BERGAMO – totalnie praktyczny przewodnik plus noclegi

Bergamo to jedno z piękniejszych włoskich miast, które dzieli się na dwie, jakże odmienne części – położone na wzgórzu, średniowieczne, otoczone murem, przepiękne górne miasto –  Città Alta i nowoczesne, tętniące życiem centrum biznesowe, dolne miasto – Città Bassa. Każde inne, każde wspaniałe. Dla nas, dobra wiadomość jest taka, że Bergamo jest dostępne z Polski przez cały rok i co ważne – jest to jedno z najtańszych połączeń lotniczych Polska-Włochy! Można tu dolecieć już za 39 zł! Do Mediolanu jest zaledwie 50 km.

A jeśli jeszcze masz wątpliwości czy warto przyjechać do Lombardii, dodam tyle – to jeden z najciekawszych włoskich regionów, pełnym zapierającym dech widoków, gór, jezior, wyjątkowych miasteczek, a transport publiczny jest tu doskonale zorganizowany.

Bergamo - przewodnik.
Widok z dzwonnicy na Piazza Vecchia

Odwiedź Bergamo

Na stronie Visit Bergamo znajdziesz komplet informacji o mieście i całej prowincji oraz specjalną aplikację na smartfony, dostępną zarówno na iPhone, jak i telefony z Androidem. Ponadto w mieście znajdują się łącznie 62 punkty dostępowe, wystarczy się zarejestrować, aby móc korzystać za darmo z internetu.

Bergamo, widok na Città Alta ze wzgórza San Vigilio
Widok na Città Alta ze wzgórza San Vigilio

Jeśli siedząc w wygodnym fotelu poświęciłeś kilka minut na zerknięcie co oferuje Bergamo mam nadzieję, że zechcesz tu przyjechać i zobaczyć to miasto na własne oczy! Aby Ci ułatwić decyzję jeszcze bardziej, przygotowałam specjalnie dla Ciebie super praktyczny przewodnik, dzięki któremu możesz dokładnie zaplanować swoją podróż.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Nowoczesne dolne miasto

Zachęcam Was gorąco, aby rozpocząć zwiedzanie właśnie tu, gdzie żyje i pracuje większość mieszkańców miasta. Tu znajdziecie mnóstwo noclegów, sklepów, restauracji i pubów. Jeśli jedziecie autobusem z lotniska sugeruję Wam wysiąść w okolicach dworca kolejowego, zostawić swój bagaż w przechowalni i ruszyć pieszo przez miasto. Nie pożałujecie. Poświęćcie Bergamo Bassa chociaż godzinę, to wystarczy, aby zobaczyć całkiem sporo.

TIPZ lotniska autobusem dojedziesz tu w 15 minut. Nawet, jeśli tylko się przesiadasz na kolejny lot i masz 4 godziny do dyspozycji, po co siedzieć na lotnisku w Bergamo! Wykorzystaj je na zwiedzanie miasta!

Centro Piacentiniano i Sentierone

Idąc od dworca kolejowego główną ulicą Viale Papa Giovanni XXIII dochodzimy do centralnego punktu Bergamo Bassa, Porta Nuova. To szeroka brama, otoczona dwoma neoklasycznymi budynkami, nie sposób jej nie zauważyć, otwiera drogę do nowoczesnej części Bergamo, której budowę zakończono w 1927 roku. Porta Nouva to przede wszystkim centrum handlowe rozłożone między Via XX Settembre i Via Tasso.

Via – to po włosku ulica.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Jeśli zapytać miejscowych o ulubione miejsce niedzielnych spacerów zapewne usłyszysz o deptaku, ulicy Sentierone. Zachowało się tu kilka budynków z poprzednich epok, jak kościół San Bartolomeo ze słynnym ołtarzem z 1516 wieku, kościół Sant’Alessandro della Croce, kościół Santo Spirito z obrazami Lorenzo Lotto czy Teatr Dionizetti wraz z pomnikiem tego słynnego muzyka.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Accademia Carrara

Dla miłośników sztuki to miejsce obowiązkowe. Ta najważniejsza galeria sztuki w Lombardii, została założona w 1794 roku. Po sześciu latach prac renowacyjnych została ponownie otwarta dla zwiedzających w kwietniu 2015 roku. Znajdują się tu dzieła takich mistrzów, jak Botticelli, Mantegna, Raffaello, a także rzeźby, porcelana i wiele innych dzieł sztuki z głównych europejskich i włoskich szkół. Zajrzyjcie koniecznie na Via San Tomaso.

A naprzeciwko Akademii Carrara znajdziemy Galerię Sztuki Nowoczesnej.

Funiculare. Jedziemy na górę!

Tymczasem wędrujemy dalej główną ulicą, lekko pod górę kierując się ku kolejce Funicolare, która zawiezie nas do zupełnie innego świata, do Bergamo Alta. Można nie korzystać z kolejki i pójść pieszo (po lewej stronie jest wejście na schody) lub podjechać autobusem nr 1 (ten sam, który jedzie z lotniska).

Rozkład jazdy Funiculare

TIPW Bergamo są 2 kolejki funicolare! Pierwsza z Città Bassa do Città Alta, a druga z Città Alta na szczyt wzgórza San Vigilio, Funicolare San Vigilio! Nie pomiń tej drugiej! 

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Città Alta. Zachwycające Górne Miasto

Górne Miasto położone jest na wzgórzu, otoczone murem, co miało w przeszłości strategiczne znaczenie. Ja jechałam funicolare, widoki w czasie jazdy są wspaniałe, na całe dolne miasto. Po kilku minutach wysiadamy na Piazza Mercato delle Scarpe, w centrum historycznego Bergamo. I to jesteśmy!

A tak się prezentuje mapa Bergamo Alta.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

 

Źródło mapy

Zajrzyjmy zatem do najważniejszych miejsc tej części miasta. Do serca miasta, skupionego wokół Piazza Vecchia i Piazza del Duomo prowadzi Via Gombito.

TIPZanim obierzesz kierunek na Via Gombito (czyli pójdziesz prosto przed siebie po wyjściu z funicolare, skręć w prawo, pod górę, w uliczkę Via Alla Rocca. Po chwili znowu skręć w prawo i idź pod górę. Dojdziesz do miejsca nazywanego Rocca di Bergamo, położonego na wzgórzu św. Eufemii. Piękny park, niewielkie muzeum, ale przede wszystkim wspaniałe widoki!

Widok z Rocca di Bergamo
Widok z Rocca di Bergamo

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

A teraz już zajmijmy się najważniejszymi atrakcjami górnego miasta.

Piazza Vecchia

Obowiązkowym punktem Bergamo Alta jest stosunkowo niewielki plac miejski Piazza Vecchia, który powstał w XV wieku. W przeszłości było to centrum polityczne i administracyjne miasta. Plac wydaje się ponoć większy niż jest w rzeczywistości. Na placu znajduje się kilka istotnych budynków:

 • Torre Civica, znana także jako Campanone – na szczyt tej XII wiecznej wieży można wjechać windą, wstęp 3 EUR.
 • Palazzo della Ragione – wstęp 6 EUR, ulg. 4 EUR. W rezydencji zachowały się freski z XIV i XV wieku autorstwa m. in. samego Bramantego – są to postaci filozofów.
 • Fontanna Contarini – ufundowana przez weneckiego możnowładcę Alvise Contarini
 • Publiczna Biblioteka Angelo Mai

Na tyłach Piazza Vecchia znajduje się od razu drugi najważniejszy w mieście Plac Katedralny, Piazza del Duomo.

Bergamo, Piazza Vecchia w Città Alta
Piazza Vecchia w Città Alta
Bergamo - przewodnik.
Widok na Piazza Vecchia z dzwonnicy

Piazza del Duomo

Duomo

Katedra w Bergamo jest poświęcona św. Aleksandrowi. Kościół został wybudowany na planie krzyża łacińskiego. W nawie znajduje się sześć kaplic. Z prawej strony przylega do nawy głównej Kaplica św. Wincentego i błogosławionego Jana XXIII.

Bazylika Santa Maria Maggiore

Bazylika Santa Maria Maggiore to trójnawowy, przepiękny kościół wybudowany między XII a XIV wiekiem. To przykład lombardzkiego stylu romańskiego. Wejście do bazyliki zdobi gotycki portyk, a wnętrze zostało stworzone w stylu barokowym. Legenda (częściowo potwierdzona źródłami pisanymi) głosi, że kościół został wybudowany dla wypełniania ślubu złożonego Matce Bożej przez mieszkańców Bergamo, proszących o uchronienie miasta od suszy, głodu i dżumy, które nawiedziły okolicę w 1133. 15 sierpnia 1137 biskup Bergamo, Grzegorz, poświęcił kamień węgielny. Warto zwiedzać bazylikę w towarzystwie miejscowego przewodnika, który zna wszystkie ciekawostki związane z tym miejscem.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Capella Colleoni

To mauzoleum rodu Colleoni, zaprojektowane przez Giovanniego Antonio Amadeo. Bartolomeo Colleoni był jedną z najbardziej wpływowych i zasłużonych osób w historii Bergamo. Z zewnątrz kaplica robi spektakularne wrażenie, to ikona sztuki lombardzkiej. Dobudowana do kościoła w latach 70. XV wieku, jej fasadę zdobi całe mnóstwo miniaturowych arkad, balustrad i skręconych kolumn. Wydaje się zapowiedzią wielkiego budynku, tymczasem wnętrze jest niewielkie, a zachwyca przede wszystkim sklepieniem z XVIII wieku.

Bergamo - przewodnik.

Bergamo - przewodnik.
Bergamo - przewodnik.

Niezwykły herb

Bergamo, przewodnik po mieścieCiekawy jest herb rodziny Colleoni, przedstawiający trzy jądra. Bartolomeo Colleoni urodził się z trzema jądrami zamiast dwóch i uważał to za szczególny dar, stąd ich obecność w herbie. Dlatego wychodząc z kaplicy nie zapomnijcie potrzeć dłonią herbu rodziny Colleoni, to przynosi szczęście i bogactwo. Szukajcie herbu w bramie.

Weneckie Mury Bergamo

Rozciągające się na długości 6 200 m mury obronne to najbardziej charakterystyczny element Bergamo Alta. W końcu to one spowodowały, że Bergamo zostało rozdzielone na górne i dolne miasto. Można tu usiąść na jednej z ławek i czekać aż do nocy, widok na oświetlone Dolne Miasto – tego się nie da opisać.

Ale wracając do murów, historia ich powstania jest bardzo ciekawa. Zbudowała je Republika Wenecka w XVI wieku, wówczas bowiem Bergamo nabrało dużego znaczenia strategicznego. Budowa murów miała trwać rok, jednak nieco się przeciągnęła i w sumie zajęła 27 lat i przyniosła znaczny rozwój miasta.

Aby rozpocząć prace nad tym ogromnym projektem do miasta zjechało wielu robotników, architektów z Wenecji i Bergamo oraz żołnierzy, którzy mieli pilnować porządku. Plan zakładał zburzenie aż 250 budynków – domów, pracowni, a także 8 miejsc kultu, jak katedra św. Aleksandra czy konwent dominikanów pod wezwaniem św. Szczepana. Efektem tego ostatniego było 8 ekskomunik nałożonych przez lokalne duchowieństwo na hrabiego Sforzę Pallavicino, który musiał podjąć wiele wysiłków (i wysokich kwot), aby zostały z czasem odwołane.

Bergamo, Mury Weneckie
Mury Weneckie
Bergamo, Mury Weneckie
Bergamo, Mury Weneckie

4 bramy

Ważnym elementem Murów Weneckich są 4 bramy: Świętego Augustyna, Świętego Jakuba, Świętego Aleksandra i Świętego Wawrzyńca – obecnie Giuseppe Garibaldiego. Przez trzy z czterech bram codziennie mogą wjeżdżać samochody. Głównym wjazdem do Górnego Miasta jest Brama Świętego Augustyna, zaś Brama Świętego Jakuba przeznaczona jest tylko do ruchu pieszego. W weekend cała przestrzeń otoczona murami staje się wielką strefą przeznaczoną tylko dla pieszych.

Bergamo, przewodnik

Wzgórze San Vigilio

Być w Bergamo i nie być na szczycie wzgórza San Vigilio? Nie możecie sobie tego zrobić. Oto, co musicie wiedzieć, w Bergamo są dwie linie kolejki Funicolare. Ta pierwsza prowadzi z dolnego do górnego miasta, a druga z Bergamo Alta właśnie na wzgórze San Vigilio. Nie jest tak łatwo ją znaleźć, ale bądźcie wytrwali i pytajcie o drogę. Jak już dojedziecie na górę lub dojdziecie pieszo – uliczki są kręte, wąskie i pod górę, ale czemu nie – nie zatrzymujcie się przy stacji kolejki lecz idźcie wyżej! Po wyjściu ze stacji należy kierować się w prawo i idź pod górę niestety dość niewygodną dla stopy w butach z cienką podeszwą drogą:). Już po kilku minutach dojdziemy do schodów, którymi znowu wspinamy się pod górę. Warto pokonać te wszystkie trudności dla tych widoków:). Jeśli możecie, zostańcie tam aż do zachodu słońca:).

TIPAby dojść do kolejki Funicolare San Vigilio wystarczy z Piazza Vecchia iść cały czas prosto (ok. 5 – 6 min), aż dojdziemy do bramy Porta San Alessandro, wystarczy przejść przez bramę i po chwili po prawej stronie znajdziecie przystanek.

Bergamo - przewodnik.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

W końcu, jak mówią, im bardziej pod górkę tym piękniejsze później widoki.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Rozkład jazdy Funiculare San Vigilio

TIPNa wzgórze kursuje także miejski autobus linii 21. Początkowy przystanek znajduje się w pobliżu dolnej stacji kolejki przy Colle Aperto. Swój przystanek początkowy i końcowy ma tam równie autobus linii 1A.

Wycieczka po Città Alta z przewodnikiem

Guide Turistiche Città di Bergamo – jeśli chcecie zwiedzić centrum historyczne Bergamo w Città Alta z przewodnikiem bez wcześniejszego umawiania, zwykle takie 2 godzinne trasy w języku angielskim (i włoskim) są organizowane od kwietnia do października w każdą środęsobotę i niedzielę o godz. 15:00. Cena to 10 EUR od osoby, dzieci gratis. Punkt spotkania Biuro Informacji Turystycznej IAT, Via Gombito, 13, Bergamo Alta.

Jeśli jesteście grupą lub interesuje Was inny termin, inna trasa, itp. wystarczy się z nimi skontaktować i wszystko omówić, email: info@bergamoguide.it, tel. +039 035 344205.

Dla turystów indywidualnych są organizowane różne trasy tematyczne za równo po mieście, jak i całej prowincji Bergamo. Macie do wyboru trasy: historia sztuki i kultura, enokulinaria (lokalne produkty spożywcze), trekking wśród natury, ścieżki religijne, muzyczne i inne.

Nie znalazłam w ofercie przewodnika mówiącego po polsku, dostępne języki to: angielski, niemiecki, włoski, francuski, hiszpański, portugalski, rosyjski, holenderski.

Ja skorzystałam i bardzo ich polecam. Jeśli nie chcecie zwiedzać zbyt wielu kościołów wystarczy to powiedzieć na początku, ustalcie, co Wam bardziej odpowiada.

Bergamo - przewodnik.

Bergamo - przewodnik.

Gdzie zjeść w Città Alta

Moim zdaniem próbowanie regionalnych dań zawsze przybliża nam miejsce i ludzi. Można się nastawiać na kolejną pizzę, ale .. dlaczego nie spróbować tego, z czego dumni się tutejsi mieszkańcy? Będąc w Bergamo może się do tego przekonacie? Miejscowi bardzo chętnie opowiadają o historii tych dań. Spróbujesz?

Jeśli zapytacie o kultowe dania kuchni Bergamo usłyszycie: polenta i pierożki o wdzięcznej nazwie casoncelli. Klasyczne wina z tego rejonu to Valcelepio oraz Moscato Scanzo!

To już wiecie co zjeść, a teraz czas na odpowiedź – gdzie zjeść.

Polecam Was dwa miejsca – jedno na obiad, drugie na apreritif. W obu byłam, jadłam i dobrze się bawiłam. Oba miejsca polecili nam miejscowi:). I nie zawiodłam się.

Na obiad

Ristorante Vineria Cozzi – przepyszne lokalne jedzenie zjecie w Città Alta (górnym mieście) w restauracji, której nie sposób nie zauważyć, położona przy głównej uliczce, w oczy rzucają się liczne kosze piknikowe! To jej znak rozpoznawczy, jak i wspaniała właścicielka – uśmiechnięta od ucha do ucha Simone, której rodzice podarowali to miejsce, gdy miała zaledwie 18 lat!!! (nie, to nie ta pani przy kasie:)). Lokal niezwykle klimatyczny, 3 sale, pysznie i bardzo przyjemnie. Wejście zaliczyłam od … wylania wina na pana przy stoliku obok czego nawet nie zauważyłam. Obróciłam się w niewłaściwą stronę i moja torba narobiła bałaganu…

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Co jadłam?

Primi

Casoncelli con pancetta, burro e salvia – w cenie 14 EUR. Pyszne i nieco tłuściutkie pierożki casoncelli z masłem (burro) i boczkiem (panchetta) i szałwią (salvia), typowe danie Bergamo. W tej części Włoch lubią jadać troszkę więcej tłuszczu. Szałwia była pysznie chrupiąca.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Secondi

Polentina bergamasca ripiena ai formaggi, in guazzetto di pomodoro e tartuffo – za 12,50 EUR. Wyglądała tak pięknie, że musiałam najpierw popodziwiać. Bergamo jest królestwem polenty. Dostałam kilogram w prezencie. To danie to polenta nadziewana serem i truflami, polana wspaniałym sosem pomidorowym. Nie wygląda na duże, ale za to bardzo sycące.

Bergamo, Lombardia. Totalnie praktyczny przewodnik

Wino poleciła nam właścicielka:). Mają ponad 300 wyselekcjonowanych przez swoich sommelierów win, więc wybaczcie, ale nie pamiętam dokładnie co piłam, prócz tego, że było czerwone i świetnie pasowało do casoncelli.

Inne, polecane przez miejscowych miejsca, gdzie warto zajrzeć

Na lody

La Marianna podobno to właśnie tu wymyślono (przez przypadek) smak straccciatella! Czy to bajka czy legenda, na lody maszerujemy właśnie tu. W tym miejscu autobus miejski ma ostatni przystanek. Adres: Largo Colle Aperto, 2. Uwaga, w poniedziałki mają zamknięte! Mają także lokal na lotnisku, a także w innych miejscach w mieście, adresy znajdziecie TU.

Na piwo

Birreria Elav – miejscowi uwielbiają to lokalne piwo rzemieślnicze produkowane od 2005 roku. Piazza Mascheroni, 1/c – Bergamo Alta.

Najlepsze delikatesy w mieście

Salumeria Gastronomia Mangili – Via Colleoni 7. Dostaniecie tu najlepsze sery i wędliny i profesjonalną poradę.

Na kawę

Dwie historyczne kawiarnie, do których koniecznie zajdź będąc w Bergamo Alta.

Caffè del Tasso – Piazza Vecchia, 3. Znajduje się na liście Slow Food TOP 15 historycznych kawiarni Włoch. Trudno jej nie zauważyć będąc na Piazza Vecchia.

Pasticceria Cavour – Via Gombito, 7. Działa od 1880 roku. Obecnie (do końca 2019 roku) miejsce jest remontowane.

Caffè del Tasso na Piazza Vecchia
Caffè del Tasso na Piazza Vecchia

Informacje praktyczne

Zacznij tu, od przepięknej strony informacji turystycznej  Visit Bergamo.

Jak dojechać do Bergamo

Samolotem

Do Bergamo latają tanie linie lotnicze Ryanair i Wizzair z kilku miast w Polsce.

Autobusem

Autobus nr 1 na trasie lotnisko-Bergamo i Bergamo-lotnisko kursuje co 20 min, czas jazdy ok. 20 min. Przystanek autobusowy znajduje się po prawej stronie od wyjścia z hali przylotów i jest dobrze oznaczony. Dojedziemy nim do dworca kolejowego w Bergamo, dalej Porta Nuova (centrum miasta) i na górę, do Città Alta. Ostatni przystanek to Colle Aperto. Bilety komunikacji miejskiej można kupić w punkcie informacji turystycznej w hali przylotów.

Transport miejski można sprawdzić na stronie ATB Bergamo. Rozkłady jazdy oraz wykaz tras autobusów ATB. Bilet miejski umożliwia przejazd na trasie lotnisko – miasto oraz dodatkowo przejazdy kolejkami Funiculare. Bilet na przejazd do 75 minut kosztuje 1,30 EUR.

Pociągiem 

Jeśli jedziesz z Mediolanu to najwygodniejsza forma dotarcia do miasta. Pociągi jeżdżą często, droga zajmuje ok. 52 minuty, zwróć tylko uwagę jaki to pociąg. Przejazd Freccia jest znacznie droższy niż zwykłym osobowym. Rozkład jazdy pociągów sprawdzamy na stronie Trenitalia.

Samochodem

Z autostrady A4 Turyn - Wenecja należy wybrać zjazd na Bergamo, do Centrum. Zarówno w Dolnym, jak i Górnym mieście ruch samochodowy jest ograniczony. W okresie świąt wjazd do Górnego Miasta jest zabroniony w godzinach 10:00-12:00 i 14:00-19:00. W czasie letnim dodatkowo zabroniony jest wjazd w piątki i soboty w godzinach 21:00-1:00.

Taxi

Radio Taxi: +39 035 4519090

Punkty informacji turystycznej

Koniecznie tu zajrzyjcie. Dostaniecie niezbędne mapki, ulotki i foldery, uzyskacie wszelką informację. Tu także możecie się umówić na wycieczkę z przewodnikiem.

Dolne miasto

Ufficio Turistico – Città Bassa – okrągły biały budynek, który stoi na placu przy dworcu kolejowym
Piazzale Guglielmo Marconi, 24122 Bergamo

Città Alta

Ufficio Informazioni Turistiche, Via Gombito, 13 (Wieża Gombito), 24129 Bergamo

Przechowalnie bagażu

Lotnisko

Usługa jest zarządzana przez firmę Autostradale i znajduje się w strefie przylotów.  Cena: 5 EUR dziennie za każdą sztukę bagażu. Czynne od 08:00 do 22:00.tel. +39 035 320402
szukaj informacji na stronie lotniska

Dolne miasto

W pobliżu dworca kolejowego, przy centrum Urban (z lewej strony budynku dworca autobusowego), jest dostępna automatyczna przechowalnia bagażu (z daleka są widoczne zielone skrzynki). Można zdeponować bagaż przez 24 godziny na dobę. Dzienny koszt za dużą walizkę to 4 EUR, za małą 3 EUR.  Zgubienie kluczyka kosztuje 50 EUR, więc lepiej nie wkładać do dziurawej kieszeni.

Górne miasto

W wieży Adalberto – Piazza Cittadella, tel. +39 035 5293888, czynne latem 8:30 – 19:00, poza sezonem: 9:30 – 17:00.

Gdzie spać

O ile Bergamo Alta jest idealne do zwiedzania i podziwiania wspaniałych krajobrazów, o tyle Bergamo Bassa stanowi centrum (nie tylko) wieczornego życia i to właśnie tu jest najlepiej szukać noclegu. Szybko i łatwo dojdziemy z dworca kolejowego, pod ręką są dostępne sklepy, autobusy i przede wszystkim wspaniała atmosfera miasta. Skwery pełne ludzi, śmiech i świetna atmosfera. Ceny także są niższe niż w historycznej części  miasta.

Oto moje sprawdzone miejsca.

Dolne miasto

B&B Early Leaving  – od 20 EUR za osobę; pokoje dwuosobowe. W cenie śniadanie transfer z/na lotnisko. Dostęp do internetu (WiFi). Właściciel bardzo sympatyczny i pomocny, wielu Polaków u niego nocowało. Właściciel wynajmuje 2 z 4 pokoi.

Alex E Angie – przede wszystkim doskonała lokalizacja w dolnej części miasta, wszędzie jest blisko. Z tarasu świetny widok na Bergamo Alta. Bezpłatne WiFi. Blisko sklepy. Śniadanie można wykupić za dodatkowe 3 EUR dziennie, co jest bardzo opłacalne. To jeden z 3 obiektów tych samych właścicieli, pod wspólną nazwą 1000 Torri. Na górze jest taras dostępny dla wszystkich gości ze wspaniałym widokiem. Cała załoga szalenie miła i pomocna. Bardzo polecam!

Central Hostel BG –  w samym centrum, eleganckie pokoje, w cenę wliczone śniadanie. Cena od 23 EUR od osoby.

Hotel B&B Bergamo – rewelacyjna jakość, a bardzo dobra cena dlatego ponoć pokoje sprzedają się jak świeże bułeczki:). Położony 650 metrów od dworca kolejowego. Na terenie całego obiektu można korzystać z bezpłatnego WiFi.

Pensjonat B&B Fleur de Lis Accademia – położony w doskonałym miejscu, zaledwie 150 metrów od muzeum sztuki Accademia Carrara. Bezpłatne WiFi, bezpłatny transfer z lotniska w godzinach 08:00 – 00:00. W cenę wliczone śniadanie. Bardzo przyjemne miejsce.

B&B Bonomelli – pensjonat położony 5 minut od dworca kolejowego. Apartamenty typu studio, pyszne śniadania w cenie. Rewelacyjnie położony.

Pensjonat B&B Prenditempo – spacerem 10 minut od dworca kolejowego, świetne pokoje, doskonałe śniadania wliczone w cenę i zniżka dla gości w sąsiedniej pizzerii. Lokalizacja jest doskonała, bo i tak wieczory spędza się w Bergamo Bassa.

Oczywiście noclegów jest tu o wiele, wiele więcej, więc jeśli moje rekomendacje nie są dla Was wystarczające, szukajcie na własną rękę korzystając z licznych wyszukiwarek, takich, jak: booking.com.

Kempingi

A jeśli interesuje Cię kemping – najbliżej miasta jest miejsce dla Camperów, natomiast kempingi są poza obszarem miasta, tu znajdziecie szczegóły Kempingi w okolicach Bergamo.

Podziękowania

Bergamo mogłam odwiedzić dzięki zaproszeniu organizacji Blog Ville, która zaprosiła blogerów z całego świata do Lombardii we wrześniu 2015 roku. Po samym mieście byłam oprowadzana wraz z koleżankami z Rosji i Francji przez wspaniałą Laurę Landi z Visit Bergamo. Składam także podziękowania na ręce przewodnika z organizacji Guide Turistiche Città di Bergamo za wspaniały 2 godzinny spacer po mieście pełen ciekawych historii.

Mam nadzieję, że ten przewodnik zachęci Was do odwiedzenia miasta, a także przyda się Wam w trakcie samego zwiedzania Bergamo.

 

Masz konto na Pinterest? Pin it!

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB.

Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

ps. pozwalam sobie dodać na końcu polecenia Czytelników Italia poza szlakiem, które zostały wpisane na facebooku

Karolina K. poleca: w Bergamo na pewno mogę polecić jedno miejsce do zjedzenia – chociaż bardzo niepozorne, ale jadłam tam chyba najlepszą rzecz w życiu (a były to gnocchi w sosie gorgonzolowo-pistacjowo-pomarańczowym, na które zresztą właściciel podal nam cały przepis). polecam całą sobą: Cantierecucina

Joanna K. poleca: Co do jedzenia….ja polecam szczerze bardzo restauracje La Ciotola w Bergamo Bassa. Genialne jedzenie!

Krajobraz Langhe. Cascina La Ghersa, Barbera d'Asti
Previous post
Witajcie w królestwie Barbera d'Asti. Winny świat Piemontu
Salame di Fabriano
Next post
CO ZJEŚĆ W MARCHE - Polki w Italii polecają lokalną kuchnię

66 komentarzy

 1. ~Kocham Włochy!
  25 stycznia, 2016 at 11:46 am — Odpowiedz

  W Bergamo byłam 3 razy (dwa razy nocowałam-hotele i B&B są w przystępnych cenach). Stare miasto jest przepiękne. Urzeka klimatem, wąskimi uliczkami, witrynami sklepów, kafejek i restauracji. Na szczęście nie ma tu wielkomiejskiego zgiełku wieczorem. Odwiedzam to miasto za każdym razem wracając z właściwego miejsca podróży (Mediolan lub Szwajcaria) i napawam się ciszą, spokojem, klimatem. Jest cudownie- aczkolwiek wystarczą tu dwa dni i powrót za kilka miesięcy 🙂

  • 25 stycznia, 2016 at 12:06 pm — Odpowiedz

   Moim zdaniem to świetne miasto mi.in. dla osób, które planują po raz pierwszy być we Włoszech. Wielkie miasta potrafią być czasami zbyt przytłaczające, a tu nawet człowiek się nie zgubi, jest przyjemnie, pięknie i zawsze można posiedzieć i popodziwiać okolicę, jeśli chodzenie nas znuży.

 2. 25 stycznia, 2016 at 11:56 am — Odpowiedz

  Bardzo przyjemne miasto, dodam tylko ze bardzo latwo sie stamtad dostac nad jezioro Como i Garda, a takze do uroczego Clusone.

  • 25 stycznia, 2016 at 12:02 pm — Odpowiedz

   Dziękuję! Każda dodatkowa (i zachęcająca wskazówka) jest na wagę złota!

 3. 25 stycznia, 2016 at 12:03 pm — Odpowiedz

  Cudowny wpis, sporo pracy włożyłaś, ale na pewno ktoś kto się tam wybiera zasięgnie mnóstwo praktycznych informacji. I powiem Ci że jak wielokrotnie latałam do Mediolan Bergamo, tylko raz po to, aby zatrzymać się w Mediolanie, a zawsze po to, aby stamtąd dotrzeć gdzies indziej, tak nawet nie wiedziałam, że Bergamo samo w sobie jest tak ciekawym miasteczkiem i warto poświęcić mu chwilę. Rozważę to przy kolejnych wojażach na pewno, dzięki!

  • 25 stycznia, 2016 at 12:15 pm — Odpowiedz

   Bardzo, bardzo dziękuję! Rozważania są ważne:). Ale wiesz, jak to jest, jak już jesteś na miejscu to się zastanawiasz, dlaczego tak długo z tym zwlekałaś:). Ja też latami traktowałam Mediolan jako przesiadka do dalszych podróży, aż w końcu udało się pojechać do Bergamo i wtedy to zobaczyłam …. Wow! Cieszę się, że mamy tam tanie loty:).

 4. 25 stycznia, 2016 at 12:25 pm — Odpowiedz

  Przyda mi sie 🙂

 5. 25 stycznia, 2016 at 3:35 pm — Odpowiedz

  No i mam z górki z Bergamo 😉

 6. ~Bożena
  25 stycznia, 2016 at 5:22 pm — Odpowiedz

  O losie, nic tylko bukować bilet i lecieć, jaka to szkoda, że nie można wszędzie być gdzie by się chciało 🙁 W tym raku raczej nie dam rady, ale w przyszłym kto wie????Wtedy chętnie tu wrócę i skorzystam z przewodnika za który bardzo dziękuję.Informacje są wyczerpujące i bardzo kuszące :-))))

  • 25 stycznia, 2016 at 6:56 pm — Odpowiedz

   Bergamo się chyba nigdzie nie wybiera:). Poczeka na Ciebie cierpliwie.

 7. 25 stycznia, 2016 at 6:43 pm — Odpowiedz

  Już byłam, ale to tak cudowne miejsce, że zamierzam wrócić. Jeszcze skorzystam z tych wskazówek. Pozdrawiam.

 8. 26 stycznia, 2016 at 8:08 am — Odpowiedz

  Dziękujemy za ten wpis. Naprawdę świetny przewodnik po Bergamo. 🙂 Kochamy Włochy i z pewnością tam wrócimy właśnie do Bergamo. Pozdrawiamy! 🙂

 9. ~Mateusz
  4 lutego, 2016 at 1:11 pm — Odpowiedz

  Byliśmy kilka dni w Lombardii , na początku listopada. w Bergamo spędziliśmy 2 dni, stare miasto bardzo klimatyczne, bardzo włoskie, niestety nie wiedzieliśmy o drugiej kolejce 🙁 szkoda że wcześniej nie widzieliśmy Twojego opisu 🙂 Może kiedyś jeszcze wrócimy przejazdem przez Bergamo lecąc z przesiadką do jakiegoś zakątka świata 🙂

  • 4 lutego, 2016 at 1:32 pm — Odpowiedz

   Druga kolejka jest oznaczona na mapie Bergamo, ale na mieście niestety nie zbyt dobrze oznakowana (w ogóle?), stąd wiele osób do niej nie dociera. A to najlepszy punkt widokowy w Bergamo:).

   • Halina
    25 lutego, 2019 at 9:03 pm — Odpowiedz

    Kolejka: „Funicolare S.Vigilio” jest oznakowana dość dobrze. Tabliczki są już po wyjściu z pierwszej kolejki na Piazza Mercato delle Scarpe. Wystarczy iść cały czas prosto ulicą : via Gombito, która przechodzi w via B. Colleoni aż do Cytadeli. Po wyjściu z tej ostatniej trzeba przejść przez bramę: Porta S. Alessandro i już za nią jest stacja kolejki. Odkąd pamiętam te tabliczki zawsze istniały :), trzeba się tylko rozglądać .

 10. ~B0ss
  4 lutego, 2016 at 1:14 pm — Odpowiedz

  Piękne miejsce, ale warto wspomnieć, że podobnych we Włoszech jest mnóstwo.

 11. ~Ulina
  4 lutego, 2016 at 1:52 pm — Odpowiedz

  Ja moze dorzuce swoje trzy grosze, by serdecznie polecic piesza trase po ogrodzie botanicznym, dla milosnikow roslin. Rozciaga sie na duzym obszarze, jest dosc stromo, ale okazy roslin cudowne. Tam po raz pierwszy zobaczylam drzewo truskawkowe Arbutus i sprobowalam owocu, okraglej czerwonej „truskawki”. Pieknie!

  • 4 lutego, 2016 at 1:59 pm — Odpowiedz

   Ulina, dziękuję. Muszę koniecznie następnym razem tam pójść! Cudowna wskazówka!!!!

 12. ~mini
  4 lutego, 2016 at 2:46 pm — Odpowiedz

  Cudowny opis, piękne zdjęcia… Choć pewnie nigdy nie będzie mi dane zobaczyć tego miejsca, dziękuję za relację, dzięki której poczułam zapach i klimat niezwykłej Italii… cudownie…

  • 4 lutego, 2016 at 3:17 pm — Odpowiedz

   Droga Mimi, właśnie dlatego pod koniec grudnia 2015 roku zaprosiłam do podjęcia wyzwania odkładania 5 zł dziennie, aby jesienią pojechać na 4 dni do Włoch!!! Zapraszam Cię serdecznie do mojej grupy na facebooku, gdzie odkładamy pieniądze, inspirujemy się i motywujemy do wyjazdu!! Pojadę do Włoch w 2016 roku https://www.facebook.com/groups/717973224999911/.

   Uda się!

  • ~Janek
   5 lutego, 2016 at 8:46 am — Odpowiedz

   A z jakiego powodu uważa Pani, że i tak pewnie nie zobaczy tego włoskiego miasteczka?

 13. ~Halina
  4 lutego, 2016 at 6:25 pm — Odpowiedz

  Bardzo bym chciała tam być ale czy z kulą dam radę?

  • 5 lutego, 2016 at 12:08 am — Odpowiedz

   Tak Halinko, dasz radę. Jedź prosto z lotniska do Citta Alta, wjedź najpierw Funicolare na samą górę na San Vigilio, a potem wróć i zwiedzaj Citta Alta. Na koniec zjedź sobie do Citta Bassa i powoli rozkoszuj się życiem miasta:)).

 14. 5 lutego, 2016 at 5:31 am — Odpowiedz

  Byłem. Wzgórze zwiedzałem 2x, w tym spektakl w operze. Miasto włoskie do bólu. Natomiast poświęcony na Mediolan baaardzo mnie zmęczył (metropolia jak każda inna, trochę zabytków) i z przyjemnością wróciłem jeszcze raz na twierdzę. Polecam w obie strony per pedes, kolejki preferuję zimą 😉 Poza tym loty z Katowic tanie, hostele tanie, jedzenie wyborne. Radzę odwiedzić też targ – można za 2,5 E kupić dobre „swojskie” wina od prywatnych wytwórców.

 15. ~Ela
  8 marca, 2016 at 8:15 am — Odpowiedz

  Witam serdecznie – czy Pani grupa pomieści jeszcze jedną osobę którą urzekł Pani opis i jednocześnie bardzo zachęcił do spełniania marzeń:)))

  • 19 marca, 2016 at 1:56 pm — Odpowiedz

   Zapraszam najserdeczniej Elu!!! Grupa nazywa się Pojadę do Włoch w 2016 roku.

 16. ~Małgorzata
  23 kwietnia, 2016 at 11:16 pm — Odpowiedz

  Wczoraj wróciłam z drugiej już podróży do Włoch, konkretnie do Bergamo. Zatrzymałam się ponownie w Alex E Angie – idealne miejsce w centrum, blisko dworca. Bergamo jest doskonałym punktem wypadowym do dalszego zwiedzania. Poprzednio Verona, tym razem prosto z lotniska Mediolan a następnego dnia wyprawa nad jezioro Como a dokładnie do Lecco, Varenny i promem do Bellagio. Wieczorem powrót do Bergamo i kolejką funicolare do Citta Alta na kolację. Dwa piękne dni. Warto odkładać na takie podróże. Zachęcam.

 17. ~Mariola
  9 czerwca, 2016 at 9:13 am — Odpowiedz

  Planując wyprawę na północ Włoch (od Mediolanu po Wenecję) spytałam mojej lektorki włoskiego o jakąś mniej znaną a godną polecenia (zobaczenia) miejscowość na trasie. Bez wahania odpowiedziała Bergamo. Jakaż była moja radość, gdy okazało się, że Ryan do Mediolanu ląduje tak właściwie właśnie w Bergamo 😀 Miasteczko ze świetnym klimatem, widoki z Citta Alta fantastyczne, funicolare bajer i chyba jadłam pizzę na kawałki z miejsca na Twojej fotce (pycha!)
  Nocowałam w położonym rzut beretem od dworca B&B Girasole z b. miłym gospodarzem, który – stwierdziwszy, że rozumiem włoski – opowiadał mi o swoich wrażeniach ze zwiedzania Krakowa. Insza sprawa, że to właśnie tam przerobiłam sztandarowe nieporozumienie komunikacyjne, gdy to zapytana, co do pica chcę na śniadanie powiedziałam, że latte i wiadomo co dostałam^^

  • 9 czerwca, 2016 at 9:32 am — Odpowiedz

   Ale mnie rozbawiłaś :). Latte górą! Zawsze będę polecać Bergamo, zrozumie ten, kto był i widział :). Uściski!!!!

 18. 8 września, 2016 at 9:11 pm — Odpowiedz

  Bardzo wyczerpujący przewodnik! A Bergamo to naprawdę jedno z najpiękniejszych, małych miasteczek, Dojazd z Polski jest bardzo łatwy i tani, koszty noclegów przystępne. Nic tylko lecieć:) A na miejscu, nawet jeśli do dyspozycji jest tylko kilka godzin, wystarczy chwila spaceru po Città Alta i koniecznie wjazd (lub wejście) na wzgórze San Vigilio. Polecamy wszystkim i zapraszamy też do naszego ujęcia:)

 19. ~Janusz
  23 września, 2016 at 4:42 pm — Odpowiedz

  Wpis znakomity. Zainspirowany nim wybieram się do Bergamo 5-7 listopada. Nocleg w okazyjnej cenie już jest, brak tylko 1-3 Towarzyszy. Płeć bez znaczenia. Zapraszam do wspólnego podróżowania. Proszę pisać na mancior(małpa)gmail.com

 20. ~Aga
  27 września, 2016 at 11:35 am — Odpowiedz

  Mam pytanie. Jak na lotnisku kupie bilet 72h to musze go wczesniej gdzies skasowac?

 21. 29 września, 2017 at 10:25 am — Odpowiedz

  Czeka na mnie w ten weekend 🙂

  • 7 października, 2017 at 2:12 pm — Odpowiedz

   Bergamo jest piękne!Mam nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać.

 22. 15 stycznia, 2018 at 9:53 am — Odpowiedz
  • 28 stycznia, 2018 at 3:54 pm — Odpowiedz

   Nareszcie znalazłam chwilę, aby obejrzeć film. Gratuluje!!! Sama przyjemność oglądać Bergamo w takim wydaniu :). Pozdrawiam!!!

 23. […] Dla zainteresowanych zostawiam link do przewodnika po Bergamo autorstwa Magdy: https://www.italiapozaszlakiem.com/bergamo/ […]

 24. Renata
  11 października, 2018 at 9:37 am — Odpowiedz

  Dziękuję za fantastyczny przewodnik,za kilka dni będę w Bergamo.
  Mam nadzieje,że znajdę te wszystkie miejsca,o których pisałaś 🙂 Pozdrawiam

  • 11 października, 2018 at 9:39 am — Odpowiedz

   Szalenie dziękuję!

 25. DOROTA
  21 października, 2018 at 7:34 pm — Odpowiedz

  Nie wiem który to już raz czytam Pani przewodnik po Bergamo i nawet robię drobne notatki 🙂 Wyruszamy w sobotę tj. 27 października i mamy nadzieję, że zasmakujemy miasto w całej jego krasie. Miejscem docelowym jest Sycylia a w Bergamo będziemy niespełna 6 godzin. Nie będziemy biegać żeby tylko zaliczać punkty jednak postaramy się odwiedzić większą część miejsc opisanych w przewodniku. Bardzo dziękujemy. To nasza pierwsza wyprawa do Włoch i moja wymarzona. Pozdrawiam

  • 28 października, 2018 at 2:41 pm — Odpowiedz

   Zawsze mówię o Bergamo, że to idealne miejsce na wyjazd do Włoch. Trzymam kciuki i życzę wspaniałej podróży.

 26. […] o nim tu piszę. Jeśli chcesz zwiedzić też dolną część, koniecznie zerknij do Magdy z bloga Italia poza szlakiem. Do kompletu przyda ci się mapa miasta, którą pobierzesz […]

 27. Ola
  26 stycznia, 2019 at 12:10 pm — Odpowiedz

  Swietny przewodnik! Wlasnie spedziliamy 3 dni w Bergamo I to bylo nasze podstawowe zrodlo wiedzy przy planowaniu:) Zwiedzilismy wszystko, co wspomnialas, bezstresowo I zawsze wiedzac, gdzie isc. Dzieki!

  • 26 stycznia, 2019 at 5:48 pm — Odpowiedz

   Droga Olu, ogromnie dziękuję za ten komentarz! Tworzyłam ten przewodnik długo, ale z myślą o tym, aby był jak najbradziej użyteczny. Każda informacja zwrotna jest dla mnie szczególnie cenna. Pozdrawiam serdecznie!!!!

   • Romana
    27 września, 2019 at 9:15 am — Odpowiedz

    Witam, bardzo dziękuję za przewodnik! Pomógł mi zorganizować pobyt w Bergamo. Nocowałam w B&B Hotel Bergamo polecany w Pani przewodniku. Spotkałam w recepcji kilkoro innych Polaków (niewątpliwie wielu rodaków czyta Italia Poza Szlakiem:-).
    Dolne Miasto jest dużo większe niż się spodziewałam (!). Polecam miejsce na pyszne lody: Gelateria Gemma (adres można znaleźć w Google Maps, niestety nie pamiętam). Górne Miasto jest piękne, jedna z włoskich perełek, za które kochamy Włochy 🙂
    Aktualna cena biletu z/do lotniska do/z centrum Bergamo we wrześniu 2019 to €2.40 (bilet ważny 90 minut).
    Jeśli ktoś spędza w Bergamo więcej niż jeden dzień, polecam wybrać się na rejs po jeziorze Iseo (Lago d’Iseo). Trzeba przeanalizować logistykę (dojazd autobusem czy pociągiem oraz sezonowe rozkłady rejsów do poszczególnych portów). Ja dojechałam autobusem z Dworca Głównego w Bergamo do Sarnico (aktualna cena: €4 w jedną stronę), przeplynęłam całe jezioro z Sarnico do Pisogne (€5.50) – rejs trwa prawie 3 godziny; jest czas poprzyglądać się jak toczy się życie nad jeziorem 🙂 W drodze powrotnej wzięłam pociąg z Pisogne do Iseo (€2.90), następnie stateczek z Iseo do Sarnico (€3), a stamtąd autobus do Bergamo (cena patrz wyżej). Trzeba patrzeć na zegarek, jeśli chcemy wrócić szybko, ale nie trzeba biec z miejsca do miejsca 😉 Bardzo przyjemna wycieczka. Pociągiem jazda w jedną stronę z Bergamo do Pisogne zabiera prawie 3 godziny (trzeba dojechać do Bresci i przesiąść się na pociąg nad jezioro (ostatni przystanek nad jeziorem to właśnie Pisogne). Pozdrawiam i życzę wszystkim pięknych wspomnień z Bergamo i okolic 🙂

    • 29 września, 2019 at 1:55 pm — Odpowiedz

     Bardzo dziękuję za wszystkie, dodatkowe rekomendacje! Każde dobre miejsce jest warte wspomnienia o nim! A Iseo to także jedno z moich ulubionych miejsc, z uwagi na naturę i znacznie mniejszą ilość turystów w porównaniu do Gardy czy jeziora Como. Wspaniała relacja i za nią na pewno podziękuje nie jeden turysta, która również będzie chciał się tam wybrać.

 28. Pola
  16 kwietnia, 2019 at 12:35 pm — Odpowiedz

  Lecimy w czerwcu! dziękuje za przewodnik- wszystko podrukowane i naniesione na mapę 🙂 Pozdrawiam!

  • 18 kwietnia, 2019 at 7:00 pm — Odpowiedz

   A zatem cudownej podróży!!!

 29. Sylwia
  23 lipca, 2019 at 10:56 am — Odpowiedz

  Dziękuje za ten wpis! do wczoraj byłam negatywnie nastawiona na wyjazd do Bergamo, bo lecimy na 4 noce (taki krótki urlop w tym roku) chciałabym odpocząć i bałam się ze to wielkie miasto pełne ludzi i nici z ciszy i spokoju… a tu taka miła niespodzianka. Wykorzystam w 100% Pani wpis! <3

  Dodam, że miałam okazje zwiedzać juz Italie w 2017roku jezioro Como co za piekne miejsce, o mamo! Polecam każdemu, bo ja na pewno tam jeszcze wrócę. Zwiedzaliśmy tez Mediolan gdzie było mnóstwo ludzi.. dlatego Bergamo średnio mi odpowiadało, ale teraz już wiem że to będzie cudowny długi weekend ! 🙂

 30. Kinga
  12 sierpnia, 2019 at 8:25 pm — Odpowiedz

  Dzien dobry, trafilam na ten blog przypadkiem ale juz mam zapisany w głownych zakladkach! Wykupilam wycieczke dla rodzicow i siebie wlasnie do Wloch, a ze w Mediolanie juz bylam to wybor padl na Bergamo oraz Werone. Swietnie opisane miejsca dla takiego laika jak ja. Szczegolnie jesli chodzi o jedzenie, poniewaz obawiam sie nieznajomosci jezyka. Tu moje pytanie, angielski mam na poziomie takim hm komunikatywnym natomiast wloski to dla mnie czysta magia, czy da rade w jakikolwiek sposob dogadac sie w lokalnych barach/restauracjach ? Chcielibysmy poprobowac wszystkiego co kojarzy nam sie z Wlochami, ale boje sie ze moge sie nie porozumiec z nimi..:(

  • 19 sierpnia, 2019 at 9:16 pm — Odpowiedz

   Kinga, nie jesteś jedyną osobą, która jedzie do Włoch bez znajomości włoskiego. Często uśmiech załatwi więcej nie jedno słowo!

   • Kinga
    29 września, 2019 at 11:51 am — Odpowiedz

    Witam serdecznie, jestem właśnie w trakcie układania „planu zwiedzania”, po przeczytaniu tysięcy stron, zaczęłam troszkę się gubić. Gdzieś nie mam pojęcia gdzie, wyczytałam że istnieje trzecia kolejka Funicolare, bardzo ukryta gdzieś w uliczkach a przy tym prowadziła w baardzo klimatyczne miejsce. Czy może spotkała się Pani z taką informacją? Ja od kilku dni próbuje znaleźć ten artykuł i już tracę nadzieje, jednak jak tylko coś znajdę dam od razu znać, Pozdrawiam 🙂

    • 29 września, 2019 at 1:52 pm — Odpowiedz

     Nie ma trzeciej kolejki w Bergamo, są tylko dwie. Pierwsza z dolnego miasta na górne, a druga z górnego miasta na wzgórze San Vigilio.

     • Kinga
      29 września, 2019 at 6:55 pm

      Szukałam tyle czasu wystarczyło, że tutaj napisałam i po kilku godzinach znalazłam! 😀 I zostałam wprowadzona w błąd , dziewczyna która to opisywała sama sie przyznała ze to nie jest trzecia kolejka tylko ta która prowadzi na San Vigilio, sama była przekonana ze to ta trzecia. Tak jak pisałam zaczęłam robić plan co zwiedzić żeby nie ominąć niczego, ale ostatecznie chyba jednak „pozwole się zgubić i odnaleźć na nowo, żeby poczuć prawdziwie włoski klimat” . Dziękuje jeszcze raz za pomocne informacje i obiecuję małą relacje z naszego pobytu. Pozdrawiam 🙂

 31. Agata
  19 października, 2019 at 7:29 pm — Odpowiedz

  A jakie macie doświadczenia z zwiedzania w styczniu ? Warto?

  • 19 października, 2019 at 9:36 pm — Odpowiedz

   Niestety nie mam takich osobistych doświadczeń. Ale mogę ci poradzić, abyś szukała lokum z ogrzewaniem, bo zimą jest bardzo silnie odczuwalna w domach wilgoć. Na dworze może być cieplej, jeśli słońce będzie grzało.

 32. 28 listopada, 2019 at 8:34 am — Odpowiedz

  Świetny przewodnik, wybieram się właśnie w styczniu do Bergamo. Czy jestem w stanie w około 3-4 h zobaczyć wszystkie miejsca, które tutaj opisałaś?

  Pozdrawiam

  • 28 listopada, 2019 at 1:07 pm — Odpowiedz

   Anna, w 4h jesteś w stane całkiem sporo zobaczyć,od razu kieruj się do Citta Alta.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back
SHARE

BERGAMO – totalnie praktyczny przewodnik plus noclegi