SYCYLIA, LAMPEDUSA – Spiaggia dei Conigli, najpiękniejsza plaża świata

SYCYLIA, LAMPEDUSA – Spiaggia dei Conigli, najpiękniejsza plaża świata

Zabieram Was w podróż na niezwykłą wyspę, Lampedusa. To właściwie już Afryka, ale formalnie należy do Europy. Oto najbardziej na południe wysunięty kawałek Włoch.

Lampedusa. Spiaggia dei Cognili

Spiaggia dei Conigli – najpiękniejsza plaża świata

Spiaggia dei Conigli czyli Plaża Królików na wyspie Lampedusa to cudownie biały piasek i krystalicznie czysta woda. Nic dziwnego, że została kilka lat temu okrzyknięta najpiękniejszą plaża świata (2013 rok). Od tamtej pory wciąż znajduje się wysoko w rankingach co roku organizowanych przez portal TripAdvisor. Plaża Królików jest także rezerwatem przyrody, to tu przychodzą na świat żółwie morskie Karetta (Caretta caretta). Na Morzu Śródziemnym to jedyne takie miejsce.

Plaża jest otwarta w godzinach 8:30 – 19:30 i można do niej dojechać odjeżdżającym z miasteczka co godzinę autobusem (Piazza Birgnone k. Kościoła). Na plażę schodzi się po kamienny zboczu. W drodze powrotnej trzeba się wspiąć na górę.

Obowiązuje tu surowy regulamin mający na celu ochraniać przyrodę oraz zachować czystość terenu. W okresie składania jaj i wylęgu żółwi przybyli na wyspę liczni wolontariusze Legambiente (liga ochrony środowiska) pilnują plaży 24h na dobę. Obszar między plażą, a pobliską Isola dei Conigli (Wyspą Królików) jest bardzo płytki i można przejść na wyspę brodząc w wodzie.

Wyspa Królików

Wyspa Królików jest niska (26 m n.p.m.) i całkowicie skalista. Flora i fauna są bardzo podobne do tych z wybrzeży Afryki Północnej. Wyspa jest także ważnym miejscem postoju dla ptaków wędrownych, które zatrzymują się tu w kwietniu i we wrześniu. Wysepka jest królestwem mewy srebrzystej, która liczy około 100 par, a także jaszczurki piaskarki algierskiej (Psammodromus algirus).

A co z królikami?

Otóż wcale nie ma tu żadnej kolonii królików. Prawdopodobnie nazwa pochodzi od arabskiego „RABIT” co oznacza „łączenie” lub „połączenie”, co sugeruje odniesienie do przesmyka, czyli połączenia wyspy z lądem. Jednak nazwa ta została dość niefortunnie przetłumaczona na angielski, gdzie „rabit” to zwyczajnie królik.

Jednak jedna z teorii zakłada, że w przeszłości, gdy wody odsłoniły przesmyk króliki przedostały się na wyspę, a na skutek podniesienie wód zostały tam uwięzione. Ale któż to wie, jak było?

Wskazówka I Sprawdź noclegi na Lampedusie

Lampedusa. Isola dei Cognili. Wyspa królików

Centrum ratowania żółwi morskich

Na Lampedusie znajduje się Centro Recupero Tartaruga (centrum ratowania żółwi morskich) ratujące żółwie morskie. Od lat prowadzi go pani Daniela Freggi. Do szpitala przyjeżdżają weterynarze, którzy jako wolontariusze pomagają żółwiom wymagającym lekarskiej interwencji. Najczęściej są to połknięte haczyki, ale bywają i znacznie gorsze przypadki. Te, które tego potrzebują są operowane, a następnie do powrocie do zdrowia wypuszczane na wolność.

Dzięki działalności centrum można się sporo dowiedzieć o żółwiach, codziennie w godzinach wieczornych, między 18 a 19:00 lekarze oprowadzają po centrum chętnych turystów i opowiadają o życiu żółwi i ich przypadkach. Jeśli ma się szczęście można być świadkiem wypuszczania żółwia do jego środowiska naturalnego. To zawsze spore wydarzenie. Lampedusa jest, jak widzicie, wyjątkowa.

Ty też możesz ratować żółwie morskie na wyspie Lampedusa

Każdy w wieku 18 – 99 lat, kto chciałby zostać wolontariusze na Lampedusie może zgłosić się (najlepiej na wiosnę) do opieki na wylęgającymi się żółwikami. Trzeba jednak na wyspę dotrzeć samodzielnie i wpłacić 100 EUR.

Lampedusa praktycznie

Jeśli wyspa Cię zainteresowała, zapraszam Cię pozostałych artykułów na temat wyspy:

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.

Lampedusa, wyspy Pelagijskie
Lampedusa, wyspy Pelagijskie

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Italia poza szlakiem
Previous post
Italia poza szlakiem. Witaj w moich skromnych progach
Wyspy Pelagijskie, Lampedusa
Next post
SYCYLIA, WYSPY PELAGIJSKIE – Lampedusa, Linosa, Lampione

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

Back
SHARE

SYCYLIA, LAMPEDUSA – Spiaggia dei Conigli, najpiękniejsza plaża świata