Foto tydzień w Toskanii

Zapraszamy do spędzenia tygodnia w malowniczej Toskanii. Przepiękny pejzaż, zabytki, ludzie i słońce, wyśmienita kuchnia i wino – czynią z Toskanii wymarzoną lokalizację do spędzenia kilku fotograficznych dni. Photo tour z Marco Bulgarelli to wyjątkowa okazja do poznania i fotografowania najpiękniejszych obszarów Toskanii. Dzięki doskonałej znajomości Toskanii, gdzie Marco się wychował i gdzie spędza kilka miesięcy w roku – uczestnicy będą mieli okazję poznać najciekawsze i najbardziej fotograficzne zakątki tego regionu.

Photo tour organizowany jest dla wszystkich pełnoletnich miłośników fotografii chcących doskonalić swoje umiejętności, oraz dla tych którzy rozpoczynają swoją przygodę z fotografią.

Terminy i ceny wypraw

16 – 23 maja

Zapisy do 15 marca 2015.

Cena € 550.

13 – 20 czerwca

Zapisy do 15 kwietnia 2015.

Cena € 550.

27 czerwca – 4 lipca

Zapisy do 1 maja 2015.

Cena € 550.

15 – 22 sierpnia

Zapisy do 30 marca 2015.

Cena € 550.

5 – 12 września

Zapisy do 1 lipca 2015.

Cena € 550.

19 – 26 września

Zapisy do 15 lipca 2015.

Cena € 550.

 

Język: polski

Ilość uczestników: min. 5 – max. 7 osób

Nieliczna grupa pozwoli na indidualne oraz bardziej osobiste podejście do każdego uczestnika, czyniąc z tego tygodnia wspaniałą okazję do intensywnej nauki, pod okiem cenionego we Włoszech oraz za granicą fotoreportera. Ponadto pomoże szybko i sprawnie przemieszczać się po terenie oraz pozwoli dotrzeć tam, gdzie trudno się dostać autokarem.

Cena zawiera:

 • 7 noclegów w Gospodarstwie Agroturystycznym „Il Godiolo” z dużym pierwszym śniadaniem. Formuła Bed&Breakfast.
 • Opiekę fotografa, przewodnika i kierowcy – Marco Bulgarelli www.marcobulgarelli.com.
 • Transfer z/na lotnisko w Rzymie – Ciampino lub Fiumicino.
 • Opiekę tłumacza i organizatora Agnieszki Skrzypczyk.

Cena nie obejmuje:

 • Transportu do/z Toskanii.
 • Kosztu paliwa oraz wynajęcie auta, które dzieli się na liczbę uczestników.
 • Pozostałe wyżywienie oraz wydatki własne.

Kontakt

Osoby zainteresowane udziałem w fotowyprawie proszone są o wysłanie zgłoszenia na adres: italiapozaszlakiem@gmail.com.

 

Wpłata środków

 • Potwierdzeniem udziału w fotowyprawie jest wpłata zaliczki w wysokości  € 120.
 • Pozostałą kwotę € 430 płaci się bezpośrednio na miejscu.

O udziale w wyprawie decyduje kolejność zapisów potwierdzonych wpłatami zaliczki. Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. W takim wypadku zaliczka zostanie w całości zwrócona wpłacającym.

Przed wyjazdem zorganizowane będzie spotkanie informacyjne przez skype, na którym zostaną ustalone wszystkie istotne kwestje organizacyjne.

 

Prezent za wczesną rezerwację

Uczestnicy którzy potwierdzą swój udział w wyprawie fotograficznej po Toskanii wpłatą zaliczki na wyprawę w dowolnym terminie do 15 marca 2015 r. otrzymają w prezencie zdjęcie autorstwa Marca Bulgarelliego z certyfikatem autentyczności w formacie 40×50 do wyboru spośród wszystkich zdjęć znajdujących się na stronie fotografa: www.marcobulgarelli.com

Zdjęcie zostanie doręczone uczestnikowi bezpośrednio w momencie przyjazdu do Toskanii.

 

Zakwaterowanie

W apartamentach 2-3 osobowych z łazienkami w gospodarstwie agroturystycznym „Il GODIOLO” – położonym u stóp średniowiecznego miasteczka Montepulciano – pomiędzy dolinami Valdichiana i Val d’Orcia – (Park Narodowy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

 • Apartamenty posiadają dostępne dla gości, dobrze wyposażone kuchnie.
 • W cenie 7 noclegów – śniadania – typowe śródziemnomorskie.
 • Z gospodarstwa można podziwiać wspaniałe widoki na Stare Miasto i winnice Szlachetnego Wina Montepulciano (Vino Nobile di Montepulciano).
 • Na terenie znajduje się basen odkryty – do użytku gości.
 • Na licznych w tym okresie jarmarkach i festynach enogastronomicznych – będzie można skosztować charakterystyczne przysmaki toskańskie.
 • Można również stolować się na terenie gospodarstwa – lub we własnym zakresie.
 • Dla chętnych jest możliwość degustacji wina produkowanego przez gospodarstwo.

Link do strony internetowej agroturystyki: www.godiolo.it

 

Transport

Transport do Toskanii nie jest wliczony w cenę i należy go zorganizować we własnym zakresie.  Sugerujemy organizowanie się w grupy i wspólny przyjazd do Włoch.

Poruszanie się po regionie – może odbywać się zarówno prywatnymi samochodami uczestników – lub wspólnym wynajętym autem. W tym wypadku koszty benzyny i wynajęcie auta są dzielone pomiędzy uczestnikami. Kierowcą będzie Marco Bulgarelli.

 

Jak dotrzeć do Toskanii?

Sugerujemy dolecieć lub dojechać autokarem do Rzymu z głównych miast w Polsce, skąd organizujemy wspólny dojazd do Toskanii. Miejsce naszego noclegu znajduje się mniej więcej 200 km od Rzymu, więc podróż potrwa około 2 godzin.

Inne główne miasta we Włoszech dość dobrze połączone z Montepulciano – miejscem naszego noclegu to Florencja albo Piza, z których sugerujemy dojechać pociągiem do Arezzo, po czym zmienić pociąg albo przesiąść się na autobus.

 

Co zwiedzimy i uwiecznimy podczas naszej wyprawy?

Montepulciano

Na szczycie jednego z wzgórz Toskanii leży perełka renesansu, którą od wieków toczyły boje dwie toskańskie potęgi: Florencja i Siena. Montepulciano leży na szczycie wapiennego wzgórza, dominując nad doliną Valdichiana. Wjazd serpentynami na wysokość 600 m n.p.m. długo pozostaje w pamięci. Miasteczko otaczają zagajniki drzew oliwnych i łagodnie pofalowane winnice, gdzieniegdzie zaznacza się prosta kolumna toskańskiego cyprysa.

Arezzo

Dokonamy portretu miasta tzw. city portrait – pięknego Arezzo. Znane z pierwszej części filmu “Życie jest piękne” Roberta Benigniego, miasto Arezzo było kiedyś jednym z najważniejszych etruskich miast wielkiej dwunastki. Dwa razy do roku odbywa się tu “Giostra del Saracino” (Turniej w Saracino), który będziemy mieli okazję uwiecznić podczas wyprawy we wrześniu.

Dolina Val d’Orcia

Najbardziej malownicza toskańska dolina – Val d’Orcia charakteryzuje się rozległymi widokami, łagodnymi wzgórzami i cyprysami, nadającymi panoramie niepowtarzalny charakter. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2004 r. za swój niepowtarzalny pejsaż hołubiony przede wszystkim przez malarzy szkoły sieneńskiej, rozkwitającej w okresie renesansu. Obrazy Val d’Orcia, a w szczególny sposób przedstawienia jej pejzaży, które pokazują jak człowiek może w harmonii żyć w zgodzie z naturą, stały się ikonami renesansu i w istotny sposób wpłynęły na sposób myślenia o pejzażu w późniejszych latach.

Lago Trasimeno (Jezioro Trazymeńskie)

Jest ono położone na granicy Umbrii i Toskanii. Leży u podnóża urokliwego i zabytkowego miasteczka – Cortona. Wokół jeziora znajdują się między innymi szkoły jazdy konnej, ścieżki do trekkingu i szlaki do wycieczek pieszych. Można również spodkać tam zabytkowe młyny, pracujące do dziś, które wyciskają oliwę z oliwek (można zakupić oliwę na miejscu). Wokół jeziora popularna jest też turystyka wędkarska. Jezioro jest świetnym obiektem do fotografowania lub do odpoczynku.

Chianti

Znajduje się w samym sercu Toskanii, pomiędzy Sieną i Florencją. W Chianti powstaje najsłynniejsze wino włoskie, które bierze nazwę od miejsca w którym powstaje. Region Chianti to również wspaniały model toskańskiego krajobrazu – wzgórz i dolin o soczystej zieleni – rozsławionego przez malarzy renesansu. To także wiekowe samotne rezydencje – wille, pałace i zamki. W dniu naszej wizyty w Chianti, jeżeli uczestnicy będą chętni, jest możliwość degustacji wina u samego jego producenta.

Siena

Siena jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej fotograficznych średniowiecznych miast Toskanii. Zabytkowe centrum Sieny zostało w 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Historycznie Siena była etruskim osiedlem i małym miasteczkiem w okresie antycznym. Dwa razy do roku w Sienie odbywa się wyścig konny Palio di Siena, który jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Będziemy mieli okazję dokonać fotoreportażu z wydarzenia podczas naszej wyprawy w lipcu i w sierpniu.

Bagni San Filippo

To przepiękny leśny wodospad z wodą termalną w obszarze Monte Amiata, położony u samych stóp tej sugestywnej góry. Wulkan Monte Amiata, choć dawno nieczynny, wciąż sprawia, że tu i tam z ziemi tryska gorąca woda zawierająca mineralne związki, dzięki którym ma moc uzdrawiania rozmaitych schorzeń. Bagni San Filippo to jedno z takich miejsc w sugestywnej leśnej scenerii.

Monteriggioni

Monteriggioni to maleńkie miasto-twierdza, położone niedaleko Sieny. Całe miasteczko to właściwie tylko piazza, kilka wąskich uliczek i potężne mury z czternastoma wieżami. Monteriggioni odgrywało kiedyś pierwszoplanową rolę za swoje znaczenie strategiczne, a dzisiaj słynne jest przede wszystkim z zapierającego dech w piersiach widoku.

Abbazia di Sant’Antimo

Romańskie opactwo benedyktynów Sant’Antimo, jest jednym z najpiękniejszych w całej Toskanii. Według legendy założone przez samego Karola Wielkiego, który z wdzięczności za boską pomoc ufundował Sant’Antimo. Odprawianym tu mszom do dziś towarzyszą śpiewy gregoriańskie.

Bagno Vignoni

Malownicze miasteczko w którym centralne miejsce zajmuje plac z basenem z wodami termalnymi, znane jest na świecie ze swoich leczniczych źródeł, które zostały docenione już w XIV wieku przez św. Katarzynę.

Pienza

Niewielkie miasteczko z którego widoki są marzeniem każdego fotografa. Historyczne centrum Pienzy wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasteczko jest odzwierciedleniem utopijnych marzeń swego twórcy Enea Silvio Piccolomini – Papieża Pio II.

Pitigliano

Malowniczo wzniesione na tufie wulkanicznym miasteczko Pitigliano znane jest także z przydomku „małej Jerozolimy”. Stare miasto usytuowane jest na tufowej skale wysokiej na 313 m n.p.m., otoczonej zadrzewionymi dolinami wyciętymi w skałach przez rzeki Lente, Meleta i Prochio. Obszar urwiska i otaczających go dolin był już zasiedlony przez ludzi kilka tysięcy lat temu. Ślady Etrusków pochodzą od VIII w. p.n.e., a pomiędzy I w. p.n.e., a II w. obecni byli tu Rzymianie.

Sorano

Malowniczo wzniesione na tufie wulkanicznym miasteczko Sorano składa się z maleńkich uliczek, schodów zewnętrznych i wewnętrznych, tajemnych przejść i budowli skonstruowanych jedna na drugiej. Jest ono magicznym miejscem, w którym czas zatrzymał się jakieś 300 lat temu. Czas po prostu przestał tu płynąć.

Cortona

Cortona kusi turystów swym średniowiecznym charakterem i jednymi z najstarszych we Włoszech, średniowiecznymi domami. Rozsławiona przez amerykańską pisarkę Frances Mayes poprzez biograficzno-wspomnieniową książkę „Pod słońcem Toskanii” wydaną w 1996r , w której opisuje swoją historię przeprowadzki do Cortony, kupna i remontu domu. Książka stała się bestsellerem i została przetłumaczona na 14 języków. Podczas naszej sierpniowej i wrześniowej wyprawy będziemy mieli okazję podziwiać zdjęcia i posmakować atmosfery Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Podróżniczej – Cortona On The Move.

Montichiello

Maleńkie miasteczko znajdujece się na wzgórzu, gdzie prowadzą malownicze, kręte drogi obsadzone szpalerami cyprysów. Widoki dróg z tej okolicy, są motywem wielu toskańskich widokówek.

Montalcino

Miasteczko usytuowane na wzgórzu, w prowincji Siena, skąd można podziwiać wzgórza i doliny porośnięte winnicami i lasami, Sienę, a przy dobrej pogodzie także Florencję i Morze Liguryjskie.

Wszystkie terminy naszych fotograficznych wypraw po Toskanii są zaplowane w sposób taki, aby uczestnicy mieli okazję poznać, wziąć udział i uwiecznić najważniejsze tradycyjne toskańskie święta lub wydarzenia folklorystyczne, podczas których oprócz miłej zabawy będą mogli polepszyć własną technikę fotograficzną reportażu, portretu oraz fotografii ulicznej.

 

W jakim święcie weźmiemy udział?

16 – 23 maja

Podczas wyprawy w terminie 16 – 23 maja weźmiemy udział w święcie “Serremaggio” w otoczonymi murami zamku w Serre di Rapolano. Serremaggio to tradycyjna średniowieczna uczta, która czaruje widzów historią, muzyką, przedstawieniami na żywo i enogastronomią.

13 – 20 czerwca

Podczas wyprawy w terminie 13 – 20 czerwca weźmiemy udział w święcie “Giostra dell’Archidado” w pięknej średniowiecznej Cortonie. Korzenie święta sięgają średniowiecza i zostało oficjalnie ustanowione z okazji ślubu władcy Cortony ze sieneńską szlachcianką. Do dziś przypominają nam o tym historycznym wydarzeniu damy, rycerze, paźe, łucznicy, których można wtedy spodkać na tchnących życiem świątecznie udekorowanych ulicach Cortony.

27 czerwca – 4 lipca, 15 – 22 sierpnia

Podczas wyprawy w terminie 27 czerwca – 4 lipca oraz 15 – 22 sierpnia weźmiemy udział w najbardziej ekscytującym z włoskich świąt “Il Palio”, którym żyje całe miasto i przyciąga tysiące turystów z całego świata. Wyścig konny “Palio” znany także jako “Il Palio delle contrade”, obywa się na tle pięknego centrum miasta Sieny, które zostało wpisane w 1995 roku na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Wyścig odbywa się dwa razy do roku, 2 lipca Palio di Provenzano, na cześć Matki Boskiej z Provenzano oraz 16 sierpnia Palio dell’Assunta, na cześć Matki Boskiej Wniebowziętej i jest kulminacyjnym momentem święta Dzielnic – contrade, których jest 17. Historia “il Palio” sięga średniowiecza, dlatego jeźdźcy noszą stroje z XV wieku.

Ponadto podczas sierpniowej wyprawy posmakujemy atmosfery Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Podróżniczej, znanego w całej Europie – Cortona On The Move.

5 – 12 września

Podczas wyprawy w terminie 5 – 12 września weźmiemy udział w święcie “Giostra del Saracino” w złotym Arezzo. Rodzaj średniowiecznego turnieju rycerskiego, to wyjątkowe święto polega na rywaliacji czterech dzielnic miasta. Po rannej procesji w średniowicznych kostiumach, będziemy mieli okazję zobaczyć na żywo rywalizację jeźdźców o Złotą Lancę na koniach, na Wielkim Placu (Piazza Grande). Przedstawiciele dzielnic mają za zadanie trafić w herb figury Saracena (Araba), który w śreniowieczu raprezentował największego wroga krzyżowców. Już Dante w jego Boskiej Komedii nawiązywał do turniejów w Saracino.

Ponadto podczas wrześniowej wyprawy posmakujemy atmosfery Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Podróżniczej, znanego w całej Europie – Cortona On The Move.

19 – 26 września 

Podczas wyprawy w terminie 19 – 26 września weźmiemy udział w jednym z niezliczonych w tym okresie święcie wina, z którego Toskania słynie na całym świecie.

 

Czego się nauczysz?

Podczas plenerów omówimy różne gatunki fotografii: od fotografii dokumentalnej – do fotografii artystycznej; od reportażu podróżniczego do street photography i fotografii portretowej – wszystko dzięki wieloletniemu doświadczeniu zdobytemu na arenie międzynarodowej przez Marco Bulgarelli.

 • Celem plenerów i warsztatów jest przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej, wyostrzenia umiejętności wzrokowych uczestników i stworzenie własnego projektu fotograficznego.
 • Razem z nauczycielem rozwiniemy wszystkie etapy procesu który prowadzi do stworzenia opowieści w obrazach: od wyboru tematu do strukturyzacji pracy i sposobu realizacji – do ostatecznej redacji i post-produkcji. Uczestnicy będą ściśle monitorowani podczas fotografowania w plenerze. Nauczą się poruszania i współdziałania.
 • Reportaż będzie wynikiem wizualnej, emocjonalnej i fotograficznej ścieżki. Będziemy pracować nad rozwojem wrażliwości i osobowości jako procesu nabycia świadomego światopoglądu.
 • Podczas tego tygodnia zajmiemy się tematami psychologi percepcji takimi jak: kompozycja, kolor, czarno-białe; zajmiemy się również analizą nielicznych aspektów które określają wybór wykonywanych zdjęć.
 • NOWOŚĆ! Uczesticy będą mieli okazję poznać tajniki fotografii portretowej, zarówno dokumentalnej jak i studyjnej, oraz sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Dowiedzą się jak wykorzystać światło zastane oraz lampy stałe i błyskowe w specialnie zaaranżowanym studio w samej agroturystyce.
 • Fotografowaniu w plenerze będzie zawsze towarzyszyć wykład teoretyczny na miejscu.

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE