Droga 100 dni. Passo San Boldo, Wenecja Euganejska

Passo San Boldo to niewielka przełęcz we włoskim regionie Veneto (Wenecja Euganejska) między miastami Trichiana i Tovena o długości 17 km. Przełęcz leży na południowym skraju Alp i łączy Val Belluna z Val Mareno na wysokości 706 m n.p.m. oznaczona jako SP 635. To jedna z tych dróg „z dreszczykiem”, którą uwielbiają fani kolarstwa i motocykli, ale dla każdego kierowcy to ciekawe doświadczenie jazdy z zachowaniem najwyższej ostrożności i uwagi. 
Do serpentyny San Boldo można dojechać autostradą Venezia-Belluno A 27, (w pobliżu Vittorio Veneto Nord). Serpentyna znajduje się ok. 1 km za Conegliano. Mapa jest dostępna tu.
 
*passo – przełęcz
 
Passo San Boldo, przełęcz w VenetoPo tysiącleciach trudnych warunków komunikacji z reguły pieszej, stromą i krętą ścieżką, zwaną „schodami Św. Bòit”, wybudowano wreszcie drogę kołową.

 

Jej szczegółowe plany powstały w XIX wieku, lecz budowa rozpoczęła się dopiero w 1914 roku pod kierownictwem inżyniera Giuseppe Carpenè. Prace jednak stanęły na skutek działań wojennych.
 
Sytuacja uległa zmianie po klęsce bitwy pod Caporetto. Wówczas to zimą w latach 1917-18 w ciągu zaledwie 100 dni pułkownik Nikolaus Waldmann wybudował drogę, dopuszczającą ruch kołowy.
Głównymi budowniczymi byli jeńcy wojenni, miejscowe kobiety, osoby starsze, a nawet dzieci. Ze względu na ten niezwykle krótki czas budowy tej drogi nazwano ją „Drogą 100 dni”. W końcowej fazie budowy 1400 robotników pracowało na trzy zmiany.

Pomimo ekstremalnej topografii, droga nie mogła przekroczyć 12% nachylenia z uwagi na jej wykorzystanie do transportu ciężkiej artylerii i zaopatrzenia.

Passo San Boldo, przełęcz w Veneto
W roku 1995 Giuseppe Grava przebudował fragmenty San Boldo. Jego dzieło podziwiamy do dziś.
Droga ma 5 tuneli i 6 mostów. Jest jeden pas ruchu dlatego ruch na drodze jest regulowany przez kilka zestawów sygnalizacji świetlnej. Na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Z uwagi na zdarzające się w przeszłości utknięcia autobusów, wprowadzono ograniczenie wysokość dla pojazdów do 3,2 m. 
 
Tylko jeden raz, w 1966 roku odbył się tu 21 etap Giro d’Italia z Belluno do Vittorio Veneto, ale co roku przyjeżdżają tu tysiące kolarzy, którzy próbują swoich sił w jeździe na czas trasą 18 serpentynami. 


La strada dei 100 giorni – tak się nazywa po włosku, była i nadal jest wykorzystywana przez miejscowych także do innych celów niż jazda pojazdem kołowym:).

Passo San Boldo, przełęcz w Veneto

Drogę można obejrzeć w Google Street View, a na you tube znajdziecie całkiem sporo filmów z przejazdu drogą czy to na rowerze czy na motorze.

 

Miłej jazdy!
Pozdrawiam,
Magda

 

Źródło: trekearth.comworldfortravel.com

Sardynia, niezwykłe Poltu Quatu
Previous post
Sardynia. Niezwykłe Poltu Quatu
Next post
Italia enokulinarnie. Mozzarella di Bufala Campana DOP

1 Comment

  1. Czerwiec 6, 2016 at 3:49 pm — Odpowiedz

    O ja ciem kręcem .. :))))))))))))

    Zastanawiam się, czy pokazać te fotki Szan. Małżonkowi, bo będziemy niechybnie wracać dłuższą trasą :))))))

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE

SHARE

Droga 100 dni. Passo San Boldo, Wenecja Euganejska