Jaka jest Twoja poranna caffè?

Moja moka pracuje dla mnie codziennie rano. Jest przy tym hałaśliwa i dość powolna, syczy, pluje i puszcza parę, ale wolę poczekać, bo wyciśnie z siebie to, czego tak z rana potrzebuję. Odstawiłam wszystkie inne i tylko ta, z moki się liczy. Jest mocna jak byk i daje silnego kopa, jak Ronaldo piłce na boisku.
 
Warto wykroić kawałek poranka na przygotowanie sobie tej jedynej, której zadaniem jest postawić nas do pionu. Zadbajmy o oprawę – filiżanka, ulubiony kubek i odrobina czasu. Tylko Ty i Ona. Będziesz uwielbiać te chwile.
A jaka jest Twoja poranna kawa? Co my tu mamy?
Rodzaje kawy
 

Espresso 

We Włoszech to zwyczajnie caffè. Jest podawana w malutkiej filiżance, piekielnie mocna, aż wykręca buzię, z charakterystyczną pianką na powierzchni, zwaną crema. Nie dajcie się wkręcić na turystę i zamawiajcie caffè bezpośrednio przy barze, nie zapłacicie coperto, a caffè i tak pije się 1 lub 2 łykami. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat spresso, poświęciłam mu osobny artykuł: Jej wysokość espresso.
 

Doppio 

Tu nie ma co za wiele pisać, bo doppio to po prostu podwójne espresso.
 

Ristretto

Jeśli znacie smak espresso, to ristretto jest … jeszcze mniejsze. Przez to, zaparzana jest mniejszą ilością wody ristretto posiada jeszcze bardziej intensywny smak niż espresso i jest bardziej skoncentrowana.
 

Lungo / Caffè Americano

Dla odmiany lungo to kawa zaparzana większą ilością wody niż typowe espresso. 
 

Macchiato

Espresso jest podstawą wielu kaw. Tym razem macchiato to po prostu espresso z „kleksem” mlecznej pianki na powierzchni. 

 

Cappuccino

Czy coś tu trzeba tłumaczyć? To ulubiona kawa milionów Polaków, którzy mogą pić ją na okrągło. We Włoszech około 11 powinna się Wam włączyć czerwona lampka – koniec z cappucino. Zresztą Włosi oswoili się z tym, że turyści w przeciwieństwie do nich, nie uważają picia kawy z mlekiem po południu za coś niestosownego. Ale do rzeczy, cappucino to espresso podawane ze spienionym mlekiem, o równych proporcjach kawy, mleka i mlecznej pianki.
 

Cappuccino scuro

Scuro oznacza ciemny, a to cappuccino podane z mniejszą ilością mleka, tym samym jest ciemniejsze niż typowe cappuccino.

 

Cappuccino chiaro

Chiaro oznacza jasny, a cappuccino podane z nieco większą ilością mleka, więc jest jaśniejsze niż typowe cappuccino. Dodajmy jednak, że ilość mleka powinna być mniejszą niż w typowym caffè latte.
 

Caffè latte

Espresso podane z większą ilością mleka niż w cappuccino i tylko z odrobiną mlecznej pianki.We Włoszech jest tradycyjnie serwowana do śniadania.
 

Latte macchiato

Duża ilość spienionego mleka z porcją espresso. Pycha! Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest różnica między zapraszam Cię do artykułu: Latte Macchiato, Caffè Mocha i Caffè Latte. Dlaczego je ciągle mylimy? Przepisy.

 

A na koniec:)
 

Corretto

Uwaga! To nie jest poranna propozycja, ale po ciężkim dniu pracy? Coretto to espresso z dodatkiem grappy, koniaku czy sambuki.
 
Jak widzicie, podstawą jest espresso:).
 
Życzę samym udanych poranków przy kawie:)
Magda
Lignano Sabbiadoro
Previous post
Podróżuj w każdym wieku! Lignano, Sirmione, Malcesine
Luigi Lavazza, spot reklamowy Lavazzy
Next post
Italia biograficznie. Luigi Lavazza i jego kawa

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE

SHARE

Jaka jest Twoja poranna caffè?