Italia językowo. Włoskie wyzwanie. Podsumowanie tygodnia #5

Piąty tydzień nauki włoskiego spędziliśmy pod wodą przyglądając się morskiej faunie. Pozwólcie, że ich ponownie przedstawię:).

Skąd się wzięły rozgwiazdy

Pewnej nocy niebo zatrzęsło się nieco mocniej i kilka gwiazd spadło na Ziemię, wprost do oceanu. Było zbyt głęboko, by mogły się wydostać i choć było im mokro, polubiły swoje nowe miejsce. Było tu cicho i ciemno, zupełnie jak w ich domu na niebie. Z czasem gwiazdy znudziły się mieszkaniem w jednym miejscu, więc postanowiły swoje ramionka wykorzystać jako nóżki i tak ruszyły w podróż po oceanie. Jedne poszły na północ, inne na południe, innym spodobało się na wchodzie, ale zaszły tak daleko, że znalazły te koleżanki, które poszły na zachód. Tak odkryły, że Ziemia jest okrągła. Postanowiły także, że nazwą się rozgwiazdami. 

Rozgwiazdy w czasie wędrówek lubią korzystać ze świetnego transportu, jaki oferuje żegluga wielorybnicza. Wieloryby nie tylko wędrują z północy na południe, ale także po drodze śpiewają, czasem wyskoczą nad powierzchnię morza, a czasem w pogoni za wielką kałamarnicą zagłębia się prawie na samo dno oceanu. Ponieważ podwożą wielu osobników znają tysiące historii, które wdzięczni podróżni im opowiadają. 

Ośmiornica ciągle się przechwala, jak sprytnie uciekła rekinowi, albo jak została zatrudniona przez ludzi do ostawiania wyników meczy piłkarskich. Nikt jej w to nie uwierzył, więc naburmuszyła się okropnie i już słowem więcej się nie odezwała. Podobno nadal się nie odzywa, tylko puszcza atrament. 
A rekin wie jak złapać ośmiornicę, to dla niego łatwizna, ale mu się  nie che. Woli łapać ryby, można ich zjeść dużo na raz i mieć pełen brzuch. 

Rekin młot, który pływa zwykle z liczną grupą kolegów lubi pośmiać się z innych, ale prawda jest taka, że to on śmiesznie wygląda i jest obiektem żartów. Kto to widział mieć głowę jak młot? Tyle historii znają wieloryby, że rozgwiazda nawet nie zauważyła, jak jej podwózka do stacji Morze Śródziemne dobiegła końca.
Ahoy Wielorybie! Do zobaczenia za rok!

Słówka tygodnia #5

poniedziałek
#la balena – wieloryb [czyt. la balena]
la megattera – humbak, długopłetwiec

wtorek
#il pesce martello – rekin młot [czyt. il pesze martello]
il pesce – ryba
il martello – młotek

środa
#il polpo – ośmiornica [czyt. il polpo]

czwartek 
#lo squallo – rekin [czyt. lo skłallo]

piątek
#la stella di mare – rozgwiazda [czyt. la stella di mare]
la stella – gwiazda
il mare – morzeA dla tych, co chcą więcej:)

la foca – foka
la razza – płaszczka
la medusa – meduza
il delfino – delfinil tonno – tuńczyk
il granchio – krab
il gabbiano – mewa
la tartaruga – żółw 
Nie pozostaje mi nic innego, jak dać nura:)
Baci!
Magda
Zdjęcia: pinterest.com

Sophia Loren
Previous post
Włoskie divy, Sophia Loren
Next post
Italia językowo. Włoskie wyzwanie. Podsumowanie tygodnia #6. Il Postino

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE

SHARE

Italia językowo. Włoskie wyzwanie. Podsumowanie tygodnia #5