siena. Montepulciano leży na szczycie wapiennego wzgórza, dominujący nad doliną Valdichiana. Wjazd serpentynami na wysokość 600 m n.p.m. długo pozostaje w pamięci. Miasteczko otaczają zagajniki drzew oliwnych i łagodnie pofalowane winnice, a także aleje cyprysowe. Czyż to nie są najpiękniejsze miasteczka Toskanii? Prowincja Siena.

44 najpiękniejsze miasteczka Toskanii, Montepulciano
Widok na Montepulciano

Jeśli szukasz wyjątkowego miejsca noclegowego, nie tak daleko stąd, w Sinalunga jest miejsce jak z filmu “Pod słońcem Toskanii”.

VILLA IL POGGIO, SINALUNGA – wakacje jak z filmu Pod słońcem Toskanii

Bagno Vignoni

Malownicze miasteczko, w którym centralne miejsce zajmuje plac z basenem z wodami termalnymi. Jego lecznicze źródła zostały docenione już w XIV wieku przez św. Katarzynę, która się tu leczyła. Tu nie wolno brać kąpieli lecz tuż obok miasteczka są dostępne darmowe źródła Bagno Vignoni dla wszystkich. Prowincja Siena.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Dedykowany artykuł o Bagno Vignoni znajdziesz tu.

TOSKANIA, BAGNO VIGNONI – nie ma drugiego takiego miasteczka we Włoszech

Bandiera ArancioneMontalcino

Miasteczko usytuowane na wzgórzu, w prowincji Siena, skąd można podziwiać wzgórza i doliny porośnięte winnicami i lasami. Blisko miasteczka znajduje się Abbazia di Sant’Antimo, romańskie opactwo benedyktynów, które jest jednym z najpiękniejszych w całej Toskanii. Według legendy założone przez samego Karola Wielkiego, który z wdzięczności za boską pomoc, ufundował Sant’Antimo. Odprawianym tu mszom do dziś towarzyszą śpiewy gregoriańskie.

Montalcino, Toskania

Bandiera ArancioneRadicofani

Niegdyś miasteczko prześladował zbój Ghino di Taccho. Na polecenie papieża Hadriana IV uwięził opata z Cluny w warowni zbudowanej w 1154 roku, na szaro-czarnym bazaltowym wzgórzu, wznoszącym się na wysokości 766 m n.p.m. Chropowate ściany domów, nadszarpnięte zębem czasu nadal wzbudzają respekt, ale ponad nimi wystająca dzwonnica z XIII wieku kościoła św. Piotra łagodzi ten widok. Z murów twierdzy w Radicofani roztacza się wspaniała toskańska panorama. Jeśli zastanawiasz się, co jest tu takiego wyjątkowego, że namawiam Cię na przyjazd, powiem tak: zobacz coś innego niż wymuskane pod turystów typowe toskańskie miasteczka, wspaniałe pozostałości po Medyceuszach, kościół św. Piotra i św. Agaty – patronki miasteczka i ten zniewalający widok na Monte Amiata. Prowincja Siena.

Radicofani, najpiękniejsze miasteczka Toskanii
Radicofani

San Quirico d’Orcia

Widok z miasteczka rozpościera się na najbardziej malowniczą toskańską dolinę – Val d’Orcia wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2004 r. za swój niepowtarzalny pejzaż hołubiony przede wszystkim przez malarzy szkoły sieneńskiej, rozkwitającej w okresie renesansu. W samym miasteczku znajdziemy wspaniałe świątynie, Palazzo Pretorio i w końcu osobliwy park zwany Horta Leonini. Tu nie brakuje ani rozkoszy dla oka ani dla podniebienia. Cudowne miejsce. Jadąc stąd do Pienzy nie można pominąć widocznej po drodze słynnej kapliczki Capella di Vitaleta. Prowincja Siena.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Niedaleko miasteczka jest śliczna kapliczka, Capella di Vitaleta.

TOSKANIA – kapliczka Cappella della Madonna di Vitaleta

Castiglione d’Orcia

Castiglione to intrygujące miasteczko pełne stromizn i swoistej surowości domów, jakby błagających o więcej zaprawy do cegieł i kamieni, które jakimś cudem utrzymują jednak wszystko na miejscu. I tylko okiennice i czerwone dachy nadają tym budynkom kolorów. Miasteczko jest fascynujące. Prowincja Siena.

Bandiera ArancioneVolterra

Volterra to jedno z atrakcyjniejszych miast Toskanii, położone na wysokości 550 m n.p.m. pomiędzy Val d’Era i Val di Cecina. Rozpościera się stąd przepiękny widok na Toskanię. Miasto wygląda iście średniowiecznie – strome uliczki, palazzi, wieże rycerskie i kościoły charakterystyczne dla minionych epok. Wciąż nie ma tu sztucznie wyśrubowanych cen i zalewu tandety w sklepach. Volterra słynie z alabastru, od kilku lat także z  … wampirów, z powodu książki “Saga Zmierzch”. Ponoć schodzą się tu drogi i wiatry ze wszystkich stron świata, tylko jak to sprawdzić? Najpiękniejsze miasteczka Toskanii są właśnie takie, jak Volterra. Prowincja Piza.

Volterra, Toskania. Przewodnik

Więcej o Volterze przeczytasz w dedykowanym artykule: Voletrra. Gdzie schodzą się wiatry z całego świata.

VOLTERRA, TOSKANIA – gdzie schodzą się wiatry z całego świata

Bandiera ArancioneSan Gimignano

To jedno z najbardziej urokliwych miasteczek Toskanii. Życie skupia się wokół dwóch placów: Duomo i Piazza della Cisterna. Średniowieczny Manhattan, jak bywa nazywane, dziś ma trzynaście wysokich wież, ale w przeszłości było ich aż siedemdziesiąt i wszystkie pełniły rolę obronną. Wieże i budynki różnych rozmiarów i kształtów tworzą niesamowite tło dla krajobrazu terenu położonego na południe od miasta. A z samego miasteczka rozpościerają się absolutnie niezwykłe widoki. I mają tu najlepsze lody na świecie. Prowincja Siena.

San Gimignano, Toskania

Bandiera ArancioneCasole d’Elsa

Na szczycie malowniczego wzgórza powstało miasteczko Casole d’Elsa skupione wokół XIV wiecznej fortecy i Palazzo Pretorio. Fasada fortecy jest dość surowa, ale nie brakuje w miasteczku innych wspaniałych budowli i obiektów sakralnych. Średniowieczne klany z Volterry, Sieny i Florencji walczyły między sobą o Casole d’Elsa z uwagi na jego strategiczne położenie, ale największych zniszczeń w miasteczku dokonały działania w czasie II wojny światowej. Z miasteczka rozciąga się widok na wspaniale pofałdowany tereny rolnicze. Prowincja Siena.

Casole d'Elsa, Toskania
Casole d’Elsa

Bandiera ArancioneRadda in Chianti

To warowne miasteczko znajduje się na szczycie wzgórza oddzielającego doliny rzek Pesy i Arbii. To oczywiście jeden z najsłynniejszych rejonów winiarskich w Toskanii, tu znajduje się siedziba Ligi Chianti założonej w 1415 roku! Dla osób szczególnie zainteresowanych tematem – historię produkcji win Chianti można podziwiać w miejscowym muzeum winiarstwa. Poza tym, choć miasteczko wydaje się senne, rozpościerają się z niego widoki na soczyście zieloną okolicę pełną lasów, a także liczne winnice i pola uprawne. Warto wiedzieć, że obecne domy wzniesiono na średniowiecznych murach, także wieże obronne przekształcono w budynki mieszkalne. Takie właśnie są najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Prowincja Siena.

Radda in Chianti, Toskania

Castellina in Chianti

W panoramie miasteczka od razu rzuca się w oczy potężna bryła warownego ratusza. Castellina in Chianti położona jest na wzgórzu, na wysokości 600 m n.p.m. W starożytności była tu etruska osada. Florentyńczycy, gdy uświadomili sobie strategiczne położenie miasteczka, zadbali o odbudowę murów obronnych, na których dziś stoją domy. Oryginalne fortyfikacje zostały jedynie po wschodniej i zachodniej stronie miasteczka. W lecie na balkonach tutejszych domów zakwita geranium, a całość otoczona jest przez typowy krajobraz w Chianti: gaje oliwne, winnice i lasy. Prowincja Siena.

Castellina in Chianti, Toskania
Castellina in Chianti

Panzano in Chianti

Uwielbiam to miejsce, choć średniowieczna część miasteczka jest naprawdę niewielka, główny kościół nad wyraz skromny, uliczki wąskie, podwórka ciasne, pranie wieszają nawet na płotach, a psom szczekać chyba się już nie chce. Za to widoki dookoła – fiu, fiu! W Panzano warto odwiedzić słynnego rzeźnika Dario Cecchini i jego doskonałą restaurację. Prowincja Siena.

Panzano in Chianti, Toskania
Panzano in Chianti

Więcej o Chianti znajdziesz w tym artykule:

CHIANTI – dlaczego warto zobaczyć tę niezwykłą część Toskanii

Monterchi

To średniowieczne warowne miasteczko, które przycupnęło na południowo-zachodnim stoku wzgórza, na wysokości 356 m n.p.m. Nazwa miejscowości pochodzi od łacińskich słów “Mons Erculis” oznaczających “Wzgórze Herkulesa”. Miasteczko znajduje się na szlaku Piera delle Francesca, tu znajduje się jedno z najcenniejszych dzieł artysty, fresku “Madonna del Parto”. Na horyzoncie Monterchi widoczna jest sąsiednia miejscowość, Citerna. Prowincja Arezzo.

Bandiera ArancioneMonteriggioni

Monteriggioni to maleńkie miasto-twierdza, położone niedaleko Sieny. Całe miasteczko to właściwie tylko piazza, kilka wąskich uliczek i potężne mury z czternastoma wieżami. Monteriggioni odgrywało kiedyś pierwszoplanową rolę z uwagi na swoje położenie strategiczne, dzisiaj słynie jest przede wszystkim z zapierającego dech w piersiach widoku. Dla miłośników gier komputerowych – Monteriggioni odgrywa ważną rolę w grze Assasin Creed, jest to siedziba rodowa głównego bohatera Ezio Auditore. Miasteczko idealnie wpisuje się tę rolę. Do obejścia w godzinę. Prowincja Siena.

Monteriggioni. Najpiękniejsze miasteczka Toskanii

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii w południowo-zachodniej części

MOJE TOP 3

I Borghi piu belli d'taliaBandiera ArancionePitigliano

Malowniczo wzniesione na tufie wulkanicznym miasteczko Pitigliano znane jest także z przydomku „małej Jerozolimy”. Stare miasto usytuowane jest na tufowej skale wysokiej na 313 m n.p.m., otoczonej zadrzewionymi dolinami wyciętymi w skałach przez rzeki Lente, Meleta i Prochio. Obszar urwiska i otaczających go dolin był już zasiedlony przez ludzi kilka tysięcy lat temu. Ślady Etrusków pochodzą od VIII w. p.n.e., a pomiędzy I w. p.n.e., a II w. obecni byli tu Rzymianie. Prowincja Grosseto.

Więcej o miasteczku przeczytasz w moim artykule, Pitigliano – miato na tufie.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Więcej o miasteczku przeczytasz w moim artykule, Pitigliano – miato na tufie.

TOSKANIA, PITIGLIANO – miasto na tufie, który się sypie

I Borghi piu belli d'taliaBandiera ArancioneCetona

Gdybym była malarzem, tutejsze krajobrazy rozpościerające się z murów miasteczka z pewnością działałyby na moją wyobraźnię szalenie inspirująco. To wręcz idylliczna perfecja krajobrazu. W samym miasteczku kamieniczki wydają się być ustawione jedna na drugiej, podtrzymywane przez cyprysy i pinie. Najwyższym punktem Cetony, położej na wysokości 1147 m n.p.m. jest warownia. Niegdyś całe miasteczko było otoczone potężnymi murami, dziś dostrzeżemy jedynie ich pozostałości. Atrakcją są także groty dawniej zamieszkałe przez ludzi pierwotnych. Najpiękniejsze miasteczka Toskanii właśnie takie są. Prowincja Siena.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

I Borghi piu belli d'taliaSovana

To tu urodził się papież Grzegorz VII w 1073 roku i to właśnie jego przodkowie założyli Sovanę, która była niegdyś siedzibą biskupstwa i warowni Longobardów. Dziś to starożytne miasteczko jest właściwie na wpół opuszczone. Kilkaset lat temu miasto padło ofiarą malarii, która zmusiła część mieszkańców do przeniesienia się do pobliskiego Pitigliano. Do dziś zachowały się także ruiny średniowiecznej fortecy. Duomo pod wezwaniem św. Piotra i Pawła to wspaniała, masywna romańska bryła ozdobiona niezwykłymi plecionymi ornamentami prawdopodobnie pochodzącymi z przedromańskiego okresu. Zresztą, na każdym kroku natkniemy się tu na elementy świadczące o bardzo długiej historii miasta. Prowincja Grosseto.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Sovana.

POZOSTAŁE FASCYNUJĄCE MIASTECZKA

Populonia

Niewielkie, średniowieczna miasteczko, zbudowane na planie czworokąta, jest jedynym toskańskim portem zbudowanym w czasach etruskich. Tym samym jest to jeden z najstarszych portów we Włoszech. Wyjątkowy urok Populonii to zasługa jego położenia na terenie parku krajobrazowego Rimigliano z sosnowym lasem i wspaniałą piaszczystą plażą. Zarówno Etruskowie, jak i Rzymianie wytapiali tu żelazo z rudy pochodzącej z Elby. Miasteczko otaczają XIV- wieczne mury obronne, a z warowni w dni z dobrą widocznością, można podziwiać morskie wybrzeże aż po Livorno. Prowincja Livorno.

Populonia, Toskania
Populonia

Arcidosso

Na zachodnim stoku wygasłego wulkanu Monte Amiata przycupnęło sobie Arcidosso, otulone przez gęste bukowo-kasztanowe lasy. Od zachodu miasteczko chroni dodatkowo Monte Labbro. Ponad lasami wznoszą się ruiny Rocca Aldobrandesca – średniowiecznej twierdzy rodu Aldobrandesckich, dominująca nad całą okolicą. Arcidosso to miasteczko łuków, pasaży, kamieniczek i zacisznych placyków.  Miasteczko słynie z ciekawej architektury i wyjątkowej ornamentyki. Prowincja Grosseto.

Najpiękniejsze-miasteczka-Toskanii-Montepulciano1

Bandiera ArancioneSorano

Malowniczo wzniesione na tufie wulkanicznym miasteczko Sorano składa się z maleńkich uliczek, schodów zewnętrznych i wewnętrznych, tajemnych przejść i budowli skonstruowanych jedna na drugiej. Magiczne miejsce, w którym czas zatrzymał się jakieś 300 lat temu. Czas po prostu przestał tu płynąć. Sorano wraz z Sovaną i Pitigliano to tzw. miasteczka na tufie. Najpiękniejsze miasteczka Toskanii są właśnie tu. Prowincja Grosseto.

Sorano. Najpiękniejsze miasteczka Toskanii

Świetne miejsce noclegowe w Sorano i to z językiem polskim, znajdziesz w poniższym artykule.

SORANO, TOSKANIA – apartamenty Villaggio le Querce u Klaudii

Saturnia

Słynniejsze od samego miasteczka są położone ok. 3 km dalej Terme di Saturnia, do których tłumnie i przez cały rok zjeżdżają miłośnicy darmowych, leczniczych wód termalnych. Można powiedzieć, że w samej Saturnii nie ma nic ciekawego, ale to nieprawda. Do dziś w miasteczku są zachowały się etruskie i rzymskie fortyfikacje. Niektórzy uważają, że miasteczko może pochodzić nawet z czasów poprzedzających kulturę Etrusków. Saturnię wychwalali dawni mistrzowie, jak Liwiusz, Pliniusz, Herodot czy Dionizjusz z Helikarnasu. Do miasteczka wchodzi się przez Porta Romana, a plan ulic pochodzi z czasów rzymskich z charakterystycznym cardo i decumano. Dziś życie w miasteczku płynie swoim trybem. Slow life w toskańskim wydaniu. Prowincja Grosseto.

Terme di Saturnia, darmowe termy w Toskanii
Terme di Saturnia

TERMY W TOSKANII – 5 darmowych źródeł termalnych

I Borghi piu belli d'taliaMontemerano

Miasteczko na wzgórzu, zanurzone wśród gajów oliwnych ze średniowiecznymi murami, znakomicie zrekonstruowanymi w XV wieku. Nad miasteczkiem góruje wieża kościoła parafialnego, w którym znajduje się jeden ze skarbów miasteczka – św. Piotr trzymający klucze do Niebios. Większość miasteczka jest utrzymana w stylu renesansowym, ale znajdziemy także ślady sieneńskiego gotyku. W Montemerano mieszkańcy nadal kultywują tradycję domowej produkcji wełny. Polecam spacer uliczkami pełnymi roślinności i słońca. Można się tu zapomnieć. Montemerano musiało się znaleźć na liście najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Prowincja Grosseto.

Najpiękniejsze miasteczka Toskanii.

Magliano in Toscana

Sypiące się domy, pnące się po murach róże, okiennice i wszędobylskie koty. Brzmi, jak typowe włoskie miasteczko, prawda? Co więc takiego wyróżnia Magliano? Skomplikowane i potężne fortyfikacje tego miasteczka nie są typowe dla Toskanii. W murach osadzono trzy bramy: Porta Nuova, Porta San Martino i Porta San Giovanni. W miasteczku znajdziemy wiele pięknych domów, wspaniałych budowli sakralnych i świeckich. Za murami Magliano znajduje się kościół Annunciata, a tuż obok świątyni rośnie słynne “Ulivo della strega” czyli drzewo oliwne. Wg legendy wokół niego w czasach pogańskich odbywały się orgie i zmysłowe rytuały. Któż to wie, jak było naprawdę? Prowincja Grosseto.

Magliano in Toscana
Magliano in Toscana

Ansedonia

Około roku 300 p.n.e. na toskańskim wybrzeżu, Rzymianie założyli miasteczko Cosa. Piękny widok na lagunę Busano na pewno był jednym z tych czynników, które zadecydowały o wybraniu tej lokalizacji. W okresie wojen domowych było tu rzymskie municipio, miasteczko leżało na szlaku Via Aurelia. Zbudowano tu wówczas twierdzę z osiemnastoma wieżami, które przetrwały do dziś, mury przetrwały ataki Wizygotów, Saracenów czy Sieneńczyków. Dziś wykopaliska archeologiczne w Ansedonii nadal odsłaniają skarby z tamtego okresu. Choć w okolicach miasteczka powstało wiele współczesnych zabudowań i domków letniskowych, sama Ansedonia jest pełna etruskich i rzymskich zabytków. To najdalej na południe wysunięte miasteczko prowincji Grosseto.

Ansedonia i Puccini Tower
Ansedonia i Puccini Tower

I jak? Coś Ci się spodobało? Znalazłeś coś, czego nie znałeś?

To już wszystkie, 44 najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Twój wybór jest zapewne nieco inny. Chętnie go poznam i tym samym odkryję coś nowego. Nie sposób być wszędzie. Podziel się proszę nazwą miasteczka w komentarzu.

A co zjeść w Toskanii?

Przyda ci się ta podpowiedź.

CO ZJEŚĆ W TOSKANII – Polki w Italii polecają lokalną kuchnię

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

44 charming villages in Tuscany
44 charming villages in Tuscany
44 charming villages in Tuscany
44 charming villages in Tuscany

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Tagliatelle con ragù bolognese
Previous post
Spaghetti czy tagliatelle alla bolognese? Co właściwie jedzą w Bolonii?
Trapani - totalnie praktyczny przewodnik
Next post
TRAPANI, SYCYLIA – przewodnik po mieście soli, korala i tuńczyka

35 komentarzy

 1. Ola
  12 czerwca, 2017 at 6:49 pm — Odpowiedz

  Dodałabym kilka maleńkich, ale jakże urokliwych miasteczek w prowincji Sieny: – San Giovanni d’Asso – miasteczko, w którym królują trufle (jest tu nawet poświęcona truflom wystawa – mały park, w którym umieszczono wiele tablic z informacjami na temat gatunków, sposobu poszukiwania i zbioru – taka “truflowa encyklopedia”;
  – maleńkie Montisi, do którego wjeżdża się pod górę wąską dróżką, a zwiedzić można je w godzinę – pod warunkiem, że nie utkniemy przy kawie w maleńkiej kawiarni lub po prostu zatrzymamy się z zachwytu, chłonąc piękno i atmosferę tego miejsca;
  – Trequanda – j.w., z ukwieconymi zaułkami, małym rynkiem i parkingiem pod wieżą;
  – Castelmuzzio – szczególnie piękne, gdy zwiedza się je wieczorem;
  – Lucignano – zamknięte wewnątrz murów owalne miasteczko, zbudowane wielopoziomowo, można chodzić wkoło, chowając się czasem pod bramą w murach, zjeść lody siedząc na schodach kościoła ( schody są wyjątkowe …);
  – stare miasto w Torrita di Siena, z malutkim teatrem miejskim, (po którym zostałam oprowadzona zupełnie niespodziewanie przez przemiłego miejscowego artystę), z podziałem na kontrady jak w Sienie – palio odbywa się tu na osiołkach…
  – i jeszcze może kilka innych by się znalazło – bo tutaj, w Toskanii – gdzie nie spojrzeć, tam pięknie.

  • 12 czerwca, 2017 at 7:55 pm — Odpowiedz

   Bardzo dziękuję. Tyle się nasłuchałam o Lucignano, ale nie miała okazji jeszcze zobaczyć. Z wymienionych byłam jedynie w Torrita di Siena i prawdę mówiąc zapomniałam ją dodać, a zdecydowanie na to zasługuje. Reszta wymieniona przez Panią wydaje się fascynująca, tym bardziej chętnie o nich poczytam. Jeszcze raz dziękuję za uzupełnienie mojej listy. Tyle jeszcze do poznania, szkoda tylko, że dar bilokacji to jedynie teoria. Pozdrawiam, Magda

  • Beata
   15 września, 2019 at 2:48 pm — Odpowiedz

   czesc Ola:
   mam pytanie – jadę pierwszy raz do Toskanii:) podpowiedz, które miasteczka zaobaczyc:)
   ladujemy w Pizie w piątek o 23.00 a wracamy w poniedziałek tez z Pizy o 19.00 – wynajmujemy samochod
   pierwszy nocleg planuje w Pizie żeby ja rano zwiedzić i jechać dalej….

  • Aldona
   24 lutego, 2021 at 12:04 am — Odpowiedz

   I dodała bym “Montelifre”. Mam wrazenie , że byłaś w tym starym prawie zapomnianym miejscu ale bardzo urokliwym.
   Pozdrawiam serdecznie.
   Aldona

   • 25 lutego, 2021 at 3:11 pm — Odpowiedz

    Dziękuję, Toskania to niekończąca się inspiracja piękna do podziwiania.

 2. 15 czerwca, 2017 at 6:43 pm — Odpowiedz

  Właśnie, Lucignano! Byłam tam ostatnio na święcie majowym zwanym Maggiolata – naprawdę byłam pod wrażeniem majowej radości. I Twój wpis oraz komentarz właśnie stał się dla mnie impulsem, aby opublikować Maggiolatę na blogu, będzie trzecia w kolejce “ważnych i pilnych” 🙂
  Pomimo że “pomieszkiwuję” (praca) często w toskańskiej głuszy (prowincja Arezzo), nie zwiedziłam jeszcze wielu z tych 44 miast – bardzo, bardzo chcę, tylko … widać muszę być cierpliwa 🙂 Pomyślałam sobie, że dodałabym do Twojej listy Chiusdino, niedaleko klasztoru San Galgano, tam gdzie urodził się Guido Guidotti, który wbił swój miecz w skałę. Część miasteczka pozostała baaardzo średniowieczna. “Vicoli medievali” zapraszają. Pewnie , znasz 🙂

  • 16 czerwca, 2017 at 8:28 am — Odpowiedz

   Dziękuję za ten wspaniały komentarz!!!

 3. 17 czerwca, 2017 at 10:42 am — Odpowiedz

  Polecam się 🙂 Myślę, że już masz co najmniej 50 miasteczek. Salutuję 🙂

 4. Małgosia
  17 czerwca, 2017 at 3:00 pm — Odpowiedz

  Magdaleno, jak zawsze wpis porządnie i merytorycznie przygotowany, z Tobą – tak doskonałym przewodnikiem można zwiedzać całe Włochy i nie tylko.

  Zwiedzić całą Toskanię to jak spacer w chmurach…wracać zawsze póki co, tylko we wspomnieniach, ale na mojej mapie podróżniczej jeszcze wiele toskańskich perełek….

  Dziękuję:)
  Pozdrawiam ciepło
  Małgosia

 5. Anna Tręda
  30 czerwca, 2017 at 12:09 pm — Odpowiedz

  Dodałabym jeszcze Massa Marittima, którą można odwiedzić kierując się w stronę Populonii. Jej średniowieczne centrum jest niezwykle urokliwe (jak to w toskańskich miasteczkach :-)), a moją faworytką jest romańska katedra z XIII w pod wezwaniem św. Cerboniusza.
  Pozdrawiam,
  Anka

 6. Bartek Wiorek
  31 sierpnia, 2017 at 5:19 pm — Odpowiedz

  Wymienione wyżej miasteczka są cudowne , tak jak praktycznie większość Toskańskich miasteczek. Warto jednak wspomnieć jeszcze o małym i nieodkrytym jeszcze Casale Marittimo (niedaleko Ceciny). Mimo małej wielkości miasteczko jest cudowne, dodatkowo roztacza się z niego piękny widok na wybrzeże.
  Pozdrawiam 😉

  • 2 września, 2017 at 9:53 am — Odpowiedz

   Bardzo dziękuję za to polecenie! Wciąż tyle do odkrycia niezwykłych miejsc. Kto wiem, może pewnego dnia dane mi będzie tam zawitać.

 7. Renata
  19 stycznia, 2018 at 7:09 pm — Odpowiedz

  A mnie urzekła Barga – piękne miasteczko położone w dolinie Garfagnana, około 37 km od równie pięknej Lukki. Co w niej takiego urzekającego? Zapierający dech w piersiach panoramiczny (360°) widok na Alpy Apuańskie i Appeniny ze wzgórza, na którym znajduje się Duomo. To po prostu trzeba zobaczyć.

  • 19 stycznia, 2018 at 11:50 pm — Odpowiedz

   Dziękuję! Jeszcze nie dotarłam.

 8. Monika
  3 marca, 2018 at 11:41 am — Odpowiedz

  Piękne zdjęcia 🙂 Toskania to miejsce do którego zawsze chce się wracać.
  Pozdrawiam,
  Monika

  • 5 marca, 2018 at 10:44 am — Odpowiedz

   Czasami mam wrażenie, że za dużo tej Toskanii, ale po chwili myślę, że jej nigdy nie można mieć dość. Wciąz tyle do odkrycia.

 9. […] del Piano, miasteczko w uroczej Toskanii, przygarnęło nas podczas tegorocznego urlopu. To tam rozpoczynaliśmy i kończyliśmy nasze […]

 10. Kamil
  31 lipca, 2018 at 3:58 pm — Odpowiedz

  Polecam eksplorację Chianni wraz z sąsiadującym Rivalto. Kwintesencja Toskanii wyrażona widokami, klimatem, smakami i zapachami ziół na polach po drodze.

  • 6 sierpnia, 2018 at 8:08 am — Odpowiedz

   Dziękuję, może i mnie się uda tam podjechać 🙂

 11. 27 sierpnia, 2018 at 9:41 am — Odpowiedz

  Cudownie, czegoś takiego szukałam! W przyszłym roku planujemy wyprawę do Włoch, właśnie do Toskanii, więc na pewno będę do Ciebie zaglądać po kolejne informacje i rady 🙂
  Przy okazji mam pytanie – polecasz podróżowanie po Toskanii samochodem. To jest to, co jest również w naszych planach, bo lubimy mieć właśnie tą swobodę przemieszczania się. Ale jak jest z parkowaniem? Podejrzewam, że we Florencji czy w Sienie są normalne strefy parkowania, jak to w turystycznych miastach. A co z mniejszymi miasteczkami? Czy tam też trzeba liczyć się z takimi opłatami? Dziękuję 🙂

  • 29 sierpnia, 2018 at 8:10 am — Odpowiedz

   Asiu, duże czy też większe miasta, szczególnie te bardzo turystycze, mają wyznaczone parkingi dla turystów, które są płatne, średnio 1,5-2 EUR/h. Jadąc do Florencji lepiej jest być przygotowanym i ustawić nawigację na wybrany przez nas parking. Siena, San Gimignano, Volterra, one wszystkie mają wyznaczone parkingi. Zwracaj uwagę, że niektóre z nich są tylko dla mieszkańców, jak w San Gimignano ten najbliższy miasta. Bywają też miejsca bezpłatne, trzeba być jednak szczęscie, by w tych turystycznych miastach się takie trafiło. Bywają także parkingi bezpłatne, szczególnie w małych, mniej popularnych miasteczkach. Każde, nawet najmniejsze toskańkie miasteczko ma parking, tylko nie zawsze można do samych miasteczek wjechać, jest często zakaz wjazdu do historycznej części miasteczka. Najlepiej po Toskanii poruszać się małym miejskim autem, wówczas wciśniesz się gdzieś zawsze. Niech Cię nie zdziwi strefa parkowania czasowego, to normalne, że są parkingi, na których można parkować, np. tylko dwie godziny lub nawet tylko 30 min. Uwaga także na dni targowe. W tym artykule opisałam także kwestię kolorów linii na parkingach, bo mają we Włoszech znaczenie: https://www.italiapozaszlakiem.com/parkowanie-we-wloszech/. Będzie świetnie! Zobaczysz.

 12. Zbyszek
  6 stycznia, 2019 at 7:24 pm — Odpowiedz

  Ja dodałbym jeszcze Talamone- malutkie nadmorskie miasteczko w okolicach Grosseto. Obok jest kemping, z którego rozpościera się przepiękny widok na otoczone murami miasteczko i zatokę. Można tam też zjeść przepyszne lody, świeże owoce morza z food-trucka w porcie lub zajrzeć do jednej z restauracji z widokiem na zatokę. Przepiękne widoki.

  • 6 stycznia, 2019 at 7:32 pm — Odpowiedz

   Dziękuję, jeszcze nie znam tego miejsca, tym bardziej jestem ogromnie wdzięczna, że zechciał się pa podzielić tym cudnym Talamone. Najserdeczniej pozdrawiam.

 13. […] przewodniki po miasteczkach to imho —> TEN i […]

 14. 12 lipca, 2019 at 11:32 am — Odpowiedz

  Super zestawienie, bardzo dużo informacji, do tego śliczne zdjęcia. Toskania kojarzy mi się z samym pięknem i smakiem. Z pewnością skorzystam z twoich rad i propozycji aby ułatwić sobie wypoczynek i urozmaicić zwiedzanie. Dzięki!

  • 12 lipca, 2019 at 8:27 pm — Odpowiedz

   Ogromnie się cieszę, że artykuł jest przydatny! Niezapomnianych przygód na toskańskiech szlakach!

 15. Ewelina
  25 sierpnia, 2019 at 8:36 pm — Odpowiedz

  Bardzo fajny i obszerny wpis! Planuję odwiedzić miasteczka z okolic Sieny i Arezzo. Będę na miejscu 10 dni. Czy jest szansa zobaczyć je wszystkie w tym czasie czy to za krótko? Które z wymienionych z tego regionu można połączyć i odwiedzić tego samego dnia a na które należy uwzględnić cały dzień lub dłużej? Zależy mi na optymalnym zwiedzaniu a nie odhaczaniu 🙂

  • 26 sierpnia, 2019 at 5:45 pm — Odpowiedz

   Ewelina, załóż 1 -2 miasteczka dziennie i po prostu dobrze się baw. A jak sił wystarczy, dorzuć 3.

 16. Przemek
  7 września, 2019 at 9:02 am — Odpowiedz

  Dodam tylko, że absolutnie nie samochód jest najlepszym wyborem. To na rowerze można odkryć uroki Toskanii, przejechać się szutrowymi drogami, pokonać w pocie czoła trudne wzniesienia, poczuć ten klimat. Samochód nie daje takiej satysfakcji i nie dojedzie wszędzie.

  • 8 września, 2019 at 2:18 pm — Odpowiedz

   Rower to jeden z najlepszych sposobów, ale niestety nie dla każdego takie zwiedzanie jest atrakcyjne czy też po prostu inaczej woli spędzać czas na urlopie :). Podziwiam wysiłek i wytrwałość!!!!

 17. Magda
  9 lipca, 2020 at 12:50 pm — Odpowiedz

  Na tyle inspirująca strona, że to dzięki niej postanowiliśmy zacząć zwiedzać Włochy 🙂 zaczynamy od Toskanii i zastanawiamy się czy podróżowanie wynajętym skuterem jest “do zrobienia” . Zamierzamy zatrzymać się w okolicach San Gimignano i cały 1 dzień poświęcić na delektowanie się okolicą przemieszczając się skuterem, a nawet odwiedzić nieco oddalone Cyprysy Gladiatora. Czy może Pani nam coś podpowiedzieć w kwestii bezpieczeństwa na drogach, stopnia trudności, czy ruchu pod koniec sezonu turystycznego?

  • 10 lipca, 2020 at 4:53 pm — Odpowiedz

   Po toskańskich drogach nie jeździ się szybko, jest dość dużo zakrętów, są tylko dwa pasy, zwykle nie ma pobocza, tylko od czasu do czasu zatoczki. Toskańczycy jeżdżą głównie samochodami i im oczywiście zdarza się jeździć szybciej. Dla nich wąski drogi, wjazd na wzgórze czy zakręty to codzienność. Drogi są dobrej jakości, asfaltowe, ale oczywiście zdarzają się dziury, łatane albo nie. Toskania to także wile szutrowych dróg, między polami, dojazdowe do agroturystyk, zamków. Wtedy jest sporo kurzu.

 18. Magda :)
  10 lipca, 2020 at 11:41 am — Odpowiedz

  Niezwykle inspirujący wpis jak i cała “italiapozaszlakiem” 🙂 na tyle inspirujący, że postanowiliśmy zacząć zwiedzać Włochy! Czy możesz wypowiedzieć się w kwestii zwiedzania Toskanii wynajętym skuterem? Naszą bazą wypadową będzie San Gimignano, ale chcielibyśmy również odwiedzić okolice Pienza i cyprysy Gladiatora. Czy jest to “do zrobienia”? Jak wyglądają drogi i ich stopień trudności?

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

Back
SHARE

TOSKANIA – 44 najpiękniejsze miasteczka. Mój subiektywny przewodnik