Włoskie wakacje za pracę u gospodarza

Jeśli nie macie zbyt dużo gotówki, ale za to jesteście pracowici, możecie spędzić niezapomniane wakacje w pensjonacie lub agriturismo we włoskiej wiosce, płacąc za nocleg w naturze, czyli wykonując uzgodnione z gospodarzem prace. Musicie dość wcześniej zaplanować takie wakacje, ponieważ cieszą się coraz większym zainteresowaniem i chętnych nie brakuje. Być może nie każdemu taka forma wyda się atrakcyjna, ale rok rocznie korzysta z niej kilka tysięcy osób.

 

Włochy-praca-u-gospodarza 

Co możecie zaoferować?

 

Zapewne potraficie wykonać wiele prac, z których gospodarz agriturismo będzie zadowolony. Jest to w dużej mierze praca fizyczna, której w gospodarstwie nigdy nie brakuje. Możecie sprzątać, karmić zwierzęta, pomagać w kuchni, wykonywać drobne prace remontowe, pomóc w zbiorze oliwek, jabłek, czy po prostu w polu. Macie pełne pole do popisu, bo negocjując z gospodarzem długość Waszego pobytu liczy się to, co on będzie miał z Waszej wizyty.

 

Ale nie tylko praca fizyczna wchodzi w grę. Możecie zaoferować, np. własne przetwory, książki, instrumenty muzyczne, a nawet rower. Jeśli jesteś artystą, możesz namalować pejzaż, a może zrobisz profesjonalne zdjęcia, które gospodarz będzie mógł wykorzystać w swoich ulotkach reklamowych lub na stronie www, a może po prostu zostaną uroczą pamiątką po Twojej wizycie. Muzycy mogą zaoferować naukę gry, czy wieczorowe koncerty. Możliwości jest wiele. Nie tylko oderwiemy się od internetu i telefonu, ale przede wszystkim to wspaniała okazja „zasmakowania” miejscowego życia, które wcale nie musi być takie łatwe, jak to się wydaje na zdjęciach w biurze podróży. 

Konie-praca-we-Włoszech

Gdzie szukać pracy?

Zebrałam dla Was miejsca w sieci, gdzie można szukać informacji. Jeśli się wybierzecie, dacie znać, czy było warto.

 

Baratto BB 

barattobb.it

Baratta un soggiorno in B&B… tutto l’anno! to serwis skupiający sieć pensjonatów i domów z pokojami gościnnymi typu B&B (bed & breakfast), które w okresie letnim lub przez cały rok oferują noclegi za opłatę w naturze. 

 

Praca przy winobraniu 

 

To coraz popularniejsza forma pracowitych wakacji, którą wyjątkowo upodobali sobie Amerykanie. Ale to bardzo ciekawa opcja, ponieważ niektóre winnice oprócz miejsca i możliwości udziału w winobraniu oferują także spotkanie z enologiem, który tłumaczy wszystkie etapy i procesy produkcji wina. Czasami można nawet tłoczyć winogrona metodą tradycyjna, czyli … bosymi stopami.  Praca przy winobraniu jest ciężka i zwykle rozpoczyna się wcześnie rano, a bywa, że przed zapowiadanym załamaniem pogody, trzeba również zbierać winogrona nocą. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, nagrodą bywają degustacje trunków z poprzednich lat, zwiedzanie winnicy i inne atrakcje.  Szukajcie informacji najlepiej bezpośrednio w winnicach, proponuję zacząć od  niewielkich, rodzinnych winnic.

 

WWOOF – World Wide Opportunities On Organic Farms 

www.wwoof.it

Ta organizacja skupia około 500 gospodarstw, które zapewniają warunki pobytu na miarę swoich możliwości, ponieważ są to zarówno duże gospodarstwa rolne, jak i małe agriturismo. Można liczyć z reguły na pełne wyżywienie i osobny pokój, ale oferta może zawierać także spanie pod namiotem. Praca nie należy do lekkich, ale bywa w niezwykle urokliwym miejscu. Choć praca fizyczna dla wielu z nas może być wyzwaniem, to jednak niezwykła okazja na poznanie odrobiny włoskiego, wiejskiego stylu życia:). 

 

RIVE  Rete Italiana dei Villaggi Ecologici 

www.ecovillaggi.it

Tu znajdziemy możliwość pracy dla wolontariuszy w zamian za darmowy pobyt na gospodarstwach ekologicznych, podobnie jak tu: www.aamterranuova.it.

 

Fattorie del Panda 

www.wwfnature.it

Także WWF Italia promuje gospodarstwa oferujące wakacje za pracę, są to tzw. Fattorie del Panda, niestety w chwili pisania tego artykułu link do listy gospodarstw oferujących taki wypoczynek prowadził donikąd. Próbujcie jednak tu: www.fattoriedelpanda.com.

 

Organic holidays 

organicholidays.co.uk

Tu znajdziecie listę nie tylko włoskich propozycji na organiczne wakacje. Wszystkim pragnącym spróbować takich wakacji życzę sukcesów. Zobaczycie różnicę, jak Wasz włoski po takim pobycie zmienił się nie do poznania:).

 

Buona fortuna!

Magda

 

Zdjęcia: unsplash.com

Jak szukać agroturystyki w Toskanii
Previous post
Italia praktycznie. Jak szukać agriturismo, czyli Andrzej i Danka w Toskanii
Najpiękniejsze miasteczka Toskanii. Pitigliano
Next post
Pitigliano, Toskania. Miasto na tufie, które się sypie

4 komentarze

 1. Marzec 18, 2015 at 11:35 am — Odpowiedz

  Przydatna lista, będę promować 🙂 Moja koleżanka (Włoszka zresztą) spędziła tak kilka miesięcy w schronisku dla zwierząt (ślepy koń, porzucone świnie, smutny osioł) w Toskanii i się zakochała (w miejscu, w ludziach, atmosferze). Super inspiracja dla tych, którzy chcą się znaleźć we Włoszech i nie wiedzą do końca jak/mają mało pieniędzy 🙂

  • Marzec 19, 2015 at 1:17 pm — Odpowiedz

   Dla mnie to zawsze pozostanie jedną z najlepszych okazji do poznania ludzi i poczucia miejsca. Tego nie dadzą żadne wakacje w hotelu.

 2. ~Sylwia
  Lipiec 14, 2016 at 8:33 am — Odpowiedz

  Super pomysł. Od razu pożałowałam, że jestem taka stara i mam takie małe dziecko. 😀
  Impreza już nie dla mnie. Może kiedyś mój syn…
  Zawsze to jakaś opcja dla kogoś, komu się nie przelewa.

  Uroczy blog i fotki. Polubiłam na fb, żeby mi nie uciekło i będę regularnie przeglądać. 🙂

  Od lat marzy mi się Toscania. Szanse mam marne, bo sama syna wychowuję, więc ledwie łatam życie codzienne, ale nie odpuszczam i nadal sobie marzę, że może kiedyś…
  Pewnie byłabym odważniejsza, gdybym po wyjściu z samolotu bez problemu mogła się z każdym porozumieć, ale nie znam włoskiego. 🙂

  Serdecznie pozdrawiam

  • Lipiec 15, 2016 at 1:51 pm — Odpowiedz

   Jak mówią – nigdy nie mów nigdy. Z dzieckiem też można pojechać :). Nie ma wcale ograniczeń wiekowych.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE

SHARE

Włoskie wakacje za pracę u gospodarza