APULIA – jak wynająć samochód w Bari. Praktyczny przewodnik

Jak wynająć auto we Włoszech? Jak wynająć samochód w Bari, Bergamo, Rzymie, Neapolu …. pytanie, które nieustannie wraca. I choć tytuł tego artykułu brzmi jak wynająć samochód w Bari, to 90% jego zawartości stanowią informacje uniwersalne. A zatem, czytaj i jeśli nadal masz wątpliwości, pytaj.

Zacznijmy od podstawowego pytania.

Czy warto wypożyczyć samochód w Apulii

Pomimo naprawdę niezłych i tanich połączeń zarówno kolejowych, jak i autobusowych w Apulii, samochód daje niezaprzeczalną wolność dojazdu, gdzie chcę i kiedy chcę. Poza tym, są  liczne miejsca w Apulii, gdzie trudno dojechać transportem publicznym. Wystarczy, że mieszamy w agroturystyce i nie ma w okolicy przystanku autobusowego. Miejsce może być najwspanialsze, ale wizja kilkukilometrowego spaceru w upale z całym sprzętem na plażę, traci cały romantyzm. A zatem warto rozważyć wynajem samochodu. Szczególnie, jeśli podróżujecie jako kilkuosobowa rodzina lub grupka znajomych. Oto, jak wynająć samochód w Bari.

Torre Sant'Andrea, Melendugno, Apulia. Jak wynająć samochód w Apulii

Na zdjęciu Torre Sant’Andrea, Melendugno

Od czego zacząć?

W moim przypadku od wklepania w google rentalcars.com i przejrzenia, co mają w ofercie, ale Ty możesz mieć swoje sposoby. Przyznaję jednak, że zwykle zamawiam u nich i od razu wykupuję ubezpieczenie. Ale zobaczmy, jakie są wypożyczalnie na lotnisku w Bari.

TIPPlus korzystania z pośredników jest m.in. taki, że można do 48h przed wynajmem samochodu, bezkosztowo z niego zrezygnować, choćby wtedy, gdy znajdziemy lepszą ofertę.

Wypożyczalnie samochodów w Bari

Jak wynająć samochód w Bari? Możesz to zrobić na lotnisku lub w mieście. Lotnisko w Bari jest położone około 8 km na północny-zachód od centrum miasta. Można wynająć samochody osobowe różnej klasy i wielkości.

TIPWynajęcie samochodu poza lotniskiem jest tańsze ze względu  na brak podatku lotniskowego. Wystarczy podjechać do miasta i dopiero tam wynająć samochód. 

Na lotnisku w Bari (BRI) operują wypożyczalnie:

 • Europcar
 • Locauto
 • Budget
 • Hertz
 • Thrifty
 • Avis

Wszystkie powyżej wymienione wypożyczalnie są także w jednym miejscu na rentalcars.com, gdzie o wiele łatwiej porównać oferty. Pozostałe wypożyczalnie to:

 • Goldcar
 • Maggiore
 • Sicily By Car
 • WinRent

500 metrów od lotniska usługi oferują:

 • Stallone Rent
 • Wiliams Rent

Kilka kilometrów od lotniska, ale jest bus:

 • Firefly

Są dostępni na rentalcars.com, strony Firefly do rezerwacji nie polecam. Działają podobnie, jak, np. InterRent w innych włoskich miastach, podjeżdżają busem na lotnisko i zawożą klientów do punktu obsługi klienta. Zwykle należy zadzwonić, gdy wylądujemy, aby bus po nas przyjechał. Transport działa oczywiście także w drugą stronę.

UWAGA! Firefly mają wyjątkowo wysokie depozyty, rzędu 1200-1400 EUR za małe auta i 2000-2400 EUR za klasę średnią.

TIPW przypadku wypożyczalni, które znajdują się poza lotniskiem, warto zapisać sobie jej lokalizację w GPS-ie, abyśmy bez problemu znaleźli ją w drodze powrotnej. Czasami wypożyczalnia daje wydrukowane mapki dojazdu, ale niestety nie zawsze.

UWAGA! Jeśli na powyższej liście zabrakło jakiejś wypożyczalni, daj mi znać proszę. Chętnie dopiszę ją do listy.

Co jest potrzebne do wynajęcia samochodu

Karta kredytowa

Posiadanie karty kredytowej nie tylko niesamowicie ułatwia wynajem samochodu, ale zwykle jest warunkiem koniecznym. Co istotne, dobrze jest mieć wypukłą kartę.

TIPRezerwując samochód online upewnij się, że podajesz dane właściciela karty kredytowej, który będzie jednocześniej kierowcą i której dane posłużą do płatności na miejscu. To na jej karcie zostanie także zablokowane środki na kaucję, na czas wynajmu samochodu. To ważne!

Czasami rezerwujemy na jedną osobę, a na miejscu podajemy kartę kredytową drugiej osoby i robi się kłopot. To może oznaczać nie wydanie samochodu, albo dodatkowe koszty (drugi kierowca), a także anulację naszej rezerwacji i rozpoczęciem całej procedury od nowa. Wówczas nie tylko słyszymy głośne westchnięcia osób stojących za Tobą w kolejce, ale też nowa rezerwacja nie będzie prawdopodobnie już ta tych samych warunkach, co poprzednia. Sama byłam świadkiem takiej sytuacji dwa razy. To stres, którego można uniknąć.

Karta debetowa

Do niedawna wypożyczalnie nie chciały udostępniać samochodów dla osób nie posiadających karty kredytowej. Jednak ilość takich osób systematycznie rośnie, więc część wypożyczalni postanowiła wyjść naprzeciw klientom, posiadającym jedynie wypukłe karty debetowe (niektórzy operatorzy także karty prepaid). Jeśli jesteś w takiej sytuacji, musisz dowiedzieć się szczegółowo, jakie są warunki takiego najmu w konkretnej wypożyczalni. Kartą debetową można często zapłacić już na etapie wypożyczenia samochodu przez internet.

TIPUwaga! Trzeba się wczytywać w warunki wynajmu samochodu, ponieważ można czasem zarezerwować samochód przez internet użwając karty debetowej, ale aby go wynająć potrzebna jest karta kredytowa!!! I to musi być karta tej samej osoby (patrz na końcu historia wynajmu samochodu w Locauto).

TIPZwykle na Twoim koncie musi być odpowiednia suma, która zostanie zablokowana na potrzeby depozytu. To może być spora kwota (np. między 300 a 500 EUR lub mniejsza lub dużo wyższa). Bądź na to przygotowany, upewnij się wcześniej, jaka to kwota.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie wykupione na stronie pośrednika nie zmniejsza blokowanego depozytu tak, jak zmniejsza najczęściej kupowane na miejscu.

Moje doświadczenie jest takie, że wykupione ubezpieczenie u pośrednika jest tańsze niż to oferowane na miejscu. Pozostaje więc kwestia wysokości blokowanego depozytu na karcie kredytowej bądź debetowej (a nawet w gotówce). To już Twoja decyzja, którą opcję wybierasz.

Możesz wykupić ubezpieczenie częściowe lub całkowitą ochronę. Cóż, ubezpieczenie zwykle podwaja koszty wynajmu samochodu, ale daje ogromne poczucie bezpieczeństwa „w razie czego”. Ja rekomenduję zawsze wykupić 100% ochronę.

TIPJaka jest różnica między ubezpieczeniem u pośrednika, a tego kupowanego na miejscu, w wypożyczalni w przypadku pełnego ubezpieczenia.

Wykupując ubezpieczenie w wypożyczalni, w razie szkody, całość pokrywa ubezpieczenie i nic nie jest ściągane z karty. Przy ubezpieczeniu u pośrednika wygląda to tak, że w razie zdarzenia, firma wynajmująca ściąga z karty kwotę za szkodę, wystawia dokument i potem należy z tym zgłosić się do pośrednika, który zwraca nam pieniądze. Ja miałam szkodę, włamano się do samochodu, który wynajmowałam. Ubezpieczenie miała wykupione u pośrednika. Jeśli chcesz znać szczegóły, opisałam swoją historię tu: Jak zostałam okradziona w Pizie.

TIPByć może dobrą ofertę uda się uzyskać w polskich firmach ubezpieczeniowych. Zawsze warto poszukać.

TIPZamiast jednorazowego ubezpieczenia na samochód można także wykupić za ok. 50€, roczny zwrot udziału własnego, zapraszam dociekliwych TU (strona w języku angielskim). Od razu dodam, że jeszcze nie korzystałam z tej opcji.

Dokumenty

Prócz wspomnianych kart płatniczych miej przy sobie:

 • prawo jazdy ważne co najmniej od 12 miesięcy,
 • aktualny dowód osobisty lub paszport,
 • niektóre wypożyczalnie mogą wymagać dodatkowych dokumentów dlatego trzeba na to zwrócić uwagę podczas zamawiania samochodu online.

Dodatkowe opłaty

Każda wypożyczalnia będzie Ci proponować całe mnóstwo dodatkowego wyposażenia, a także ekstra ubezpieczenie. Słuchaj uważnie i jeśli naprawdę niczego więcej nie potrzebujesz, grzecznie podziękuj. Jedynie na nasz wiek wpływu nie mamy. Zatem dodatkowe opłaty mogą dotyczyć:

 • młodych kierowców do 25 roku życia oraz osób powyżej 65 roku życia,
 • drugiego kierowcę (chyba, że załapiemy się na ofertę specjalną i drugi kierowca będzie za darmo),
 • dodatkowe ubezpieczenie. 

Wypożyczalnie często oferują ubezpieczenie Super CDW oraz Super TP (lub o podobnej nazwie), które chroni wynajmującego przed poniesieniem kosztów w przypadku kolizji lub kradzieży. Zwykle naliczane są za każdy dzień wypożyczenia. 

TIPIstotnym elementem jest zakres ubezpieczenia – sprawdź czy obejmuje cały pojazd czy wyłączone z niego są, np. opony albo lusterka.

 • akcesoria, jak: fotelik dla dziecka, GPS, dodatkowe kluczyki, itp.

TIPFoteliki lub podkładki można do samolotu zabrać za darmo, dzięki temu nie musisz ich wynajmować na miejscu.

Wypożyczalnie niemalże za każdym razem oferują coś nowego, więc moja lista nie musi być kompleta. Jak wynająć samochód w Bari czy gdziekolwiek indziej, zawsze trzeba mieć odrobię cierpliwości.

Gdzie i jak wynająć samochód w Bari bez karty kredytowej

Stallone Rent

Jak wynająć samochód w Bari bez karty kredytowej? U nich podobno bez problemu, a ich biuro znajduje się 500 m od lotniska. Rezerwuj przez ich stronę Stallone Rent. Płatności można dokonać kartą kredytowa, debetową, gotówką.

Więcej możesz przeczytać o tym TU (włoska wersja językowa). Ich flota jest, póki co, niewielka, więc jeśli zależy Ci na wynajmie właśnie tutaj, nie czekaj do ostatniej chwili.

Williams Rent

Na stronie Williams Rent są wszystkie niezbędne informacje, w tym tabelka z podaną wysokością kaucji. Anglojęzyczna wersja językowa to tylko rezerwacja. Flota nie wydaje się duża, więc lepiej rezerwuj szybciej, nie czekaj do ostatniej chwili. Podobnie, jak Stallone Rent, biuro Williams Rent znajduje się 500 m od lotniska.

Sicily by car

Na moje zapytanie o możliwość płatności kartą debetową, Sicily by car odesłało mnie do kontaktu z biurem regionalnym (email: prenotazioni@sbc.it). Możecie więc napisać pod wskazany adres.

Rezerwacji możecie jednak dokonać przez stronę Rent.it. To właśnie tu znalazłam informacje, że współpracują w tym zakresie z Sicily by car.

Jak to u nich działa? Oto informacje ze strony rent.it:

 1. Musisz wykupić ubezpieczenie, ta opcja zostanie automatycznie uwzględniona podczas rezerwacji.
 2. Karta zostanie obciążona depozytem w wysokości od 300 do 500 euro, w zależności od wynajętego pojazdu.
 3. Depozyt zostanie zwrócony przelewem bankowym. W tym celu klient musi podać swój nr konta IBAN i BIC / SWIFT.

Jakie są niezbędne dokumenty?
Oprócz karty debetowej lub prepaid, klient musi przedstawić:

 • dwa dokumenty tożsamości: prawo jazdy i aktualny dowód osobisty lub paszport (oryginały),
 • bilet powrotny na lot / pociąg.

Te informacje znalazłam TU.

Debit Card Car Hire

Jak wynająć samochód w Bari bez karty kredytowej możesz także zapytać w Debit Card Car Hire. To firma, która specjalizuje się we współpracy z wypożyczalniami oferującymi taką opcję wynajmu samochodu. Nie korzystałam, znalazłam na forach całkiem niezłe opinie, więc może warto.

Podpisując umowę zwróćmy uwagę na

Limit kilometrów

Może się okazać, że możesz przejechać tylko określoną ilość kilometrów dziennie. W niektórych wypożyczalnia to, np. 150 km dziennie. Dlatego sprawdź czy Twoja umowa nie ma takich zapisów. 

Paliwo

We Włoszech większość firm wynajmujących samochody stosuje jedną z dwóch zasad dotyczących paliwa: albo pojazd odbiera się zatankowany „do pełna” i w takim stanie należy go zwrócić, albo  otrzymujesz zwrot pieniędzy za niewykorzystane paliwo po zakończeniu wynajmu. W 99.9% procentach obowiązuje jednak zasada „do pełna”.  I lepiej oddać samochód z pełnym bankiem. 

TIPJeśli oddasz samochód nie zatankowany do pełna, a na to się umawiałeś, zapłacisz za brakujące paliwo z dodatkowa marzą nawet do 30%! Jak wynająć samochód w Bari, to lepiej to zrób na ich zasadach.

TIPJa się z tym nie spotkałam, ale wiem, że są wypożyczalnie, które biorą ekstra kaucję za paliwo, na potrzeby ew. uzupełnienia baku, która zostaje automatycznie zwrócona po oddaniu zatankowanego samochodu. To może być kwota wyższa niż 100 EUR.

Godziny pracy wypożyczalni i dni świąteczne

Warto to sprawdzić i upewnić się czy oddając samochód wypożyczalnie będzie czynna. Uwaga, wypożyczając samochód w innych niż oficjalne godziny otwarcia możemy (ale nie musimy) ponieść dodatkowe koszty. Zapytaj o to, jeśli wiesz, że będziesz późno lub bardzo wczesnym rankiem chciał oddać auto. Jeśli wynajmujecie w okresie świątecznym, tym bardziej sprawdźcie czy biuro jest czynne. 

Gdy odbierasz samochód

Obejrzyj dokładnie wypożyczany pojazd, szczególnie karoserie, koła i opony. Wszystkie istniejące rysy/ uszkodzenia powinny być wypisane w formularzu, gdy odbierasz auto. Możesz też zrobić kilka zdjęć, mogą być dowodem przy ewentualnym sporze z firmą. 

Czystość pojazdu

Zwykle się tym kompletnie nie przejmuję i oddaję samochód taki, jaki jest po iluś dniach używania. Okazuje się, że bywają wypożyczalnie, gdzie należy oddać samochód w stanie „po wyjeździe z myjni”. Warto to zweryfikować, by w razie czego nie zostały pobrane dodatkowe pieniądze z naszej karty na mycie auta. Może i brzmi to absuralnie, ale tak być może.

Drogi nie asfaltowe

Serio, serio. Bywają zapisy w umowach mówiące o tym, że nie można korzystać z dróg nieasfaltowych. Cokolwiek nam się zdarzy na takiej drodze, może być dla nas dodatkowym kosztem, którego nie ponosi ubezpieczalnia.

Po powrocie do domu

Wracasz do domu, wspominasz urlop, ale też zerkaj na swoje konto bankowe – czy Twoja kaucja wróciła już i czy w odpowiedniej wysokości. Obserwuj również wszystkie transakcje przez kilka kolejnych tygodni. Dlaczego? Zdarzają się sytuacje, gdy wypożyczalnia po kilku dniach od zwrócenia pojazdu, pobiera pieniądze z karty kredytowej argumentując to istniejącymi uszkodzeniami, a których w momencie oddawaniu samochody nie było. W takich sytuacjach nasze zdjęcia mogą okazać się przydatne. 

Historie z życia wzięte

Na koniec postanowiłam przytoczyć kilka historii moich Czytelników/ Grupowiczów. Nie tylko o tym, jak wynająć samochód w Bari. Może akurat ktoś miał pecha, może taka sytuacja już nigdy więcej nie miała miejsca, ale zawsze warto zapoznać się z kilkoma z nich.

O kartach debetowych

Mikołaj: Wiele wypożyczalni nie rozróżnia kart kredytowych i debetowych, ważne, żeby były wypukłe. Osobiście przetestowałem w Interrent i Europcar, ale podejrzewam, że w innych jest podobnie.

Agata: W Bari tylko dwie wypożyczalnie, a przynajmniej te godne zaufania oferują możliwość płatności kartą debetową, a nawet gotówką i są to: Williams Rent i Stallone Rent.

O Locaudo

Natalia: Locauto nie uznaje innych kart niż kredytowa, nam nie wydali z tego powodu samochodu na lotnisku w Bari. Mieliśmy kartę debetową, która działa jak kredytowa, ale nie nazywa się kredytowa. Pan z uśmiechem na ustach powiedział, że to problem rentalcars, a nie ich, choć karta działa, to nie nazywa się jak powinna. Każda inna wypożyczalnia nie miała z tym problemów. Mieliśmy też kartę kredytową, ale nie byłam dodana jako drugi kierowca i nie chcieli mnie dodać, a wynajmowaliśmy przez pośrednika, z którym nie dało się skontaktować, ale który bez problemów oddał nam całą zapłaconą wcześniej kwotę. Z tego co mówiła Pani w Budget to dosyć często ma gości, którzy mieli zamówiony samochód z rentalcars w Locauto i im nie wydali. Nie byliśmy wtedy jedyni z problemami. Para przed nami dowiedziała się, że pomimo pełnego ubezpieczenia muszą mieć 450 euro depozytu na karcie kredytowej, której nie mieli i im również odmówili wydania samochodu.

To był jedyny raz kiedy mieliśmy problem z tą kartą. Kartę kredytową też miałam, ale Pan nie chciał dodać mnie jako kierowcy. Dodam, że nie był to problem językowy, bo rozmawialiśmy po włosku.

Marek: Nas Locauto niestety za coś obciążyło i nie napisali za co. Pisaliśmy dwukrotnie odwołanie mailem zarówno po angielsku jak i po włosku ale nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi.

O AutoVia

Ewa: Pierwsze primo – dotyczy całych Włoch – nigdy, ABOSLUTNIE NIGDY nie wypożyczajcie z „AutoVia” – ukradli nam 1500 EUR.

Zapytaj gospodarza

Renata: Myśmy wypożyczali nie w Bari, ale w Polignano a Mare, za pośrednictwem gospodarza, u którego wynajmowaliśmy apartament … tam jest przy wjeździe do miasteczka koło stacji kolejowej taki warsztat samochodowy …. i było bardzo sympatycznie i bez najmniejszych problemów. Auto super się sprawiło, nie było potrzebe nic prócz 50 euro za dzień 🙂 … piszę, żeby było wiadomo, że czasem warto spytać gospodarza :).

O Sicily by car

Magdalena: Sicily by car, my zawsze korzystamy z ich usług.

O wynajmie przez pośredników

Daria: jeśli chodzi o rezerwację przez Ryanair – wielkie NIE od nas. Nie poinformowali wypożyczalni o opóźnieniu naszego lotu, a to gwarantowali przy rezerwacji…

Olga: ubezpieczenie kupowane przez jakiegokolwiek pośrednika – czy to Ryanair czy Wizzair czy inny pośrednik jest po prostu zwyklym ubezpieczeniem. Jedynie ubezpieczenie wykupione bezpośrednio przez firmę wynajmująca samochód obniża wkład własny.

Jakub: Jeśli wynajmujesz przez rentalcars, to warto tam wziąć ubezpieczenie (jeśli się decydujesz na nie), a potem zobaczyć, co ci zaproponują na miejscu. W przypadku wykupienia na miejscu ubezpieczenia (wtedy też nie pobierają tak wysokich kaucji) piszesz do rentalcars (nie wiem, czy jest tam jakiś termin), że je wzięłaś i zwracają ci całą, wcześniej wpłaconą kwotę. W rentalcars można (do 48 godzin przed wynajęciem) zmieniać wynajem. Ostatnio zaoszczędziłem tak 200 zł, ale trzeba co jakiś czas sprawdzać oferty.

Kradzież samochodu

Piort: Ciao ragazzi! nie zawsze we Włoszech jest pięknie i kolorowo. W sobotę wrociliśmy ze znajomymi z Bari. Na miejscu, 100 metrów od domu, ukradli nam samochód, który wypożyczyliśmy na lotnisku. Zostawiliśmy go o godz. 20, rano dokładnie o 8:50 go nie było. Właśnie wyjaśniamy sprawę z ubezpieczycielem (nie ma pewności czy zwrócą całość, prawie na pewno 600 EUR i tak będziemy w plecy). Firma wypożyczająca samochód, Firefly, zabrała nam z konta 1600 EUR, nie było gadki. Musimy odzyskać teraz sami kasę od ubezpieczyciela.

O Holiday Autos

Gosia: Miałam bardzo nieprzyjemną przygodę z wypożyczalnią samochodów na lotnisku w Rzymie. Skusiłam się najtańszą ceną wynajmu i dostałam za swoje. Firma HOLIDAY AUTOS pobrała sobie z mojego konta 80 euro, nagle bez podania przyczyny, ni z tego ni z owego, już po moim powrocie z rzymskich wakacji. Wydałam chyba kolejne tyle na telefony do Anglii (siedziba macierzysta firmy) oraz do Włoch. Kierownik biura o imieniu Emilio ostatecznie kazał mi sp… (Dokładnie tak!!!). A liczne emaile pozostają w ogóle bez odpowiedzi.

A prędkość obsługi klienta przy okienku? Jeden na godzinę. Byłam ósma na moje nieszczęście. W Rzymie tylko weekend. Z czego 8 godzin – w kolejce na lotnisku przy okienku Holiday Autos.  Biorąc w końcu samochód usłyszeliśmy od kobiety, która właśnie w tej firmie samochód oddawała -„jeżeli dalej będziecie tak traktować klientów, to opiszę was w internecie”. Co dało nam pełen obraz tej firmy.

O Goldcar

Katarzyna: Braliśmy w Eurocar, Herz, Citycar i czytaj wszystko małymi literkami. Ostatnio wypożyczaliśmy w Goldcar i musieliśmy dopłacić za ubezpieczenie 68 EUR, bo nie doczytaliśmy, że kaucja 1000 EUR zabukowana na karcie. Na stronach linii lotniczych często są tańsze.

O Maggiore

Daria: My skorzystaliśmy z Maggiore, rezerwowaliśmy na miejscu na lotnisku w Bolonii. Pani zaznaczyła nam na protokole, że w momencie oddawania nam na początku auto miało wszędzie rysy i powiedziała, że jeśli jakąś zrobimy, to mamy się nie przejmować i zaakceptowali kartę debetową, a tę zablokowaną kwotę mieliśmy już chyba na drugi dzień po powrocie z powrotem na koncie. Samo oddawanie auta też bez problemu, no ale my nie zrobiliśmy też żadnej szkody, więc nie wiem, jak by to było w takim wypadku.

No, to chyba wystarczy. Mam nadzieję, że pomogłam i już wiesz, jak wynająć samochód w Bari i nie tylko.

Jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby pamiętać, jak wynająć samochód w Bari.

How to rent a car in Bari, Puglia, Italy.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Uściski,

Magda

Agriturismo w Ligurii. Agriturismo "Ine Barche".
Previous post
Jak otworzyć agroturismo w Ligurii. Studium przypadku Agriturismo Ine Barche
Civita di Bagnoregio, „La citta che muore” - umierające miasteczko
Next post
Civita di Bagnoregio, Città che muore. Umierające miasteczko Lacjum

21 komentarzy

 1. Luty 1, 2018 at 1:27 pm — Odpowiedz

  Wiele przydatnych informacji! Jak już wreszcie wybierzemy się w ten region Włoch z pewnością skorzystamy z tego przewodnika 🙂

 2. Luty 1, 2018 at 2:38 pm — Odpowiedz

  Brawo, wszystko w jednym miejscu! 🙂

  • Luty 1, 2018 at 3:14 pm — Odpowiedz

   Dziękuję! Starałam się wyczerpać temat, choć wiadomo, że w tym temacie nigdy nie przewidzimy niespodzianek na miejscu. Pozdrawiam Aniu!

 3. Luty 1, 2018 at 2:42 pm — Odpowiedz

  No właśnie, te koszty… Człowiek już się nastawi, że płaci tyle a tyle, a tu nagle okazuje się, że coś tam jeszcze trzeba dopłacać…

  • Luty 1, 2018 at 3:16 pm — Odpowiedz

   Mam jednak nadzieję, że mój przewodnik przynajmniej uwypukla, na co należy zwracać uwagę. A to już coś :). Pozdrawiam najserdecznie :).

 4. Krzysztoff
  Marzec 9, 2018 at 8:49 am — Odpowiedz

  Wynajmowałem samochód w różnych krajach europy, mam nadzieję, że i tym razem comfortrent okaże się dobrym rozwiązaniem 🙂 dzięki za ten wpis.

 5. KasiaN
  Marzec 9, 2018 at 8:40 pm — Odpowiedz

  Wszystko co do joty prawda. Polecam przeczytać.
  Nasza adzieje się o 11 w nocy w Bari w kwietniu 2017.
  Przeszliśmy przez wszystko co wyżej jest opisane z Goldcar od rezerwacji debetową na Ryanir przez męża, potem konieczność kredytowej na miejscu, zmiana głównego kierowcy na mnie, bo miałam kartę kredytową, dodanie męża jako dodatkowego kierowcy (extra płatność), następnie „zmuszenie” nas do wykupienia 100% ubezpieczenia, bo inaczej kaucja 1400 EUR – hmmm, nie miałam takiego limitu na kredytowej.
  APULIA ze względu na kradzieże ma wyższe kwoty ubezpieczeń.
  W rezultacie wynajem kosztował nas o 1100 zł więcej niż w zamówieniu. Zero możliwości negocjacji bo biuro Goldcar poza lotniskiem, pieniądze pobrane wcześniej z karty męża przy rezerwacji. Trzy osoby prze nami dokładnie w takiej samej sytuacji.

  • Marzec 10, 2018 at 11:45 pm — Odpowiedz

   Kłopoty z Goldcar są także w innych krajach europejskich, czytałam portugalski przypadek, więc ja osobiście zdecydowanie firmy unikam. Dziękuje bardzo za Twój cenny komentarz.

 6. Aleksandra
  Kwiecień 22, 2018 at 9:38 am — Odpowiedz

  W takim razie która wypożyczalnia jest najbezpieczniejsza ?:)

  • Kwiecień 22, 2018 at 10:45 am — Odpowiedz

   Aleksandra, nie wynajmowałam samochodu we wszystkich firmach, jestem tylko jedna i jest to fizycznie niemożliwe, dlatego zamieściłam na końcu opinie/ historie innych użytkowników. Ktoś pisze, że jak jak – wyszukuje przez rentacars, ktoś inny przez linie lotnicze, ktoś pisze dobrze o Sicily by car … Zapraszam Cię do mojej grupy na facebooku, tam zapytaj o to społeczność jeżdżącą do Włoch, w ten sposób na pewno uzyskasz jeszcze więcej opinii, które pozwolą Ci mieć lepszy obraz: Moje wielkie włoskie podóże: https://www.facebook.com/groups/717973224999911/

 7. Maj 15, 2018 at 9:13 am — Odpowiedz

  Magda – dodałabym jeszcze jedną informację od siebie: czytajcie UWAŻNIE (i najlepiej w domu, a nie w momencie podpisywania umowy!) warunki ubezpieczenia. W niektórych wypożyczalniach (np. popularna i tania Maggiore) stosowane są wyłączenia dotyczące likwidacji wkładu własnego w przypadku kradzieży w regionach południowych – Kalabria, Apulia, Sycylia… Co to oznacza w praktyce? A no tyle, ze płacicie za pełną ochronę a w przypadku kradzieży auta i tak naliczony będzie UDZIAŁ WŁASNY.

  • Maj 22, 2018 at 7:31 pm — Odpowiedz

   To jest bardzo cenna uwaga!

 8. dzulii
  Sierpień 16, 2018 at 6:15 pm — Odpowiedz

  A czy polecacie konkretna wypozyczalnie w Bolonii, ostatnio jak bylismy w Hiszpani to kazali nam placic podwojnie, mimo ze mielismy wykupione zewnetrzne ubezpieczenie to doplacilismy z 130 euro za to ich, chcialabym tego kosztu uniknac we wloszech. Jedziemy w 6 os. Pytanie czy brac vana czy dwa mniejsze autka?

  • Sierpień 18, 2018 at 10:44 am — Odpowiedz

   Cześć, jestem Magda, autorka bloga :). Nie podejmę oczywiście za Ciebie decyzji, musisz sobie sama odpowiedzieć sobie na pytanie czy wszędzie będziecie jeździć razem czy też nie. Ze swojego doświadczenia powiem tylko tyle, że we Włoszech najlepiej sprawdzają się małe auta z uwagi na parkowanie czy wąskie uliczki, jednak duży samochód też da radę. Kwestia ubezpieczenia to także wasz wybór, nie musicie go kupować przez pośrednika, możecie je wykupić dopiero na miejscu, wówczas także depozyt na karcie kredytowej będzie mniejszy niż w przypadku wykupu ubezpieczenia przez pośrednika. Nigdy nie spotkałam się z sytuacją, aby ktoś na mnie wymuszał wykupienie ubezpieczenia na miejscu. Polecam stronę rentalcars, na niej można wszytsko sobie sprawdzić, porównać ceny, a także wykupić ubezpieczenie. W razie korzystniejszej oferty ubezpieczenia na miejscu, można się skontaktować z rentalcars i zrezygnować z ubezp. wykupionego u nich. W Bolonii wypożyczałam samochód z interent, ale opcji na lotnisku jest naprawdę bardzo dużo. Życzę udanej podróży.

 9. Sierpień 29, 2018 at 2:46 pm — Odpowiedz

  Rzeczywiście bardzo pomocny poradnik. 😉 Dużo informacji, co sobie bardzo cenię, ponieważ niektórzy nie starają się nawet jakoś tego wszystkiego rozpisać. Także super. 🙂

  • Sierpień 30, 2018 at 8:16 am — Odpowiedz

   Bardzo, bardzo dziękuję!!!!

 10. Krzysztof
  Wrzesień 30, 2018 at 2:46 pm — Odpowiedz

  Muszę ostrzec przed nieuczciwe praktykami we Hertz Bari na lotnisku .
  Oszukał mnie Hertz, mimo że odąłem samochód z pełnym bakiem po dwóch tygodniach pobrali z karty za paliwo 80 euro.
  Aby zabezpieczyć się przed naciąganiem ze strony Hertz, trzeba wszytko dokładnie sprawdzić:
  1. Sprawdzić stan samochód, pozom paliwa, kadzą ryza i uszkodzenie zgłosić oraz sprawdzić, czy jest wpisane do protokołu. Zrobić zdjęcia oraz film przed wyjechaniem wynajętym samochodem z parkingu .
  2. Zbierajcie wszystkie rachunki: za paliwo ( najlepiej taklować samemu, jest taniej oraz płacić karta), za parkingi, za autostrady.
  3. Przy oddaniu samochodu, sprawdzić razem z obsługą wypożyczalni, zrobić zdjęcia oraz film. Nie zapomnieć o zabraniu podpisanym raportu oddania samochodu.

  Włochy kraj piękny, ale trzeba uważać na oszustów nawet w takiej firmie jak Hertz.

  • Październik 1, 2018 at 9:23 am — Odpowiedz

   To bardzo istotny sygnał i ostrzeżenie! Dziękuję za podzielenie się, oby nigdy więcej nie było takich praktyk, firma ma dobrą opinię, a jednak zdarzają się nieuczciwi ludzie. Pozdrawiam Cię Krzysztof najserdeczniej!

 11. Aga
  Styczeń 14, 2019 at 9:52 pm — Odpowiedz

  Dzień dobry! Chciałam zapytać o doświadczenia z wypożyczeniem samochodu z fotelikiem (takim dla 3-latka). Zastanawiam sie nad tym, w której wypożyczalni opłaca się to najbardziej i gdzie foteliki są faktycznie zadbane… będę wdzięczna za opinie:) pozdrawiam!

  • Styczeń 15, 2019 at 5:13 pm — Odpowiedz

   Agnieszko, nie mam doświadczenia z wypożyczaniem fotelików w Bari, moje dzieci już z nich nie korzystają. Zapraszam Cię do mojej grupy na FB, na pewno ktoś się podzieli doświadczeniem, kto ma małe dzieci: https://www.facebook.com/groups/wloskiepodroze/

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TO JA, MAGDA

KONSULTACJE

Konsultacje i indywidualne plany podróży do Włoch

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże - grupa nie tylko dla italomaniaków

#ITALIAPOZASZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Ja tu pilnuję. Toskania, Sinalunga i piękna Villa il Poggio. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Uciekam daleko, daleko myślami, gdy rzeczywistość przygniata.

To mi pomaga spojrzeć na stertę cegieł, które noszę na plecach z dystansu. Z daleka 5 czy 10 cegieł są niemal niewidoczne. 
Więc dlaczego mi tak ciężko? Ściągam kolejne cegły. Czytam napisy na nich, to zadania, których nie chcę robić, trudne sprawy do załatwienia, ciężkie rozmowy ... Z daleka te cegły nic nie ważą, są takie malutkie.

I w końcu takie się stają. Większość tych cegieł urosło do rangi demonów zupełnie niepotrzebnie. 
I już mi lepiej. Zaczynam na nowo rozkładać skrzydła.

A ty jak sobie radzisz w takich sytuacjach??? Gdy praca, życie przygniata.
 • Quatru Sant'Elena, tuż koło Cagliari, Sardynia.

Można tu znaleźć nieco tańszy nocleg niż w stolicy wyspy, poza tym do plaży Poetto jest bardzo blisko, a ciągnie się ona kilometrami aż do Cagliari.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #quartusantelena #visitsulcis #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #disciversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Bonassola, cóż to był za cudowny czas. Magia Ligurii.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #bonassola #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #delonhgi #akademiadolcevita #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Miejsce pełne spokoju, ciszy, szumu wiatru ... nie, nie znajdziesz go w przewodniku, ale u mnie na blogu tak ❤️. Piemont, maleńkie Belvedere di Fobello ❤️. Kocham takie miejsca💚. __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #piemonte #piedmont #belvederedifobello #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_piemonte #thehub_piemonte #beautifulpiedmont #shotz_of_piemonte #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Tempio del Valadier koło Gengi w regionie Marche. Kościółek zbudowany w jaskini w górach.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #marche #genga #tempiodelvalandier #borghitalia  #storieinviaggio #ig_marche #thehub_marche #shotz_of_marche #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Nieco z innej perspektywy kapliczka Capella della Madonna di Vitaleta. San Quirico d'Orcia, Toskania. 
Ale to chyba już tak dobrze wiecie, że właściwie mogłabym nie podpisywać, prawda?

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #capelladivitaleta #sanquiricodorcia #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Sardyńskie smakołyki, chleb pane carasau, ser pecorino i miejscowe salami. 
__
Obok stała jeszcze miseczka z oliwkami, ale nie zmieściła się w kadrze. Do tego oliwa, trochę czerwonego wina cannonau, mocnego jak cholera i piknik mamy gotowy.

__
A to wszystko miało miejsce w parku z drzewami oliwnymi w Villamassargia na Sardynii.

__
I nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie to, że tu każde drzewo ma swoją rodzinę.

__
Każde z 700 drzew oliwnych w tym parku ma tu swoją ludzką rodzinę i przechodzi tak z pokolenia na pokolenie. Na każdym drzewie są inicjały jakiegoś przodka.

__
Najstarsze z nich, jest ogrodzone i pamięta czasy średniowiecza.

__
I tak sobie piknikowałam pod oliwkami, które mogłyby mi opowiedzieć tysiące historii.

__
I wszystkie nadal owocują.

__
 Zapytam więc ciebie, czy warto czasem zejść ze szlaku i tak po prostu pogadać z ludźmi? W ten sposób postępując już nie raz zmieniłam trasę zaplanowanej wycieczki. I były to najfajniejsze odkrycia every.

__
Z cyklu, czego nie znajdziecie w przewodnikach turystycznych.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #villamassargia #visitsulcis #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #disciversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Na maxa kolorowe Portofino. Liguria.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #portofino #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #delonhgi #akademiadolcevita #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM WZIĄĆ SOBIE DO SERCA

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

APULIA – jak wynająć samochód w Bari. Praktyczny przewodnik