Włochy po polsku. Lista dobrych linków wg Italia poza szlakiem

Oto subiektywna lista linków do dobrych stron w sieci związanych tematycznie z Włochami wg Italia poza szlakiem. Jeśli uważasz Drogi Czytelniku, że brakuje tu linka do strony zawierającej cenne informacje o Italii, skontaktuj się ze mną italiapozaszlakiem@gmail.com, być może jeszcze nie odkryłam tego miejsca w sieci. Dziękuję:).

PRASA

 • Gazzetta Italia – jedyny dwujęzyczny magazyn polsko-włoski dostępny na polskim rynku. Do kupienia w Empiku.
 • Italia Mi piace! – magazyn dla fanów włoskiej kultury, mnóstwo tekstów z różnych dziedzin życia, nagrania mp3, słowniczki z polskimi tłumaczeniami najtrudniejszych słów i zwrotów, testy dla nauczycieli.
 • Lente – Magazyn o Śródziemnomorzu. Kwartalnik.
 • Nasz Świat – internetowy magazyn dla Polaków mieszkających we Włoszech, wychodzi także wersja drukowana. Mnóstwo wiedzy praktycznej o tym, jak się odnaleźć we Włoszech.
 • Polacy we Włoszech – magazyn informacyjny dla Polaków mieszkających we Włoszech oraz rodaków w kraju. Redakcje prowadzą dwie dobrze znane blogerki – italianistki i dziennikarki, Agnieszka Barbara Gorzkowska z Włoski Caffe i Aleksandra Seghi z Moja Toskania. Korespondenci magazynu rozsiani są po całych Włoszech.

 

BLOGI I PORTALE, NA KTÓRYCH ZNAJDZIESZ CAŁE WŁOCHY

 • Autostrada del Sole – Kamila mieszka w Rzymie, ale na jej blogu znajdziecie sporo ciekawych artykułów o całych Włoszech, w końcu Autostrada Słońca biegnie przez cały Półwysep Apeniński. Autorka przewodników o Rzymie i Toskanii. Ostatnio wydała eBooka o Wenecji.
 • Julia Wollner – Julia to italianistka z wykształcenia i powołania. Świetnie pisze i mam wrażenie, że robi to pioruńsko szybko. Julio – dziękujemy, że tak cudownie opisujesz Polsce Włochy! No i jeszcze ten jej zniewalający uśmiech:).
 • Bon Ton Italia – dużo przepisów, dużo wskazówek, dużo praktycznej wiedzy. Podoba mi się projekt o promowaniu włoskiej kultury i świadomego wyboru produktów. Maksymilian właśnie wydał doskonałą książkę „Adwokat Włocha” niestety blog przestał być aktualizowany.
 • Italia by Natalia – lifestyle, podróże. Natalia opisuje przebyte szlaki, zachwyca widokami. Właściwie to powiedzmy sobie otwarcie – kto nie zna bloga Natalii? To niemożliwe, aby nie natknąć się na niego w sieci szukając czegokolwiek o Włoszech.
 • Italia… che meraviglia! – piękno i tajemnica! Dlaczego? Blog jest piękny i czysty w szacie graficznej, artykuły ciekawe i porywające, a jednak wciąż autorka nie zdradza wiele o sobie. A ja lubię wiedzieć, kto stoi za dobrą robotą. Obecnie blog nie jest już aktualizowany.
 • Italia poza szlakiem – czyli ja. Mieszkam od 5 lat poza granicami Polski, ale serce i dusza są we Włoszech. Piszę o tym, co każdy powinien wiedzieć, zanim pojedzie do Włoch – praktyczne wskazówki, opisuję swoje podróże, miejsca, które zwaliły mnie z nóg, najlepsze produkty „made in Italy” i robię przydatne zestawienia. Zapraszam na lampkę wina i włoskie opowieści.
 • Kierunek Włochy – bardzo prężnie działający portal z ogromną ilością opisanych miejsc we Włoszech.
 • Primo Cappuccino – czy jedzie z nami Pilot? Ania nie tylko zna świetnie Włochy, ale przede wszystkim ma świetne pióro! Liczę, że pewnego dnia w księgarni znajdę książkę „Piórem z pilotem o Italii z polotem” czy coś w tym stylu. No, to już wiecie, że choć cappuccino tam sporo, to nie jest tylko o kawie.
 • Uwielbiam włoskie klimaty – Włochy, Włochy, Włochy! Agnieszka pisze i zaprasza także innych do pisania :). Podróże, kuchnia, kultura, sami zobaczcie. Obecnie blog nie jest już aktualizowany.
 • Włoski Cafe – prywatny salonik prasowy Agnieszki. Usiądź z kawą, przy malutkim kawiarnianym stoliku, a dowiesz się o tym, co we Włoszech najważniejsze, co dla Polaków we Włoszech najistotniejsze. Zawsze świetnie poinformowana. Czasem wprost znad filiżanki kawy zabiera nas w podróż – po swojej Lombardii, po swoich Włoszech. Agnieszka jest jedną z założycielem ważnego portlu informacyjnego, Polacy we Włoszech.
 • Włochy.edu.pl – sporo informacji o Włoszech.
 • Włochy okiem blondynki – Kasia pisze o swoich włoskich podróżach, nie ucieka także od praktycznych wskazówek.

BLOGI & STRONY DEDYKOWANE POSZCZEGÓLNYM REGIONOM WŁOCH

Apulia i Bazylikata

 • Bazylikata, Apulia i okolice – nazwa bloga mówi za siebie. Marta i Luca mieszkają w Materze i są przewodnikami. O Bazylikacie, Apulii i okolicach wiedzą wszystko! Gdy będziecie wybierać się w te okolice, wiecie już do kogo się zgłaszać. Na blogu znajdziecie mnóstwo informacji o regionie, a nawet propozycje konkretnych wycieczek. Obecnie blog nie jest już aktualizowany.

Dolina Aosty

 • CiekawAOSTA – Agnieszka ma widok z okien na przecudne Alpy. Mieszka w Dolinie Aosty, najmniejszym regionie Włoch i to właśnie jemu zadedykowała swój blog. A przy okazji, dla wszystkich zainteresowanych językami – u Agi znajdziecie sporo wiadomości o piemonckich włosko-francusko-niemieckich naleciałościach. Obecnie blog nie jest już aktualizowany.

Kalabria

 • Kalabria bocznymi drogami – Dominika stworzyła stronę z bazą noclegową i  podpowiada, gdzie dobrze w Kalabrii zjeść. Poza tym jest znawczynią regionu i bardzo chętnie pomaga wybierającym się do regionu. Nie jest to jednak blog, nie znajdziecie tu praktycznych informacji o podróżach po Kalabrii. Tych trzeba szukać w czeluściach facebooka.
 • Kierunek Włochy Kalabria – pięknie prowadzony profil na Facebooku na temat Kalabrii.

Kampania

 • Włochy by obserwatore.eu – Jagoda to specjalistka od Neapolu. Z przymrużeniem oka opisuje swoją włoską rzeczywistość, odwiedzane miejsca i raczy nas makaronizmami. Obecnie blog nie jest już aktualizowany.

Lacjum

 • Loty do Rzymu – mnóstwo, mnóstwo informacji o Rzymie. Kazdy powinien tu zajrzeć.
 • Podróż do Rzymu –  to strona z ofertą przewodnika turystycznego, pani Mai, która oprowadza po Rzymie.
 • Rzym.it – Wakacje! – pan Jurek jest przewodnikiem po Rzymie i na swojej stronie zgromadził wszystkie najważniejsze informacje o Wiecznym Mieście. Niezwykle bagata baza wiedzy. Naprawdę warto tu zajrzeć, jeśli jedziedz do Wiecznego miasta.
 • Voice of Rome – Ula pisze na swoim blogu o Rzymie, a wie o nim wszystko. I warto tu wpadać.

Liguria

 • Genova Your Next Stop – Dorotka, która od wielu lat mieszka w Genui zaprasza do swojego miasta, ale czaruje zapachami całej Ligurii. Na razie wciąż tylko na facebooku.
 • Liguria Extra Vergine – owszem, to głównie domy na wakacyjny wynajem, ale znajdziemy także mnóstwo praktycznych informacji i dlatego ta strona się tu znalazła. W progi Małgosi zapraszam każdego.
 • Liguria po polsku – codzienna dawka Ligurii i to miejsc zdecydowanie mniej znanych, mniej eksponowanych i okraszone komentarzem, to zwykle na facebooku, ale w końcu powstał także blog!
 • That’s Liguria – nowy blog o Ligurii. Agata od 8 lat mieszka w okolicach Portofino i w końcu zdecydowała się na opisywanie swojego przepięknego regionu. Jest fascynująco!

Lombardia

 • Majowa Italia – najpierw tylko Marta, ale teraz ten blog o skarbach Lombardii prowadzi już damski duet – Marta i Marzena. Lombardia i mnóstwo osobistych spostrzeżeń o życiu na włoskiej ziemi. Obecnie blog nie jest już aktualizowany.
 • Pod słońcem Italii – Włoskei przygody by Anna Klara Otwinowska – Ania mieszka i pisze z Mediolanu. Piękna pani archeolog zwiedziła niemalże całe Włochy, do tego gotuje i opisuje włoską sztukę. Lombardia jest tu bardza ważna, ale Ania wychodzi oczywiście poza region. Blog dwujęzyczny.

Marche

 • PL or IT – Ania mieszka w regionie Marche, bloga pisze w dwóch językach – po polsku i włosku. To świetne miejsca dla każdego, kto ma ochotę ćwiczyć „życiowy” włoski. Ania bardzo angażuje się w działalność na rzecz Polaków w swoim regionie, jeśli szukacie informacji na temat Marche – to właściwy kierunek.

Piemont

 • Italia taka jak lubisz – Blanka promuje swój ukochany Piemont, gdzie mieszka i pracuje. To region pełen skarbów, co Blanka stara się krok po kroku pokazywać. Jej specjalność to północna cześć Piemontu, szczególnie Lago d’Orta i Lago Maggiore – przecudne jeziora, które w Polsce wciąż nie są popularnym miejscem wakacyjnych wypraw. Pytajcie ją o noclegi i kierunek zwiedzania w Piemoncie. Obecnie blog jest bardzo rzadko aktualizowany.

Sardynia

 • Associazione Culturale Polacco Sarda to Stowarzyszenie Kultury Polsko-Sardyńskiej, którego prezeską jest Dagmara. Choć to nie blog to jednak wspaniały kontakt dla każdego, kto się wybiera na Sardynię. Stowarzyszenie stara się pomóc Polakom pragnącym odwiedzić Sardynię w znalezieniu noclegów, ustaleniu trasy zwiedzania, dojazdu na miejsce, a także jest możliwa pomoc językowa.
 • Sardynia wyspa magiczna – tak, Sardynia to zdecydowanie wyspa magiczna! Renata opisuje wyspę, język sardu jakim mówią miejscowi, a także prostuje napotkane w sieci artykuły o Sardynii. Dla każdego planującego wakacje w tym niesamowitym regionie Włoch to adres obowiązkowy!
 • Sardynia slow – wystarczy poczytać zakładkę o nas, aby od razu zrozumieć, że to coś więcej niż blog. To projekt polsko-włoski, jaki mnie porwał od razu. Gdy Sardyńczycy uciekają ze swojej wyspy za lepszym życiem oni wracają do korzeni. Stawiają na slow turystykę, slow jedzenie, enoturystykę, festiwale, imprezy lokalne i wiele innych. Obecnie blog nie jest już aktualizowany.

Sycylia

 • Jedziemy do Palermo – jak ktoś jest zakochany w miejscu, w którym mieszka to musi być z tego coś dobrego! Palermo bardzo kobiecym okiem i pięknymi zdjęciami. Wyłącznie facebook, ale Kasia działa niezwykle prężnie pomagając zorganizować podróż do Palermo i czas spędzony w mieście i okolicach.
 • Jedziemy na Sycylię – najlepsze miejsce w sieci dla wszystkich planujących podróż na Sycylię! Mnóstwo ofert zniżek na noclegi, szereg opisanych miejsc, autorka portalu, Sława to prawdziwa znawczyni Sycylii! Zdecydowanie polecam!
 • Sycylia bocznymi drogami – baza zaufanych noclegów i najlepsze restauracje na wyspie. Dominika specjalizuje się przede wszystkim w miejscach, dokąd latają tanie linie z Polski – Trapani i Katania. Link podaję do strony na facebooku, bo portal to tylko baza noclegów i restauracji, wiedza i energia dzieje się natomiast tu.
 • Przewodnik Sycylia Palermo – licencjonowany przewodnik po Sycylii, który pięknymi zdjęciami bardzo zachęca do przyjazdu na wyspę. Widać pasję! Tylko facebook.
 • Turismo Trapani – czyli cała prowincja Trapani w zachodniej części Sycylii podana na tacy i to w języku polskim! Tak się przyciąga Polaków do swojego regionu! I dodajmy, że latają tam tanie linie lotnicze z Warszawy i Krakowa.

Toskania

 • Dom z kamienia – Kasia dokonała tego, o czym marzy wielu zakochanych we Włoszech – zamieszkała w Toskanii. Uciekła z głośnej Warszawy wprost do toskańskiej wsi i jest najszczęśliwsza na świecie. Pisze o tym, co przynosi jej życie, pisze pięknie i bardzo często. Ja niestety nie nadążam za jej wpisami, więc czekam, aż pewnego dnia, kupię jej książkę w księgarni.
 • Moja Toskania – autorką jest Aleksandra Seghi, pisarka, kucharka, twórczyni przepisów kulinarnych, osobowość telewizyjna. Jeszcze trochę, a zabraknie nam palców u rąk, aby zliczyć jej książki! Jest jedną z założycielem ważnego portlu informacyjnego, Polacy we Włoszech.
 • Toskańskie zapiski spełnionych marzeń – Toskania i sztuka, sztuka, sztuka. Blog Małgorzaty Matyjaszczyk, autorki książek o Toskanii.
 • Toskania i Włochy jakich nie znacie – przede wszystkim Toskania, mnóstwo ciekawych informacji o miejscach, ludziach, świetne zdjęcia i ponad 6 tys. fanów. Toskania to ma jednak wzięcie! Profil na facebooku.
 • To-Toskania – właściwy adres dla poszukujących lokum na toskańskie wakacje. Ale strona znalazła się w zestawieniu z uwagi na bardzo bogatą bazę wiedzy o Toskanii i ciekawy blog!

Umbria

 • Umbria pachnąca truflami – bardzo ciekawy profil pani Małgosi, która jest artystką i wykładowcą, pokazujący uroki regionu. Wyłącznie facebook.

Wenecja Euganejska

 • Moje włoskie impresje – Bożena mieszka w regionie Veneto i opisuje Włochy tak, jak poznaje – przez pryzmat ludzi, podróży, kuchni, literatury, filmu i kultury. Zakochana w książkach. Udowadnie, że w każdym wieku można się przenieść do Włoch. Po dłuższej przerwie Bożena wróciła do pisania.

BLOGI POŚWIĘCONE NAUCE JĘZYKA WŁOSKIEGO

 • Cafe z poliglotką – lubię i czytam, bo jest tam i wiedza i pasja i wszystko pięknie podane. Jeśli chcecie uczyć się włoskiego, oni prowadzą lekcję przez Skype, więc możesz przebywać nawet na Antarktydzie i mieć swoich ulubionych nauczycieli (prawie) ze sobą. Ostatnio blog poszedł bardzo mocno w stronę infografik.
 • KawaCaffè – dwujęzyczny blog z podróżami i przepisami kulinarnymi w tle, więc nie do końca byłam pewna, gdzie go umieścić, jednak Kasia bardzo mocno stawia na rozwój kompetencji językowych, więc postanowiłam ją zamieścić tutaj w swoim zestawieniu.
 • Italia nel cuore – o ile rok temu tylko się przyglądałam, bo Kuba startował z blogie, o tyle po roku mogę powiedzieć, że chylę czoła! Dla osób uczących się języka to świetne miejsce.
 • Studia, parla, ama! – do Oli niech biegną jak najszybciej fascynaci nauki włoskiego! Trafiłeś właśnie do ekspertki, która powie Ci także o swoich sposobach na naukę języków obcych. Tu nauczycie się bardzo dużo i włoskiego i o Włoszech, bo nie brakuje ciekawych opowieści.
 • Trener języka włoskiego – Iza jest certyfikowanym nauczycielem języka włoskiego. Od 5 lat uczy właściwie codziennie.
 • Włoskie Love –  to idealne miejsce dla osób uczących się języka włoskiego, jest go tu mnóstwo i bardzo praktycznie.
 • Włoskie słówko dnia – doskonały profil na faceboku dla wszystkich spragnionych „żywego włoskiego”. Znajdziecie tu cudowne połączenie nauki języka z komentowaniem wydarzeń mających miejsce we Włoszech ze zdroworozsądkowym dystansem. Blog jest także, ale niestety nie aktualizowany.
 • Włoski Online – nauka włoskiego i dużo, dużo więcej!!! Jeśli się zastanawiasz, gdzie się uczyć włoskiego – proszę bardzo!

BLOGI POŚWIĘCONE KUCHNI WŁOSKIEJ (I NIE TYLKO)

 • Fryty Rity – autorką jest Malgorzata Jankowska Buttitta, mnóstwo ciekawostek, przepisów, historyjek. Obecnie blog nie jest już aktualizowany.
 • Oliwa do chleba – przepisy, baza wiedzy i sklep. Wszystko, co chcecie wiedzieć o oliwkach, oliwie. aceto balsamico i innych znakomitych włoskich produktach naturalnych.
 • Via italiana – od razu widać kobiecą rękę! A nawet cztery ręce. Daria i Kasia częstują nas ciągle jakimiś smakołykami. A że blog ma bardzo smakowite kolory, to tym chętniej się czyta, szczególnie ze szczyptą włoskiej muzyki, filmu czy literatury! A na deser nauka włoskiego.
 • Z kuchni do kuchni – z pasją o kuchni włoskiej i polskiej, bo czemu nie. Z bagażu doświadczeń pracy we włoskich restauracjach powstał blog!

BLOGI POŚWIĘCONE WŁOSKIEJ MODZIE MĘSKIEJ

 • Dandy yourself – bardzo dużo inspiracji włoską modą na polskim podwórku. Brawo Michał!
 • ItalianMan.pl – Szymon pisze z niezwykłą pasją o włoskiej sztuce kroju i szycia. Dzięki niemu odkryłam zupełnie nowe oblicze Włoch! Blog wspaniale się rozwija, obecnie content jest dostępny aż w 3 wersjach językowych: polski, angielski i włoski. Gratulacje Szymon!

BLOGI PODRÓŻNICZE, NA KTÓRYCH ZNAJDZIESZ SPORO WŁOCH

ŚWIETNE PROFILE O WŁOSZECH NA FACEBOOKU

 • Ciao Italia Biuro Podróży – jak nazwa wskazuje to biuro podróży, ale swój profil na Facebooku wypełniają nie tylko ofertami wycieczek, ale przede wszystkim ciekawymi informacjami o Włoszech, wyszukują do tego odpowiedniej jakości zdjęcia. Szczególny plus mają ode mnie za organizację w Polsce spotkań przybliżających Włochy. Zapraszają wspaniałych ludzi doskonale znających Włochy i opowiadających o nich słowem, obrazem czy muzyką. To mi się podoba! Brawo Ciao Italia!
 • DolceVita – polski projekt w regionie Marche! O co chodzi? W skrócie – efektem zakochania się w Marche było kupno tutaj domu. A potem przyszła chęć pokazania tego regionu Polakom. Strona poświęcona wspaniałym domom do wynajęcia przez cały rok. Wszystko sprawdzone osobiście i w języku polskim. Polecam gorąco panią Agnieszkę!
 • Hello Itally – twórcze planowanie podróży – Dorota błyskawicznie pomoże Wam zaplanować podróż do Włoch taką, jaką chcecie i w ramach Waszego budżetu. Jest infobrokerem turystycznym, a jej specjalizacją jest spełnianie Waszych wakacyjnych marzeń.
 • Muzyka Włoska – to fanpage doskonałego zespołu Francesco Bossa Quartet. Grają włoskie przeboje w jazzowym brzmieniu i wychodzi im to doskonale! Dla każdego, kto potrzebuje uświetnić włoskie wydarzenie w Polsce! Francesko mieszka w Warszawie, a więcej informacji o zespole znajdziecie na ich stronie internetowej: Francesco Bossa Quartet.
 • So Italian – Anna Julia prowadzi najprężniej rozwijajacy się profil o Włoszech. Mnóstwo tam słońca, uśmiechów, jest moda i krajobrazy. Słowem, so italian!
 • Toskania – to strona agencji turystycznej, ale publikują wiele ciekawych informacji o całym regionie, osobiście bardzo ich za to cenię, bo mnóstwo się od nich dowiaduję o Toskanii i chyba nie tylko ja, mają tysiące. fanów. Uwielbiam!
 • Włochy Italia Italy – wspaniałe zdjęcia z różnych zakątków Italii, ale przede wszystkim masa informacji o miejscach, które warto zwiedzić i dlaczego warto je zobaczyć. I to mi się podoba.

PROFESJONALIŚCI

 • Tłumacz włoski_Traduttore polacco – pani Margherita specjalizuje się w tłumaczeniach technicznych, ale poza tym ogarnia wszystkie inne. Od 25 lat we Włoszech, w Ascoli Piceno.

Sklepy z doskonałymi włoskimi produktami w Polsce

 • Aromaty Toskanii – kto zna produkty Erbario Toskano ten wie, że to doskonała marka całkowicie naturalnych kosmetyków powstałych z pasji rodziny, która zapragnęła uchwycić zapachy swojej ziemi i pokazać je światu. Jeszcze do niedawna kosmetyki te można było kupić tylko we Włoszech, dziś są już dostępne także w Polsce dzięki Agnieszce, która spełniając swoje toskańskie marzenie stworzyła Aromaty Toskanii. Teraz zaraża pasją do wspaniałych zapachów i niesłychanie dobrej jakości kosmetyków zapakowanych z największą dbałością. Już kilka razy się skusiłam, a to chyba dopiero mój początek. Przeczytaj wywiad z właścicielką marki Aromaty Toskanii.
 • Via Caffe – włoska kawa – wszyscy pozytywnie zakręceni kawowi wariaci mają swój nowy punkt na mapie świata! W Via Caffe można kupić najlepsze z najlepszych kaw prosto z Italii. I ziarniste i mielone. Sklep prowadzą wielcy pasjonaci kawy, którzy stworzyli u siebie kawopedię z mnóstwem ciekawych informacji oraz prowadzą blog Kawa kochanie – gdzie znajdziecie tak dużą dawkę wiedzy i praktycznych wskazówek, że czapki z głów! A spragnionym włoskich widoków obiecują „… u nas możecie kupić prawdziwą włoską kawę, zaparzyć ją u siebie w domu, zamknąć oczy i …. znów znaleźć się na włoskiej uliczce… Znów jest ciepło, znów jest przyjemnie, znów chwile płyną powoli…”. To jak, dacie im wiarę? Ja im uwierzyłam! 
 • Włoskiekawy.pl – moje najnowsze odkrycie. Tu kupisz kawę, kawiarki, kubki, akcesoria, a potem to już zguba moja największa – czekolada i ciasteczka. Wszystko pięknie podane, kusi, oj kusi.

51 komentarzy

 1. 27 stycznia, 2015 at 4:26 pm — Odpowiedz

  Magda, doskonały pomysł, aby zebrać nas wszystkich w jedno! Dobra robota 🙂

 2. 27 stycznia, 2015 at 8:04 pm — Odpowiedz

  O proszę! Co wchodzę to nowa, lepsza odsłona bloga:) Lubię to.

 3. 28 stycznia, 2015 at 12:27 pm — Odpowiedz

  Dzięki Magda 🙂 Swoją drogą jak dotarłam do listy portali to wstrzymałam oddech zastanawiając się, czy będzie na niej TEN, który kradnie teksty z czasopism, portali i blogów, w tym z mojego. Na szczęście go nie ma, bardzo się cieszę i mam nadzieję, że nigdy się tutaj nie pojawi. Każdy z wymienionych (z tych, których kojarzę – bo nie wszystkich niestety) wnosi coś innego do sieci i oto chodzi.
  Dodam jeszcze, że według mnie brakuje „Bazylikata, Apulia i okolice” 🙂
  Pozdrawiam
  p.s. widzę, że zmieniłaś szablon, bardzo fajny!

  • 28 stycznia, 2015 at 1:17 pm — Odpowiedz

   A zatem i ja odetchnęłam z ulgą:). Dziękuję Natalia za Twój głos! I pozdrawiam serdecznie.

 4. 29 stycznia, 2015 at 5:24 pm — Odpowiedz

  Magda od kiedy pojawiłaś się w sieci, coś niesamowitego zadziało się w przestrzeni wirtualnej, sprawiłaś, że w przeciągu krótkiego czasu poznałam i odwiedziłam wiele ciekawych miejsc ( blogów) i osób( autorów blogów), których łączy wspólna pasja podróże i słabość do Italii. Myślę, że inni podzielają moje zdanie. Bardzo się z tego powodu cieszę, mogę poznać, jak inni patrzą na Italię, co ich zachwyca, jakie sprawy ich zajmują. Żałuję bardzo, że nie było mnie w Bydgoszczy w czasie kiedy tam byłaś, chętnie bym Cię poznała osobiście. Miło mi, że znalazłam się w gronie blogów, które polecasz i uważasz, że można wskazać innym do odwiedzenia, to dla mnie motywacja do pracy. Pozdrawiam wszystkich italoblogowiczów i Ciebie serdecznie.

  • 30 stycznia, 2015 at 10:21 pm — Odpowiedz

   Bożena, po Twoim komentarzu zrobiło mi się bardzo ciepło na sercu i muszę Ci za niego bardzo podziękować:). Myślę, że nasze drogi kiedyś się zejdą:). A póki co nieśmy dobrą nowinę, chwalmy dobrych autorów i świetnych ludzi!

 5. 30 stycznia, 2015 at 8:29 pm — Odpowiedz

  Bardzo dziękuję za wyróżnienie. Ciekawą listę stworzyłaś i przyznam, że nie wszystkie strony czy blogi były mi znane, także będę miała okazję nadrobić zaległości :-). Pozdrawiam serdecznie. Agnieszka

  • 30 stycznia, 2015 at 10:12 pm — Odpowiedz

   Marzy mi się, aby przy każdym blogu dopisać jeszcze kilka słów bliżej określający to, co się na nim znajduje:). No i nie mogło Ciebie zabraknąć!

 6. 4 lutego, 2015 at 11:56 am — Odpowiedz

  Magda, Natalia – bardzo mi miło, że pomyślałyście o naszym blogu, znaleźć się w takim towarzystwie to wielkie wyróżnienie! Dziękuję! No i sama też kilka nowych miejsc w sieci właśnie odkryłam 🙂 Dzięki i pozdrawiam serdecznie!

  • 4 lutego, 2015 at 5:26 pm — Odpowiedz

   Marta,

   dobrze, że Natalia się o Ciebie upomniała, bo ja w tym pędzie przeoczyłam, ale od razu się poprawiłam:). Bazylikaty, Apulii i okolic nie mogło zabraknąć w zestawieniu:).

 7. 15 lutego, 2015 at 6:36 pm — Odpowiedz

  Bardzo nam miło, że nasz blog znalazł się na Twojej liście. 🙂 Podoba nam się pomysł z zamieszczeniem wszystkich blogów o Włoszech w jednym miejscu. Pozdrawiamy!

 8. 18 lutego, 2015 at 3:42 pm — Odpowiedz

  Magdo, na liście brakuje bloga Italia Che Meraviglia, pomysłowy, typowo o Włoszech, autorka pisze naprawdę ciekawie 🙂 Tu link http://www.italiachemeraviglia.com/
  Pozdrawiam serdecznie!

 9. ~Liguria po polsku
  23 lutego, 2015 at 10:41 pm — Odpowiedz

  Dziękuję za pozytywną opinię o mojej stronie !

 10. ~Marta
  20 maja, 2015 at 8:00 am — Odpowiedz

  Jeszcze raz bardzo dziękuję na miłe słowa i postaram się nie zawieść 🙂 !

  • 20 maja, 2015 at 9:21 am — Odpowiedz

   W blogowaniu jednym z najważniejszych elementów jest wytrwałość i jej Ci życzę najbardziej:).

  • ~zibi-1962
   20 maja, 2015 at 7:51 pm — Odpowiedz

   Tam, gdzie trzeba – poczucie humoru, tam, gdzie trzeba – piękne opisy, tam, gdzie trzeba – akcenty artystycznej duszy. Gratuluję !+

 11. 20 maja, 2015 at 10:09 am — Odpowiedz

  Rewelacyjna lista, napracowałaś się! Podziękowania <3

  • 20 maja, 2015 at 10:29 am — Odpowiedz

   Lista powstaje stopniowo. Gdy coś odkryję – zapisuję sobie na karteczce, obserwuję i jeśli nadal mi się podoba, dopisuję do listy.

 12. 20 maja, 2015 at 1:03 pm — Odpowiedz

  Jestem zaskoczona ilością Polaków piszących o Włoszech. Dla mnie, jako początkującego blogera, jest to bardzo miłe wyróżnienie. Teraz muszę starać się jeszcze bardziej 🙂

  • 20 maja, 2015 at 1:09 pm — Odpowiedz

   Prawdziwy „wysyp” rozpoczął się w ciągu ostatnich 2 lat, a nawet roku:). Wcześniej mam wrażenie, że było zaledwie kilka. Ale to dobry znak, że miejsce jest dla wszystkich! I co ciekawe, analizując blogi doszłam do wniosku, że wszyscy – w właściwie wszystkie – piszemy tak, że się wzajemnie uzupełniamy!

 13. 20 maja, 2015 at 2:28 pm — Odpowiedz

  Magda świetna robota! Jak zawsze! A ja osobiście przyznam, że to dla mnei zaszczyt znaleźć się w tym spisie:)

  • 20 maja, 2015 at 2:52 pm — Odpowiedz

   Kasia, nie mogło Ciebie zabraknąć! To oczywiście moja subiektywna lista i jestem świadoma, że wciąż brakuje cennych linków, ale całe szczęście to jest lista rozwojowa! Powoli, powoli …

 14. 20 maja, 2015 at 2:41 pm — Odpowiedz

  Serdecznie dziękujemy za umieszczenie na liście 🙂 Swoją drogą znalazło się na niej sporo blogów, które wydają się bardzo ciekawe, a pozostały w cieniu. Świetna inicjatywa!

  • 20 maja, 2015 at 2:49 pm — Odpowiedz

   Z cienia trzeba wyciągać wszystko, co jest wartościowe:). Osobiście wierzę, że w grupie siła! A ta grupa ma pewną wspólną pasję, no to czy może być coś lepszego?

 15. 20 maja, 2015 at 4:20 pm — Odpowiedz

  Magdo, czuje się bardzo wyróżniona tym, że w tak zacnym gronie umieściłaś także i moją stronę.
  Zawsze uważałam, że wkładasz ogrom pracy w swój blog, twoje posty są niezwykle starannie przygotowane, znakomite merytorycznie, ciekawe. To Ty powinnaś być na szczycie tej listy 🙂
  Dziękuję i wciąż pozostaję wierną czytelniczką.
  Pozdrawiam aromatycznie. 🙂

  • 20 maja, 2015 at 4:46 pm — Odpowiedz

   Bardzo dziękuję za Twoje słowa, niezwykle dla mnie cenne. To wielka motywacja, aby pracować dalej, rozwijać się i poznawać takie osoby, jak TY!

   To przy okazji taki mały apel – Kochani!!! Blogujcie, działajcie zgodnie z Waszą z pasją, bo to bardzo ubarwia życie, a czasem kompletnie je zmienia!

  • 14 lipca, 2016 at 12:58 pm — Odpowiedz

   Ja już nie raz i nie dwa mówiłem i pisałem, że Italia poza szlakiem to mój blogowy autorytet 🙂

 16. 22 maja, 2015 at 10:02 am — Odpowiedz

  Hej! Świetne zestawienie i dziękuję za wyróżnienie 🙂 Pozdrowienia!

 17. 11 lipca, 2016 at 1:00 pm — Odpowiedz

  To wielki zaszczyt znaleźć się w takim zacnym gronie blogów i blogerów. Pięknie dziękuję

 18. 11 lipca, 2016 at 1:50 pm — Odpowiedz

  Szkoda, że moje Uwielbiam włoskie klimaty mimo w miarę licznej ilości czytelników nie załapało się do tej listy, ale mam nadzieję, że w przyszłości 😉 pozdrawiam

  • 11 lipca, 2016 at 1:54 pm — Odpowiedz

   No nie znalazło się, bo zapomniałam!! Ale, że blog znam i lubię to chętnie dokładam :).

 19. 11 lipca, 2016 at 2:59 pm — Odpowiedz

  Widzę kolejne inspiracje dla mnie 🙂 W tym roku będę we Włoszech 3 razy – szaleństwo 🙂

  • 11 lipca, 2016 at 3:02 pm — Odpowiedz

   Oj tak, szaleństwo, choć nic, a nic się nie chwalisz, gdzie będziesz :).

  • 11 lipca, 2016 at 4:02 pm — Odpowiedz

   W sierpniu będziemy w Wenecji. A jesienią jeszcze szukamy pomysłów i biletów – albo Toskania, albo Lombardia, albo taka mini-objazdówka 🙂

 20. 11 lipca, 2016 at 5:13 pm — Odpowiedz

  Mam nadzieję znaleźć się na liście 2016 roku! Anna Sitkowska-Cotugno

 21. 11 lipca, 2016 at 10:05 pm — Odpowiedz

  Bardzo dziękujemy za obecność na liście i miłe słowa na nasz temat.

  • 11 lipca, 2016 at 10:26 pm — Odpowiedz

   Oby więcej było takich inicjatyw we Włoszech dla polskich turystów :).

 22. ~Karolina
  21 lipca, 2016 at 1:51 pm — Odpowiedz

  Dziękuję za dodanie mnie do PROFESJONALISTÓW. To wielki zaszczyt i przyjemność. Tanti saluti 🙂

 23. 28 lipca, 2016 at 6:29 pm — Odpowiedz

  Bardzo dziękuję za wyróżnienie i dodanie nas do grupy profesjonalistów. Pozdrawiam serdecznie z Rzymu

  • 3 sierpnia, 2016 at 11:50 am — Odpowiedz

   Oby jak najwięcej osób miało takie wielkie marzenie, jakim jest włoski ślub :). Teraz tak łatwo to zrealizować. Uściski!!!

 24. 5 czerwca, 2017 at 12:30 pm — Odpowiedz

  Bardzo dziękuję za wyróżnienie mojej firmy w tak szacownym gronie 🙂 To miło znajdować się w tak doborowym towarzystwie firm oraz blogów, które są dla mnie wzorem 🙂

  • 5 czerwca, 2017 at 5:47 pm — Odpowiedz

   Olu, podziwiam Twoją pasję i zaangażowanie w to, co robisz :).

 25. 24 października, 2017 at 8:31 am — Odpowiedz

  To i ja od siebie zaproponuje kilka stron z włoskimi akcentami.

  http://bosko-wlosko.pl – to delikatesy włoskie ale także blog i oferta warsztatów kulinarnych.

  http://italiapopolsku.com – wszystko o języku, podróżach, kuchni i winie włoskim. Strona prowadzona przez Włochów mieszkających w Polsce.

  http://winotoskanii.pl – włoskie delikatesy

  Myślę, że to strony również warte uwagi 🙂

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back