20 metrów pod ziemią. Witajcie w Zagarolo

Cantina del Tufaio w Zagarolo

Byłam na wielu degustacjach i bardzo doceniam, gdy ktoś stara się nie tylko przedstawić swoje wina, ale też doda coś od siebie (pod warunkiem oczywiście, że jest na to czas). Dlatego wizyta w Cantina del Tufaio była dla mnie bardzo pozytywnym doświadczeniem. Powody były dwa. Po pierwsze, obecną właścielką winnicy jest kobieta, a po drugie, Nicoletta dała od siebie dużo więcej, niż się spodziewałam po tej wizycie. Zachwyciło mnie, jak uczyła nas degustacji wina, jak opowiedziała o historii winnicy i jak w końcu przedstawiła swoje wina.

Cantina del Tufaio w Zagarolo koło Rzymu

Cantina del Tufaio, Zagarolo, Italy

Spędziliśmy tu 2 godziny i w tym czasie byliśmy w piwniczce 20 m pod ziemią, następnie w winnicy (niestety wiosną winorośl jest jeszcze uśpiona), by przejść do sedna, degustacji wina. Bardzo żałuję, że poleciałam do Włoch tylko z bagażem podręcznym (zawsze tego żałuję), bo właściwie wszystkie wina mi podeszły i wszystkie chętnie bym kupiła. Moje notatki z degustacji wskazują jednak, że produkowany tutaj brut metodo classico czyli metodą klasyczną skradł moje serce. Mam słabość do bąbelków. Dobrze o tym wiem.

Metoda klasyczna to metoda szampańska, fermentacja następuje w butelce. Po włosku określana jest jako metodo classico lub tradizionale.

Cantina del Tufaio produkuje łącznie 5 rodzajów wina w ilości około 15 000 butelek rocznie. My próbowaliśmy 3 z 5 produkowanych tutaj win:

Tufaio Brut, metodo classico
Wino musujące
Cena: 14 EUR w kantynie
Ilość butelek rocznie: 5000
Skład: 60% Pinot bianco, 30% Chardonnay, 10% Malvasia

Tufaio, Lazio IGP
Wino białe, ich pierwsze, nie ma typowego składu
Cena: 8 EUR w kantynie
Ilość butelek rocznie: 7000
Skład: 60% Malvasia, 20% Grechetto, 20% Sauvignon Blanc

amMaria, Lazio IGP
Ich najlepsze czerwone wino, leżakuje 13 miesięcy w beczkach
Cena: 16 EUR w kantynie
Ilość butelek rocznie: 700
Skład: 80% Cabernet Sauvignon, 20% Merlot

Ich wina trafiają wyłącznie do sprawdzonych restauracji, bowiem Nicoletta osobiście chce się przekonać z jakim jedzeniem będzie parowane jej wino. Jest więc kilka adresów w Rzymie, Fiumicino, Ostii, kilka w miasteczkach Castelli Romanii czy w regionie Emilia Romania.

Powiem zupełnie szczerze, była to jedna z ciekawszych degustacji, w jakiej brałam udział. Spędziliśmy tu czas bardzo ciekawie, dużo się dowiedziałam, Nicoletta z uśmiechem odpowiadała na wszystkie nasze pytania. Bardzo polecam Wam to miejsce!!!

Pozostałe wina, których nie mieliśmy okazji próbować to:

Casale Tiberio
Cena: 12 EUR w kantynie
Skład: 80% Merlot, 20% Cabernet Sauvignon

Tufaio Passito
Cena: 20 EUR w kantynie
Skład: 100% Sauvignon blanc

Dodam tylko, że owa piwniczka 20 m pod ziemią, jest w istocie wydrążona w tufie. 12 budowniczych drążyło ją przez 2 miesiące. Warunki klimatyczne, jakie tu panują – stała temperatura 12,5 stopnia Celsjusza, wilgotność, są idealne dla wina.

Cantina del Tufaio w Zagarolo, Lacjum

Cantina del Tufaio w Zagarolo, Lacjum

A teraz pewnie sobie wybrażacie, jak oni znosili tu beczki? Otóż, te większe, w których wino leżakuje miesiącami, były znoszone puste. Wino transportowane jest w mniejszych beczkach i przelewane już na dole.

I jeszcze jedno. Przy produkcji wina musującego metodo classico, po zakończeniu etapu dojrzewania, należy usunąć osad drożdżowy, by wino było klarowne. Obywa się to poprzez ułożenie butelek kapslem w dół pod kątem 45 stopni, w specjalnych stojakach w kształcie litery A oraz na odpowiednim potrząsaniu i przekręcaniu każdej butelki o jedną ósmą obrotu dziennie, co wywołuje gromadzenie się osadu w szyjce butelki. Sam widzicie, że w przypadku tej piwniczki, pracownicy nie mogą narzekać na brak ruchu.

Wizyta w Cantina del Tufaio i degustacja (czas trwania ok. 2h, koszt 45 EUR) odbywa się wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji, której należy dokonywać za pośrednictwem Italy Where Else. Zwiedzanie obejmuje wizytę w piwniczce, winnicy, historię kantyny i produkcji win, naukę degustacji na bazie 3 win i przekąski. Cantina działa od 1994 roku, obecnie właścicielką jest córka założyciela, Nicoletta Loreti.

Przygotowałam dla Was krótki film z tej wizyty.

Po degustacji wszyscy byliśmy bardzo weseli, ale też … nieco śpiący. Ale caffè i małe co nieco słodkiego w świetnej cukierni postawiło nas na nogi!

Z Rzymu do Zagarolo można dojechać pociągiem.

 

Jeśli interesuje Cię miejsce na nocleg, jak nocowałam w pobliskim Genazzano, u przesympatycznej Stefanii w B&B La Teverna. Mieszkanie z trzema pokojami, każde ma niezależną łazienkę. Wspólna kuchnia i jadalnia, całkowicie wyposażone.

Moja wizyta w tym niezwykłym miejscu była możliwa dzięki zaproszeniu i uprzejmości Italy Where Else. Jeśli macie ochotę tu zajrzeć, skontaktujcie się z nimi, wszystko Wam zorganizują.

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie,

Magda

data mojej wizyty: 4 marca 2017 roku

Palestrina, Lacjum, Włochy
Previous post
Ucieczka z Rzymu. Palestrina
Corniglia, Liguria
Next post
23 niesamowite miejsca w Ligurii. Przewodnik

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE

SHARE

20 metrów pod ziemią. Witajcie w Zagarolo