Śpieszmy się zobaczyć Wenecję zanim … zatonie

Wenecja tonie. Choć ten proces jest powolny, miasto regularnie się zanurza. Wydaje się niemal pewne, że pod koniec XXI wieku Wenecja znajdzie się pół metra pod wodą. Już teraz 4 lub 5 razy do roku wysoka fala wdziera się na plac św. Marka, a zjawisko to będzie się nasilać. 1.12.2008. Wenecja doświadczyła najgorszej od 22 lat powodzi, gdy woda w mieście sięgnęła ponad 1,50 metra głębokości, zanim zaczęła opadać. Mieszkańcy niektórych dzielnic, aby pokonać nabrzeża pieszo, muszą korzystać ze specjalnych, drewnianych podwyższeń.

Skąd wiadomo, że Wenecja tonie

 
Canaletto, Canale Grande i kościół Santa Maria della Salute (1730)
Obraz Canaletto

Subsydencja, czyli naturalne zjawisko zapadania się Wenecji znana jest już od dawna i wynika z budowy tektonicznej rejonu, wsuwania się płyty adriatyckiej, na której leży Wenecja, pod Apeniny. Pomiary tempa subsydencji prowadzono już w 1872 roku.

Wcześniejsze wyobrażenia o zapadaniu się miasta dają obrazy Canaletta, który drobiazgowo przedstawiał architekturę Wenecji.
Na ścianach malowanych przez Canaletto domów, udało się określić poziom najwyższych pływów i na tej podstawie wyliczono, że od 1727 roku Wenecja zapadła się o 60 cm
 

Wenecja tonie w rekordowowym tempie

Ostatnia dekada badań wykorzystywała inne obrazy do analizy. Tym razem dane pomiarowe pochodzą z obserwacji GPS oraz radarów na orbicie Ziemi, a wyniki są nieubłagane, Wenecja tonie w rekordowo szybkim tempie
Satelitarna mapa zapadania się Wenecji
 Źródło Satelitarna mapa zapadania się Wenecji
 
Miasto osiada w tempie 2 mm rocznie i przechyla się na wschód. Spowodowane jest to podnoszeniem się poziomu Adriatyku i stopniowym zapadaniem się budynków pod własnym ciężarem w grząskim gruncieWydaje się, że to niedużo, raptem 2 mm rocznie, ale wiedząc, że poziom morza w całej lagunie, w której znajduje się Wenecja rośnie także około 2 mm rocznie, delikatne osiadanie miasta podwaja tempo zanurzania całości w wodzie. Jeśli Wenecja i jej otoczenie będzie wciąż osiadać w obecnym tempie, to w najbliższych dwóch dekadach może się zanurzyć nawet o 8 kolejnych cm.
 
To, że Wenecja osiada, uznano za duży problem już kilkadziesiąt lat temu. Naukowcy uznali wówczas, że przyczyną zjawiska jest wypompowywanie wody gruntowej spod miasta. Działania zaprzestano, ale proces obserwuje się do dnia dzisiejszego. Problemy są potęgowane przez podnoszenie się poziomu morza, woda w północnym Adriatyku rośnie o około 1 mm w ciągu roku.

 

Czy jest nadzieja?

 

Pierwotnie, w 2014 roku miała się zakończyć instalacja zapór przeciwpowodziowych u wejścia do laguny weneckiej w ramach realizowanego za miliardy euro projektu MOSE. Obecnie mówi się o połowie 2018 roku. Niestety problem subsydencji bagatelizowano i MOSE nie uwzględniał jej. Tymczasem w XX w. Wenecja zapadła się nieco więcej, niż wyniósł wzrost poziomu morza – 12 cm subsydencji do 11 cm roku. poziomu morza. Aby zyskać pewność, że zapory będą skutecznie zatrzymać wodę  także w przyszłości, należało wziąć pod uwagę zarówno coraz wyższy poziom morza wynikający ze zmian klimatycznych, jak i osiadanie podłoża. Zobaczcie ten film, wszystko wyjaśnia.

Czy prognozy Wenecji pod wodą już pod koniec XXI wieku ziszczą się? Wszystko na to wskazuje, dlatego śpieszmy się zobaczyć piękną Wenecję, póki jeszcze czas.

Saluti!
Magda

Jak zrobić idealne espresso
Previous post
Italia praktycznie. Jej wysokość Espresso
Wyspa Ponza, Lacjum
Next post
Ponza, ukochana wyspa Rzymian

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE

SHARE

Śpieszmy się zobaczyć Wenecję zanim … zatonie