Italia kulinarnie. Wenus, łacina i makaron, czyli Spaghetti alle vongole

Bardzo żałuję, ale Wenus, którą mam dziś na myśli nie jest boginią. Ta wenus to twarda sztuka, jest zimna, ma mocną skorupę i w dodatku bardzo specyficznie „pachnie”. Także jej urodzie daleko do porównań z boską doskonałością, ale pomimo tego ma w sobie to „coś”, co powoduje, że ją uwielbiamy. Wystarczy jej ofiarować odrobinę ciepła, a odkryje przez nami swój największy skarb:). Pyszny i delikatny zarazem.

Ta wenus to vongola. Małż. Jakież to przy…denne. Jej domem jest Morze Śródziemne. Naturalnie żyje przy dnie, do głębokości  około 20 metrów, gdzie nadal jest widno i ciepło, ale człowiek od dawna „uprawia” vongole w akwakulturach. Gdy znajdzie się na stałym lądzie najbardziej jej do twarzy z … makaronem. 

I o tym właśnie dzisiaj. Spaghetti alle vongole, typowo neapolitańska potrawa, która zawojowała całe Włochy i nie tylko:). 


Danka

Zawsze i wszędzie we Włoszech po prostu musi zamówić Spaghetti alle vongole. W Polsce, w chwilach desperacji, gdy wszystkie domowe zapasy są wyczerpane, jedzie do sklepu i kupuje małą siateczkę za niebotyczne pieniądze. Tą miłością zaraziła już całą rodzinę, ta miłość przeszła na przyjaciół i znajomych, ta miłość do vongoli stała się jej znakiem firmowym, więc jeśli chcecie spróbować prawdopodobnie najlepsze Spaghetti alle vongole w Polsce, wpadajcie do Poznania, do Danki i Andrzeja.

To właśnie przez nią zdecydowałam się na ten post:). No to jedziemy.

Źródło Spaghetti alle vongole

Łacina

Vongole należą do gromady małży, czyli po łacinie Bivalvia. Są poławiane w Morzu Śródziemnym i należą do najsmaczniejszych małży. Inne małże, które spożywa się w Europie, to głównie: 

  • ostrygi (ostrica), 
  • przegrzebki (capasanta), 
  • sercówki (cardio),
  • omułki (mitilo). 

Poniżej na zdjęciach widać kilku przedstawicieli gromady Bivalvia.

Źródło                                                                     Źródło


Vongole osiągają wielkość do 5 cm, jednak najsmaczniejsze są takie o średnicy 2-3 cm. Ich jędrne mięso ma bardzo delikatny smak. Za 1 kg vongoli zapłacimy od średnio 10 do 30 €, w zależności od gatunku i wielkości. Do celów konsumpcyjnych używa się głównie dwóch gatunków vongoli

verace – duże 
lupini – małe

Czy wiecie, że vongole i inne jadalne małże najsmaczniejsze są … zimą? Latem, w ciepłych wodach odbywają tarło i produkują olbrzymie ilości gamet, na co przeznaczają całą swoją energię. Za to zimą energię skupiają na “tyciu” i właśnie dlatego są najlepsze, dosłownie wypełnione mięsem!

Źródło Vongole

Makaron

Do przygotowania Spaghetti alle vongole polecę użycie nie typowego spaghetti, lecz podobnego do niego vermicelli, który w przekroju jest okrągły i dwukrotnie grubszy. Znajdziecie go na poniższej fotografii.


Przed gotowaniem

Zanim zaczniemy zabawę z gotowaniem wrzućmy najpierw vongole do mocno osolonej zimnej wody, dzięki temu małże się oczyszczą. Niech zostaną w tej wodzie godzinę, następnie energicznie kilkukrotnie je przepłuczmy, dzięki czemu wypłyną zanieczyszczenia, piasek czy kawałki muszli. 

Teraz możemy zabrać się za gotowania:). Pomimo wcześniejszych zabiegów i tak spodziewajcie się po ugotowaniu … piasku na dnie garnka. To normalne. Później się tym zajmiecie.

Na biało czy czerwono?

Wreszcie zabieramy się do pracy. Świeże małże, w zaciśniętych skorupkach, otwierają się dopiero pod wpływem temperatury i wtedy wypuszczają smaczny sos, który jest kluczowym elementem tej potrawy.

Vongole możemy przygotować na dwa sposoby in bianco, czyli na biało lub z pomidorami – con pomodoro

Składniki

Robimy:)

Do głębokiej patelni lub garnka wrzucamy vongole. Dusimy pod przykryciem 2-3 minuty, aż się otworzą. Następnie wyciągamy vongole łyżką cedzakową. Te małże, które się nie otworzyły – wyrzucamy. Z połowy otwartych vongoli wyjmujemy mięso, drugą połowę pozostawiamy. Płyn z gotowania przecedzamy przez gazę lub ręcznik papierowy, aby pozbyć się piasku, który znajdziecie na dnie garnka. Przefiltrowany płyn odstawiamy. Następnie na rozgrzaną oliwę wrzucamy posiekany czosnek małże i smażymy ok. 1-2 min. Dodajemy pomidorki, a po chwili także płyn pozostały po gotowaniu małży. Poczekajmy, aż trochę odparuje, dodajemy natkę pietruszki. Posolić i popieprzyć do smaku. Na koniec dodajmy ugotowany makaron al dente i całość mieszamy.
Podajemy z białym, wytrawnym winem. 

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości możecie zobaczyć to na filmie. Oczywiście we włoskiej wersji językowej:).

Życzę bardzo SMACZNEGO🙂
Pozdrawiam,
Magda

Źródło:pookcook.blogspot.de

Previous post
Włoski 365. III tydzień wyzwania, słówka 31 - 40
Walentynki, słownictwo
Next post
Walentynki. Włoski 365. IV tydzień wyzwania, słówka 41 - 61

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE

SHARE

Italia kulinarnie. Wenus, łacina i makaron, czyli Spaghetti alle vongole