Wjeżdżając do Sinalunga skręcamy w lewo i podjeżdżamy pod coś, co z zewnątrz wygląda dość niepozornie. To tu? To tu jest najlepsza kawa w Toskanii? Zaraz miałam się o wszystkim przekonać. Zaraz poznasz i ty samego, Stefano Perinti, twórcę tego miejsca, wielkiego pasjonata kawy.

Loscuro, Sinalunga. Najlepsza kawa w Toskanii
Stefano Perinti w swojej palarnii kawy Loscuro w Sinalunga

Sztuka prażenia kawy

Palarnia kawy zawsze rozbudzała moją wyobraźnię – zapachy, jutowe worki gotowe do transportu morskiego, krzątający się ludzie, dostarczane owoce kawowca … W głowie miałam obrazy z filmów i książek, same kolonialne klimaty, wszystko w brązowych barwach. Może dlatego tak kocham styl kolonialny do dziś?

Praca rzemieślnicza w XXI wieku, gdy świat dąży do automatyzacji procesów, to nie tylko pasja, ale ogromna wiedza i śmiało mogę to powiedzieć, dążenie do doskonałości. To także potężna inwestycja w najlepsze maszyny wspierające pracę człowieka, jak holenderski GieseN Coffee Roasters, prawdziwy „skarb” Stefano.

Skoro to tu jest najlepsza kawa w Toskanii, po prostu musiałam tu być. Umawiamy się około 17:00, aby zobaczyć cały proces palenia kawy.

Loscuro, Sinalunga. Najlepsza kawa w Toskanii
Jeden ze „skarbów” Loscuro, jedna z najlepszych maszyn na świecie, GieseN Coffee Roasters

Loscuro

Zrodzona z wielkiej pasji do kawy, palarnia Loscuro najpierw miała tylko niewielki bar. Jednak ilość klientów rosła z dnia na dzień, wyjątkowy smak kawy został szybko zauważony  i doceniony przez lokalnych mieszkańców. Wieści naprawdę szybko się rozeszły. Tymczasem lokal nie ma nawet jakieś super lokalizacji, nie jest położony w centrum miasteczka, ale jak widać, dla Włocha kochającego i doceniającego smak kawy, to nie problem. Niektórzy potrafią tu wpaść nawet 5 razy dziennie.

Loscuro, Sinalunga. Najlepsza kawa w Toskanii

Dziś Loscuro jest wspaniałym miejscem towarzyskich spotkań przy kawie, cieście, pięknie tu pachnie, obsługa jest szalenie życzliwa, uśmiecha się i serwuje kolejną kawę. Nie wiem, jak to Stefano robi, ale załogę dobrał sobie wspaniałą. Można tu kupić kawę i w domu mieląc te cudownie palone ziarna, przywołać wspomniania z Loscuro. To jak oaza na pustyni. Dookoła piach, a tu raj. Kawowy raj. Po prostu, najlepsza kawa w Toskanii.

Loscuro, Sinalunga. Najlepsza kawa w Toskanii

Najlepsza kawa w Toskanii

Maj 2014 to start Loscuro. Od początku miejsce jest dedykowane wyłącznie kawie, do której można zjeść co najwyżej rogalika. Z czasem pojawiają się produkty rzemieślnicze wysokiej jakości, jak ręcznie robione ciastka, dżemy, przyprawy i wiele innych. Kawa przypływa z Brazylii, Etiopii i Kenii do portu w Trieście, skąd trafia bezpośrednio do Loscuro. Z czasem pojawia się kawa z Peru, Hondurasu, Kuby, Indii … trzeba być otwartym, testować, weryfikować, tworzyć nowe smaki. Nieustannie. To jak tworzyć magiczny eliksir, a przecież za jego moc odpowiadają najlepsze składniki.

Loscuro, Sinalunga. Najlepsza kawa w Toskanii
Kawa przed prażeniem wygląda właśnie tak
Loscuro, Sinalunga. Najlepsza kawa w Toskanii
Kawa już w maszynie, Stefano co jakiś czas wyjmuje próbkę i dokładnie sprawdza stan kawy
Loscuro, Sinalunga. Najlepsza kawa w Toskanii
Gdy jest już gotowa, wysypuje kawę na sito
Loscuro, Sinalunga. Najlepsza kawa w Toskanii
Ziarna schładzają się, następuje także weryfikacja jakości kawy
Loscuro, Sinalunga. Najlepsza kawa w Toskanii
Stefano przygląda się zarnom kawy i eliminuje, tzw. ucho słonia, bo taki kształt mają uszkodzone ziarenka

Stefano podaje swoim gościom specjalnie opracowaną mieszankę, składającą się w 80% z arabiki, a pozostałe 20% to robusta. Te proporcje ulegają pewnym modyfikacjom w zależności od pochodzenia kawy. Codziennie w swojej palarni przygotowuje 50 kg kawy, co zajmuje kilka godzin pracy. Jego klienci to nie tylko ci, którzy piją tu kawę, wielu innych także doceniło jego talent i mistrzostwo. Zamawiają kawę Stefano nawet z bardzo daleka.

Jeśli chcesz zobaczysz proces palenia kawy, Stefano chętnie Ci pokaże, opowie, jednak wszystko dzieje się po południu. Najlepiej umów się wcześniej, że wpadniesz, zadzwoń, zapytaj czy możesz przyjechać. Wspaniale jest obserwować mistrza przy pracy, szczególnie, że tu się tworzy harmonię smaku najlepszej kawy w Toskanii (to nie tylko moje zdanie)!

Bar

Bar jest czynny od 7 do 12:00 i od 15 do 19:00. Stefano bardzo chętnie pokazuje swoją pracę od kuchni, nie boi się, że ktoś go podpatrzy i podkradnie receptury, wręcz przeciwnie, chętnie uczy innych, także tego, jak być dobrym baristą, jak poruszać się za barem, aby poradzić sobie z długą kolejką chętnych na kawę, dbać o maszyny i oczywiście robić znakomitą i wyjątkową kawę.

Loscuro, Sinalunga. Najlepsza kawa w Toskanii
W Loscuro można nie tylko napić się kawy, ale także kupić jej zapasy do domu, jak i inne dobra

Powiem szczerze, tego smaku długo nie zapomnę! A zakupione zapasy pozwoliły znowu przypomnieć sobie ten smak. Moja ulubiona – ta z Etiopii.

Loscuro

Sinalunga, prowincja Siena

Via Pasolini, 8

tel. 339 4807457

www.loscuro.it

Najwięcej zdjęć i opinii znajdziecie na Facebooku Loscuro.

Wyznaczanie trasy

  pokaż opcje

Jeśli masz swoje konto na Pinterest, a zachęcam Cię bardzo do założenia takowego, bo to skarbnica inspiracji – zapisz do swojej tablicy poniższe zdjęcie, bo przecież musisz pamiętać, gdzie jest  najlepsza kawa w Toskanii.

Loscuro, Sinalunga. Najlepsza kawa w Toskanii

Tymczasem ściskam Cię mocno i zapraszam na mojego Instagrama, na którym znajdzisz całą masę włoskich inspiracji!

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Ciao, ciao!

Magda

Plaża Cala Luna, Sardynia
Previous post
Cala Luna, księżycowa plaża wschodniej Sardynii
Plaża Spaggia di Masua i widok na Pan di Zucchero, Sardynia
Next post
Ferrata na Pan di Zucchero (kostka cukru), największym faraglione Europy, Sardynia

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

 

JESTEM W TOP 50 BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH!

Italia poza szlakiem w TOP 50 polskich blogów podróżniczych

POLECAM WZIĄĆ SOBIE DO SERCA

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

SHARE

Najlepsza kawa w Toskanii? Znajdziesz ją w Sinalunga!