Italia biograficznie. Luigi Lavazza i jego kawa

To jedna z tych historii od pucybuta do milionera, a dokładnie od syna biednego rolnika do światowej klasy producenta kawy.
 
Luigi Lavazza
Luigi Lavazza (24.04.1859-16.08.1949)

Luigi Lavazza urodził się w 1859 roku w Murisengo, niewielkim miasteczku w prowincji Turyn (Piemont). W wieku 25 lat z kilkoma lirami w kieszeni przyjechał do Turynu szukać dla siebie lepszej przyszłości. Był niezwykle ambitny, imał się rozmaitych prac, był robotnikiem, sprzedawcą, a wieczorami pilnie studiował zagadnienia z handlu i zarządzania. 

W końcu w 1895 roku udaje mu się spełnić swoje, jak mu się wówczas wydawało – największe marzenie – za 26 000 lirów kupił niewielki sklep spożywczy Paissa Olivero przy Via San Tommaso w Turynie. Sklep cieszył się popularnością, ale prawdziwym skarbem okazała się kawa. Nikt wcześniej nie spróbował tego, co zrobił Luigi.
Po raz pierwszy zaparzano kawę będącą mieszanką różnych gatunków ziaren.
Dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł? Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Kawa była palona i mieszana także wg życzeń klientów.
 
Firma rozwijała się, przeszła ze sprzedaży detalicznej do hurtowej. W roku 1910 Luigi wprowadza oficjalnie do firmy swoich 3 synów: Mario, Beppe i PericleDzięki wprowadzeniu nowoczesnych maszyn zwiększono produkcję, i wkrótce firma Lavazza zyskała miejsce w pierwszej dziesiątce importerów i producentów kawy we Włoszech. 
Kolejną niezwykle ważną innowacją było wprowadzenie w roku 1925 szczelnego, pergaminowego opakowania, dzięki któremu kawa Luigiego mogła trafiać do konsumentów poza Turynem i wyróżniała się najdłużej zachowującym się aromatem i smakiem.
 
Mały sklep spożywczy w 1927 r. stał się nowoczesnym Luigi Lavazza SpA. Logo Lavazza, jakie znamy powstało, gdy roczna produkcja kawy wyniosła 1000 ton.
 
 
 
Luigi miał takie powiedzenie:
 
— Musimy być profesorami poszczególnych produktów.
Głęboko wierzył w te słowa. Jego specjalnością była kawa i w tym był prawdziwym ekspertem.
 
W 1933 roku Luigi Lavazza po 38 latach pracy przeszedł na emeryturę, wcześniej przekazując swoje udziały w spółce trzem synom. Wtedy właśnie zapadła decyzja, że firma będzie zawsze w rękach rodziny Lavazza.
Luigi zmarł w 1949 roku w wieku 90 lat.
Największe marzenie Luigiego, aby Italy’s Favourite Coffee była dla całego świata, zrealizowano w 1980 roku, gdy Lavazza (w trzecim pokoleniu) z powodzeniem rozszerzyła swoją działalność poza Europę – do Ameryki Północnej, Południowej i Australii. Po prawie wieku doskonalenia, palenia i mieszania najlepszych kaw z całego świata, Lavazza stała się jednym z największych i najbardziej szanowanych marek kawy na świecie.
Lavazza jest obecna w ponad 90 krajach świata , a jej siedziba nadal znajduje się w Turynie i jest kontrolowana obecnie przez czwarte pokolenie potomków Luigiego. Dzięki postępowi w technologii, niezależnie od tego, gdzie na świecie kupujesz Lavazzę, w Madrycie, w Szczecinie, czy Ushuaia w Argentynie – jej bogaty smak i aromat jest dokładnie taki sam.
 
Nie ma Włocha, który nie wskazałby swojej ulubionej Lavazzy. A ta ukochana kawa Włochów zwykle jest czerwona lub złota, czyli Qualità RossaQualità Oro. A przy okazji czy wiesz, że rok rocznie Lavazza wydaje swój kalendarz? Opisałam to w artykule: Nie tylko Pirelli. Kalendarz Lavazza.

 

Fragment historii Luigiego można zobaczyć w spocie reklamowych Lavazzy.

 
Pozdrawiam,
Magda
Źródło: lavazza.com
Jaka jest Twoja poranna kawa
Previous post
A jaka jest Twoja poranna kawa/ caffè?
Wyzwanie. Droga, la strada
Next post
Włoskie wyzwanie. Podsumowanie tygodnia #7. La strada, droga

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE

JESTEM W TOP 50 POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH

Italia poza szlakiem w TOP 50 polskich blogów podróżniczych

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

SHARE

Italia biograficznie. Luigi Lavazza i jego kawa