Róże w winnicy? Dlaczego? Po co?

Jeśli byliście kiedyś w winnicy być może Wasz wzrok zatrzymał się na krzakach róż. Zastanawialiście się dlaczego tam rosną? Zwykle można je dostrzec na skraju winnicy, tuż przy drodze, co kilka rzędów. Czy to z powodu ich urody? Jaka jest ich rola?


Pamiętacie, jak kiedyś radzili sobie górnicy w kopalniach? Zanim pojawiły się te wszystkie nowoczesne urządzenia z czujnikami sygnalizującymi pojawienie się trujących gazów, górnicy zabierali ze sobą kanarki. Po co? Wykorzystywali wyjątkową wrażliwość tych ptaków na toksyczne gazy ulatniające się w kopalniach. Kanarki uratowały niejedno ludzkie życie. Złe samopoczucie kanarka, czy jego śmierć były dla górników ostrzeżeniem i nakazem natychmiastowego odwrotu. 

 

 
Róża w winnicy pełni podobną rolę. Choroby winorośli spowodowane przez mączniaka (grzyb), wcale nie są rzadkością. Każdy właściciel winnicy bacznie obserwuje krzaki róż, ponieważ te rośliny są znacznie bardziej podatne na chorobę. Pierwsze oznaki mączniaka na róży są sygnałem, że trzeba natychmiast reagować zanim choroba dopadnie winorośl. Dlatego róże są swoistym sygnalizatorem przeciw-mączniakowym.
Róża w winnicy pełni więc rolę strażnika zdrowia winorośli.
Oczywiście przy okazji – obdarowuje nas swoją urodą:).Uściski,
Magda


Previous post
Italia turystycznie. Via dell'Amore, Cinque Terre, Liguria
Pesto alle Genovese
Next post
Pesto alla genovese. Klasyczne pesto z Genui

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE

SHARE

Róże w winnicy? Dlaczego? Po co?